Arhivă articole

octombrie 2019
L Ma Mi J V S D
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Turris a apelat la Bratu după despărțirea de Lincar, actualul lider al Ligii a 2-a e următorul adversar al UTA-ei în campionat

Florin Bratu (39 de ani) s-a înţeles cu liderul din Liga 2, Turris-Oltul Turnu Măgurele şi va fi noul antrenor al echipei din Teleorman patronate de fiul lui Liviu Dragnea, Valentin. Cele două părţi au bătut palma în cursul zilei de joi, după ce Erik Lincar (41 de ani) şi-a dat demisia după primul eşec din acest sezon al Ligii 2, 2-3 cu Campionii FC Argeş.

Florin Bratu o preia pe Turris Oltul pe primul loc al Ligii 2, poziţie pe care o ocupă de cinci etape consecutive. În primele nouă etape, pe locul 1 au stat UTA, de două ori, SCM Gloria Buzău, de două ori, şi Turris Oltul Turnu Măgurele, de cinci ori. Turris, cu fostul atacant al lui Dinamo la cârmă, este următorul adversar al „Bătrânei Doamne” în eșalonul secund. Meciul se va juca pe 16 octombrie, în intermediară, arădenii amânându-și partidele cu Rapid și Chiajna pentru că Isac și Miculescu au fost convocați la lotul național Under 19.

În sezonul precedent al Ligii 2, Florin Bratu a pregătit-o pe Aerostar Bacău, echipă care la finalul sezonului a picat în Liga 3. Bratu n-a stat la Bacău până în ultima etapă. 20 de meciuri a antrenat-o fostul dinamovist pe Aerostar. A început cu o serie de trei victorii consecutive, pe parcurs a avut şi o serie de cinci meciuri legate cu înfrângeri, iar în total a înregistrat şapte victorii, 11 înfrângeri şi două egaluri.

În scurta sa carieră de antrenor, Florin Bratu a mai pregătit echipele Dinamo II, CS Tunari şi Dinamo, cât şi naţionala Under 19 a României.

17 meciuri de invincibilitate pentru Turris sub comanda lui Erik Lincar

Turris-Oltul joacă următorul meci în campionat tocmai marţi, de la ora 19:30, pe teren propriu, cu SCM Gloria Buzău, în etapa a 10-a a Ligii 2. După nouă etape din acest sezon sub conducerea lui Erik Lincar, echipa din Teleorman a înregistrat şapte victorii, un egal şi o înfrângere, având golaverajul 20-5 şi fiind lider în clasament, cu 22 de puncte. Următoarele clasate sunt UTA şi SCM Gloria Buzău, ambele cu 19 puncte.

Cu Erik Lincar antrenor, Turris-Oltul a reuşit să lege 15 victorii consecutive şi 17 de invincibilitate, cuprinzând meciuri în Liga 3, Liga 2 şi Cupa României. În ultimele două jocuri oficiale a pierdut în Cupa României, 2-3 acasă cu Academica Clinceni (Liga 1) şi 2-3 în deplasare cu Campionii FC Argeş (Liga 2).

Turris a confirmat mutarea

”BUN VENIT, FLORIN BRATU!

Suntem bucurosi sa va anuntam ca noul antrenor al AFC Turris este Florin Bratu!
Tehnicianul a semnat un contract cu AFC Turris, iar maine va conduce primul antrenament al echipei noastre.

In vârstă de 39 de ani, Florin Bratu a mai antrenat de-a lungul carierei:
Dinamo II
CS Tunari
Romania U19
Dinamo
Aerostar Bacau

Clubul nostru îi urează „Bun venit!” şi să aibă parte de cât mai multe succese”, a anunţat clubul care se află pe locul 1 în Liga 2 după nouă etape.

 

0
0
loading...

Un comentariu la articolul: “Turris a apelat la Bratu după despărțirea de Lincar, actualul lider al Ligii a 2-a e următorul adversar al UTA-ei în campionat

  1. Când pleacă antrenorul de pe locul unu ,e semn rău !! Ori clubul ,ori el nu suporta. înălțimile ,rău de clasament . Cum e raul de avion sau mare. Echipa cedează nervos la înfrîngere de arbitru. deși cu ipocrizie zice că nu are presiune. Cine îi crede ??Acum sperăm ca Bratu să-i ducă spre locul 5 și să aducă liniștea în club !!

    10

    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.