Arhivă articole

Încă o lună până la inaugurarea arenei „Francisc Neuman”? Fanii – indignați de „bannerele tip perdea” ce învelesc stadionul, dar soluția ar trebui să fie una provizorie!Câștigând cu 2-0 la Mioveni, „Bătrâna Doamnă” a fotbalului românesc a făcut pasul decisiv spre Liga 1. Promovarea nu este încă matematică, dar e greu de crezut că arădenii o mai pot pierde de la avansul de 8 puncte față de echipele ce împart locul 3, chiar dacă acestea au cu un meci mai puțin disputat. Oricum, se anunță dueluri echilibrate între Rapid și FC Argeș, respectiv Turris și Petrolul astăzi, în concluzia rundei a treia a play-offului ligii secunde, dar și în restanța FC Argeș – Mioveni, de vineri.

În aceste condiții, finalizarea la timp a arenei „Francisc Neuman” devine un obiectiv important, crucial, al administrației orașului, dar și a firmei contractate, Drast Company. De fapt, aceasta din urmă a lucrat într-un ritm alert și în general – bine, iar peste o lună de zile am putea asista la inaugurarea oficială, la 6 ani de la debutul lucrărilor în Calea Aurel Vlaicu.

Tabelele, funcționale de săptămâna viitoare

Montate în două dintre colțurile arenei, pe două cadre de metal, ambele tabele electronice ale stadionului „Francisc Neuman” au încăput deja pe mâna specialiștior maghiari ai firmei de la care au achiziționate. Modulele au fost sunt la locul lor, iar de acum se lucrează la soft și la legătura lor cu camera de control. De fapt, pentru că arena va fi clasată la ”UEFA 4” și vor fi multe cabluri și monitoare și pentru transmisiile TV, sistemele de securitate, internet, etc, vor exista două camere tehnice, ca să le numim așa.

Interioarele sunt aproape gata, urmează exteriorul

Constructorul și firmele subcotractate lucrează la ultimele retușuri pe interior. Au fost montate și tavanele false, urmează scaunele VIP, iar în această săptămână se vor închide cu sticlă zonele de la etajul doi al tribunei I, dar și cele de la tribuna a doua, spre Calea Aurel Vlaicu. Lifturile de interior sunt și ele funcționale, turnicheți sunt prezenți la toate intrările în stadion, iar tabela luminoasă va ajunge și ea până pe 15-20 august. Cert este că de la 1 august încolo, cei de la Drast își propun să mai lucreze doar la exteriorul arenei, să se ocupe de curățenie, reparațiile necesare, în așa fel încât undeva pe la mijlocul lunii să  poată avea loc recepția lucrării. Între timp, Primăria i-a dat comandă firmei care lucrează la asfaltarea drumurilor din municipiu să amenajeze și parcare dinspre ARED-uri. Urmează apoi omologarea și, dacă totul decurge conform planului, debutul UTA-ei în Liga 1 pe noua arenă în noul sezon fotbalistic.

„Bannerele” ce-i intrigă pe fanii arădeni, o soluție provizorie?

După cum vă informam și săptămânile trecute, unul dintre minusurile proiectului e legat de faptul că arena nu va fi închisă pe lateral și părțile superioare ale tribunelor și ale celor două peluze. Sau cel puțin nu acum și nu cu tablă, ci cu meșe sau mai bine spus un material asemănător bannerelor publicitare, cu însemnele UTA-ei. Primele dintre ele au fost și montate deja undeva la tribuna a doua și chiar dacă din interior nu arată tocmai rău, din exterior imaginea îți zgârie retina.

De altfel, suporterii „Bătrânei Doamne” au și reacționat printr-un mesaj postat pe pagina de Facebook Ultras Arad: ”Acum, când se împlinesc 6 ani de când stadionul e tot în construcție, avem parte de o nouă mare jignire! Doamnelor și domnilor, iată în ce va consta învelișul exterior al arenei Francisc Neuman! Gardurile de protecție de la ultimul nivel al tribunelor sunt acoperite cu ceea ce pare a fi un material de plastic, de tip perdea, specific bannerelor publicitare. Ne vine greu să credem că banii din bugetul local se duc spre asemenea investiții făcute fără nici un pic de gândire. Proiectul inițial cuprindea un înveliș exterior complet, dintr-un material rezistent care să protejeze construcția. Constatăm însă că întregul proiect este o rușine pentru comunitatea și echipa noastră și pentru orașul Arad și începem să ne pierdem răbdarea de a mai asista la această batjocură! Este cu atât mai dureros faptul că noi, suporterii, trebuie să semnalăm public din ce în ce mai des toate aceste greșeli și peticiri care au loc la stadion, acest lucru determinând tocmai pătarea imaginii orașului și clubului nostru drag, însă sperăm ca vocea noastră să se facă auzită. Nu vom mai accepta asemenea înjosiri și umilințe!”

Din informațiile noastre, o parte dintre bannerele ce vor înveli stadionul vor aparține sponsorilor importanți precum Efbet sau International Alexander, însă asta nu înseamnă ca la anul sau în anii ce vor urma Primăria nu va aloca de la bugetul local suma pentru tabla ce ar trebui să închidă arena „Francisc Neuman”. Costurile s-ar ridica undeva la 300 de mii de euro.

FOTO 1: Sport Pictures (Ciprian Petcuț)

6
1

11 comentarii la articolul: “Încă o lună până la inaugurarea arenei „Francisc Neuman”? Fanii – indignați de „bannerele tip perdea” ce învelesc stadionul, dar soluția ar trebui să fie una provizorie!

 1. Cred ca ar trebui noi suporterii sa facem o campanie de strangere de fonduri ca sigur intr-o luna-doua am aduna 300000 de euro si l-ar termina odata. Doamne bate-l de stadion ca nu mai se termina povestea asta !

  3

  11
  1. Noi nu suntem in stare sa cumparam toate biletele virtuale pentru meciurile astea din play-off si tu vrei sa adunam 300 mii de euro?

   36

   0
   1. Ca solutie complementara poate nu ar fi rau sa incercam. Cat se poate doar sa il termine odata . E agonizant cat dureaza si cum se lucreaza la stadion, cu atatea defecte si imperfectiuni.

    3

    7
 2. stadionul proiectat trebuia invelit in plexiglas nu in tabla!!!!faptul ca au pus tabla pe acoperis e nerespectarea proiectului speram ca varaspunde cineva!

  6

  3
  1. Asta e veche cu acoperisul. Se ascund sub umbrela ISU, care cica nu ar fi omologat acel material din proiectul initial 🙂

   2

   0
 3. Cred că ar trebui montate bannerele și pe exterior ,ar fi mai frumos și ar dispărea din peisaj ,,gardul ăla din fier,, arata a gard de gradina dintr-un sat .

  3

  5
  1. Bineinteles ca nu , cine crezi ca isi asuma bancile de rezerva nonconforme cumparate cu mii de euro ????o sa incerce sa musamalizeze totul , la fel cum au facut cu scaunele de portelan de pe motoru.

   0

   0
 4. Aceasta firma,Drast, a facut in cateva luni ceea ce Tehnodomus trebuia sa predea la cheie acum multi ani…Vor mai exista multe executii,pe viteza si retusari ulterioare…asa ca sa fie,la numar….
  Se sapa santuri,tubulaturi,hidranti….Tabelele sunt pozitionate..asa…ca sa fie….Nu exista notiunea de metal galvanizat,zincat,totul dat cu grund si vopsea gri….pe viteza….In viata vietii mele nu am vazut tabele la 3 metri inaltime,pe la colturi de executie cornere…
  Parca il vad pe Romario Moise,lansadu-se,catarat pe structura metalica,ca sa isi ia elan…Posibil sa se deschida poarta laterala de pe strada Neuman…mmmda….

  3

  2
 5. Oare de unde au scos suma de 300000 euro pentru închiderea tribunelor și peluzelor?Ar fi interesant de făcut un calcul pentru că sigur nu iese socoteala.Se puteau găsi soluții tehnice corecte,se putea vinde spațiul respectiv că și spațiu publicitar sponsorilor dar să îți treacă prin cap sa închizi cu ce vor ei sa închidă trebuie sa ai centura neagră la prostie .
  Despre tabelele de marcaj ce sa mai vorbim…
  Aradul lucrului bine făcut…..!!!

  2

  0

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.