27/10/2020

sportarad

stiri sportive din judetul arad

Seria a VIII-a a Ligii a 3-a începe cu un derby arădean, Lipova – Cermei! Pecica găzduiește o nou promovată, iar Crișul călătorește până la Ghiroda

Casa Fotbalului a găzduit tragerea la sorți pentru stabilirea programul în seriile Ligii 3. Prin decizia Comitetului Executiv din 18 august 2020 s-a validat un format al Ligii 3 cu 100 de echipe participante împărțite în 10 serii egale. Cele patru echipe arădene vor face parte din seria a VIII-a împreună cu o echipă din Caraș Severin și cele 5 echipe din județul Timiș.

Prima etapă, programată în 12-13 septembrie, are următorul desfășurător:

CS Avântul Periam – ACS Poli Timişoara

CS Şoimii Lipova – CS Gloria Lunca-Teuz Cermei

ACS Progresul Pecica – ACS Progresul Ezeriş

CSC Dumbrăvița – ACS Fortuna Becicherecu Mic

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CS Crişul Chişineu Criş

Iată seriile complete și desfășurarea campionatului pentru desemnarea celor 5 care vor promova în Liga a II-a și a celor 21 care vor retrograda:

Seria I 

ACS Bradu Borca

CS Dante Botoşani

CS Sporting Juniorul Vaslui

ACS Foresta Suceava

ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ

CSM Bucovina Rădăuţi

CS Ştiinţa Miroslava

ACS Şomuz Fălticeni

ACS Huşana Huşi

CSM Paşcani

Seria a II-a                                                            

CSM Bacău

ACS Sportul Chiscani

CSM Râmnicu Sărat

CSM Focşani 2007

ACS Suporter Club Oţelul Galaţi

CS Viitorul Ianca

CS Făurei

CS Sporting Lieşti

ACS Dacia Unirea Brăila

CS Avântul Valea Mărului

Seria a III-a

ACS Mostiştea Ulmu

ACS Recolta Gheorghe

ACS Înainte Modelu

AS FC Agricola Borcea

CS Gloria Albeşt

ACSM Olteniţa CS Tunari

FC Viitorul Constanţa SA 2

CS Afumaţi

SC Popeşti-Leordeni

CSA Axiopolis Sport Cernavodă

Seria a IV-a

CSA Steaua Bucureşti

SC Dinamo 1948 SA 2

Fotbal Club Rapid 2

CS Concordia Chiajna 2

AFC Progresul 1944 Spartac

CS Tunari

SC FC Voluntari SA 2

AFC Metalul Buzău

CS Baloteşti

SC Fotbal Club FCSB SA 2

Seria a V-a

ACS SR Municipal Braşov

CSM Corona Braşov

CSO Plopeni

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2

ACS Kids Tâmpa Braşov

CS Blejoi

ACS Olimpic Cetate Râşnov

ACS KSE Târgu Secuiesc AS

AFC Astra 2

AFC Odorheiu Secuiesc

Seria a VI-a

ACS Unirea Bascov

CSO Petrolul Potcoava

ACS Vediţa Coloneşti M.S.

ACS FC Academica Clinceni 2

CSM Flacăra Moreni

CSM Alexandria

Universitatea Craiova 2

AS FC Pucioasa

ACSO Filiaşi

Roşiori 2008

Seria a VII-a

CSM Deva

CS Măgura Cisnădie

CSM Jiul Petroşani

ACS Minerul Costeşti

CS Gaz Metan Mediaş 2

AFC Hermannstadt 2

ACS Viitorul Şelimbăr

ACS Flacăra Horezu

CS Viitorul Dăeşti

CS Gilortul Târgu Cărbuneşti

Seria a IX-a

FC Unirea Dej

CS Unirea Ungheni 2018

CS Ocna Mureş CS

CSO Cugir

CS Hunedoara

CSM Avântul Reghin

ACS Sticla Arieşul Turda

CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca

AFC Unirea 1924

ACS Industria Galda

Seria a X-a

ACS FC Someşul Dej

CSM Satu Mare

Progresul Şomucţa Mare

CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei

ACS CAO 1910 Oradea

CS Minaur Baia Mare

CS Luceafărul Oradea

CSC Sânmartin

ACS Unu Fotbal Club Gloria

SCM Zalău

Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:

B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2

B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1

B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4

B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3

B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6

B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5

B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8

B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7

B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10

B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:

Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2

Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4

Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6

Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8

Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.

Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.

1
0
%d blogeri au apreciat: