UTA AradzTOP ARTICOLE

UPDATE! Andrei Rus e noul fundaș dreapta al UTA-ei și vine împrumut de la Petrolul, via CSM Reșița

Laszlo Balint și-a primit fundașul lateral solicitat în ultimele zile conducerii „Bătrânei Doamne”. Este vorba despre Andrei Rus, un fundaș dreapta crescut de LPS Banatul achiziționat de Petrolul. La rândul lor, „lupii galbeni” l-au cedat sub formă de împrumut la CSM Reșița, unde a și debutat în prezenta stagiune a ligii secunde, dar în ultima zi de transferuri, impresarul său, Bogdan Apostu, l-a redirecționat spre Arad până în vara anului viitor. De altfel, fotbalistul Under 19 e deja la al doilea transfer în acest sezon și nu va mai putea evolua altundeva în acest sezon decât, eventual, la CSM Reșița.

Rus a fost component de bază al naționalei Under 19 antrenată de arădeanul Dan Oprescu. Fotbalistul născut pe 15 decembrie 2000 a evoluat 11 meciuri sub „tricolor” până când a ieșit din vârstă la U19 și e considerat unul dintre cei mai promițători fundași dreapta din țară. Multă lume îl compară chiar cu Cosmin Contra, timișorean și el.

Toate actele au fost perfectat și, în această după-amiază, fotbalistul va participa la primul său antrenament sub comanda lui Laszlo Balint. Automat și împrumutul lui Răzvan Ivan la Alba Iulia capătă și mai multă logică, însă rămâne de văzut dacă în aceste condiții și Rareș Deta va mai fi cedat. Oricum, dacă A. Rus va prinde primul „11”, Marius Tomozei nu trebuie să iasă automat din schemă, ci, eventual, să-și joace postul de tiluar în banda stângă cu Bogdan Stancu.

UPDATE!

De câteva minute, site-ul clubului UTA a confirmat mutarea anunțată dimineață de sportarad.ro

Clubul nostru a ajuns la un acord cu jucătorul Andrei Rus. Fundaș dreapta de meserie, s-a născut pe 15 decembrie 2000 și a crescut la LPS Banatul. Aflat în circuitul loturilor echipelor naționale de juniori, noul component al echipei noastre a mai jucat la Petrolul Ploiești, CS Afumați, Gloria Buzău și CSM Reșița.

„Mă bucur foarte mult că am ajuns la acest club. Este un club mare în România, cu tradiție și mulți suporteri. Vreau să îmi fac treaba cât mai bine pe teren și să ajut echipa la îndeplinirea obiectivului”, au fost primele cuvinte ale lui Andrei Rus.

Acesta a efectuat astăzi primul său antrenament sub comanda lui Laszlo Balint.

„După cum spuneam și zilele trecute, am căutat să avem o variantă viabilă pentru concurența la postul de fundaș lateral. Sper ca venirea lui Andrei Rus să producă această concurență de care avem nevoie acolo și să ne dea soluții în perspectiva meciurilor următoare, mai ales că el se încadrează și la regula de U19”, a declarat antrenorul echipei noastre.

13 comentarii

 1. Sincer, nu mi se pare un transfer cu care sa atacăm promovarea… a fost rezerva pe unde a jucat… Sper sa ma înșel…

  0
  0
  1. Nu doar asta..dar e jucatorul unei echipe cu care teoretic sintem in luptă directă la promovare?! Foarte ciudată ipostază!

   0
   0
 2. cum adica imprumutati jucatori de la petrolul….etc mai bine aduceti jucatori din liga 3 sau 4 care pun mai mult suflet sa se afirme nu vedete de doi bani

  0
  0
  1. Chiar nu sunt carcotas , dar am urmarit fiecare jucător pe care Uta l-a transferat. Dacă era un jucător cu care sa ataci promovarea, te asigur ca Petrolul nu ii dădea drumul… Sper sa ma surprindă placut si Balint sa scoată ce e cel mai bun din el.

   0
   0
   1. Chiar nu știu prea multe despre băiatul ăsta, dar iți dau un alt exemplu de jucător lăsat de găzari la altă echipă: Mihai Velisar.

    0
    0
 3. Asta cât mai păcălește fotbalu ca l-au dat la o parte de la toate echipele pe la care a fost, de la Petrolu, de la Buzău și de la Reșița.

  0
  0
 4. Cu ce e mai bun ăsta ca Ivan care a fost imprumutat la alba sau Onuțan care e imprumutat laCrisineu criș?

  0
  0
 5. No comment!Merg total pe mana lui Gyuszi Balint si a lui Apostu…O mana spala pe alta si ambele fata….Daca ei l-au vrut pe Andrei Rus,care nu a avut loc la Petrolul si nici la Resita,sa-i dorim „Bun Venit la UTA”!!!Si jucatori de-ai nostri nu au avut loc la UTA,ca apoi sa se intoarca in adversari….Nu ne-au ingropat Cipri Rus,Hlistei,etc,atunci cand au avut ocazia….?Fotbalul este frumos,atat timp cat il tratezi cu stima si respect….Astazi coechipier,maine adversar….Ia uite si pe Zaluschi….
  Nu rad absolut deloc de U.Cluj,pentru ca si noi am trecut prin asa ceva,cu elefantii nostri…declarand ca defilam cu 10 puncte avans….Iata ca Dulca a zburat,portughezii pleaca,deja reziliati….Am trecut si noi prin asa ceva si sa nu vanam ursul din padure neampuscat…,deocamdata,dar momentan,se pare ca s-a mai invatat din greseli…Mare lucru!
  Acum avem lot,ANTRENOR,Staff,reteta completa…..
  Hai mai baieti!HAI UTA!Cu sufletDaca abordam toate meciurile la victorie…..Sa nu vorbim ca se pot intampla si sincope cuvinte mari,ci sa facem….Doamne ajuta!
  Neaparat pe Pancu trebuie sa-i inchidem acea aroganta,pe care o afisa Trica….Ca oricum nu se punea problema sa nu promoveze…..Eu nu am inteles absolut nimic din meciul Resitei…..contra Rapid…..Pai asa,ce rost ar mai avea arbitrii?

  0
  0
 6. Rolul acestui transfer este să avem si noi posibilitatea amânări unei partide in cazul unui meci al nationalei u19 unde de acum avem doi jucatori, minimum câți trebuie pt a putea amana o partidă!

  0
  0
 7. Deja e caterinca ce face apostu cu balint bine ca duc jucători de la liga 4 asta pe unde o fost o frecat tribuna și juniori noștri nu sunt buni daca nu sunt impresariat de apostu cine nu e impresariat de apostu rauaa de la UTA

  0
  0
 8. Vreau pe aceasta cale sa va reamintesc faptul ca Balint a resuscitat niste jucatori,considerati morti si niste echipe,de asemenea…Daca staff-ul a considerat ca este mai bine asa,reciproc,de ce nu?La o adica este un copil si are nevoie de meciuri in picioare!
  La Alba,s-a dus imprumut,acasa la el,in mediu linistit!Ramane jucatorul UTA-ei monitorizat!
  Bafta si succes Razvan Ivan!Te asteptam inapoi, puternic si dezinvolt!

  0
  0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button