25/10/2020

sportarad

stiri sportive din judetul arad

Runda a treia a ligii secunde la fotbal debutează în această dimineață cu cinci întâlniri, printre care și cea a liderului UTA. Arădenii o întâlnesc pe arena „Motorul”, începând cu ora 11, pe Csíkszereda Mirecurea Ciuc, formație nou promovată, ce a bifat un eșec și un succes în startul sezonului. Partida nu va fi transmisă la TV, dar sportarad. ro vă ține la curent cu desfășurarea partidei în format live-text.

Formații oficiale:

UTA: Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Stancu – Lorenzi, Hrezdac – Miculescu, Rus, Bustea – Buhăcianu. Pe bancă: Bolboașă – Șeroni, Isac, Oroian, Ursu, Pușcaș, Khalaila

Csíkszereda: Ljuljanovic – Majzik, Lalic, Csonka, Simo – Eder Gonzales, Sz. Veres – Bara, Jebari, Erdei – Hodgyai. Pe bancă: Gyenge – Takacs, Csuros, Julia, Barta, Magyari, Palmes.

Arbitri: Mihai Amorăriței (Câmpina) – Ionuț Bobe (Videle – Teleorman), Alexandru Filip (Timișoara). Rezervă: Cătălin Roman (Grădinari – Timiș).

Observatori FRF: Iulian Spătaru și Romeo Malac (ambii din Timișoara)

Min. 1: A început meciul de la Arad, dintre UTA și Csíkszereda, în prezența a aproximativ 3000 de spectatori. Gazdele joacă în alb-roșu, oaspeții în alb

Min. 5: S-au scurs primele 5 minute, cu UTA având inițiativa și chiar 2-3 incursiuni bune în preajma careului advers, dar pasele decisive au fost de fiecare greșite

Min. 10: Jebari trage de la 23 de metri, ușor lateral stânga, mingea merge la 2 metri de bara din stânga lui Iacob

Min. 11: Miculescu primește un balon în dreapta, trece de Simo, însă finalizarea e în plasa laterlă din unghi mort

Min. 13: Bara trimite din dreapta prin fața porții arădene, nimeni nu intervine și mingea se scurge în aut de poartă

Min. 15: După o lovitură de la mergine a oaspeților, Melinte greșete degajare, balonul ajunge la Erdei în 14 metri, acesta trage pe jos, exact pe mijlocul porții și Iacob prinde precis

Min. 24:  Pauză de hidratare la Arad, unde sunt aproximativ 30 de grade Celsius. În ultimele minute, UTA a stat în jumătatea adversă, dar nu și-a creat nicio fază de poartă

Min. 33: Tomozei pătrunde pe dreapta după pasa lui Lorenzi, cade în careu în duelul cu portarul oaspeților, dar se dă simulare și galben pentru fundașul utist

Min. 35: Prima ocazie mare a UTA-ei. Miculescu driblează doi adversari, pasează pe culoar pentru C. Rus, care să trimită pe lângă portar din 10 metri ușor lateral dreapta, dar Ljuljanovic respinge în corner

Min. 39: Oaspeții contraatacă, Jebari pasează în centrul careului, Melinte ratează intervenția, Bara apare în 8 metri, dar Stancu, căzut la pământ, reușește să respingă cumva

Min. 45: Repriza s-a încheiat cu trei cornere consecutive pentru gazde, dar fără rezultat pe tabelă. E scor alb la Arad în UTA – Csíkszereda

Min. 46: Debut de repriză secundă, fără schimbări. Doar Bustea și Miculescu au schimbat benzile

Min. 47: Cartonaș galben pentru Csonka pentru fault la Hrezdac

Min. 48: Miculescu pasează din dreapta, Bustea nu poate relua cu exteriorul din 6 metri

Min. 52: Jebari pasează pe culoar, Hodgyai trage din 15 metri ușor lateral dreapta mult peste poartă

Min, 53: Dublă schimbare. La UTA intră Ursu în locul lui Bustea. L oaspeți, Julia în locul lui Hodgyai

Min. 54: GOL UTA! Miculescu îi deviază balonul cu capul lui Rus, care pătrunde din stânga, intră în careu și trimite precis pe lângă portar din 14 metri

Min. 56: Majzik execută în zid o lovitură liberă de la 17 metri, ușor lateral dreapta

Min. 57: Galben pentru Majzik, pentru o ținere asupra lui Lorenzi

Min. 60: A doua schimbare la UTA: Intră Isac în locul lui Hrezdac

Min. 63: A doua schimbare la oaspeți: Erdei e schimbat cu Magyari

Min. 64: Rus își afce un balon la 18 metri, trage puternic, dar exact pe mijlocul porții și Ljuljanovic boxează

Min. 65: Miculescu trage cu efect, cu dreptul, de la 16 metri ușor lateral dreapta, Ljuljanovic atinge ușor balonul și-l deviază în corner de la colțul lung

Min. 70: A doua pauză de hidratare la Arad, UTA încă trăiește periculos la 1-0

Min. 72: Isac trage de la 25 de metri pe jos, mingea trece la un metru de bara din dreapta portarului

Min. 79: Lorenzi pasează în stânga pentru Miculescu, acesta trage din prima de la 15 metri, mult peste poartă

Min. 80: Miculescu centrează din stânga, mingea ajunge pe partea opusă la Ursu, acesta așează balonul pentru Buhăcianu în 10 metri, acesta trage slab în blocaj

Min. 81: Schimbare la oaspeți: Barta intră în locul lui Bara

Min. 81: Galben pentru Rus

Min. 83: Isac a centrat din dreapta, Miculescu îi ia fața lui Majzik, dar treimite cu dreptul peste poartă

Min. 85: Majzik a centrat din dreapta, Julia preia, finalizează din unghi, talonat de Melinte, mingea merge pe lângă colțul scurt

Min. 87: GOL UTA! Buhăcianu pătrunde în viteză pe stânga, intră în careu, îi așează balonul lui Rus, care trimite din prima, cu interiorul, la colțul scurt

Min. 90: Ultima schimbare la UTA: iese Buhăcianu, intră Oroian. 4 minute de prelungire

Min. 90+2 :Penalty pentru UTA. Oroian pătrunde în careu, e agățat de Eder Gonzales și arbitrul arată punctul cu var

Min. 90+3: GOL UTA! Ursu transformă precis în stânga portarului, care a ales colțul opus

Min. 90+4: Fluier final, UTA obține a treia victorie consecutivă cu 3-0. Etapa viitoare, arădenii se deplasează la Timișoara, pentru meciul cu Ripensia, programat sâmbătă, la ora 11.