Sporturi de contactȘtirile zilei

Arădeanul Kunszabo a luat Cupa României la judo, la categoria +100 kg

Judoka arădean Luca Kunszabo a reuşit să se remarce la Cupa României, competiţie desfăşurată în Poiana Braşov. După ce a ratat finala naţionalelor de seniori, fiind infectat cu Covid-19, sportivul de la CS Universitatea Arad s-a revanşat pe tatami şi a reuşit să cucerească medalia de aur la întrecerea de la finalul săptămânii. Pregătit de profesorul Mihai Telechi, Kunszabo şi-a învins toţi adversarii categoriei +100 Kg prin KO, în finală câştigând repede cu băcăuanul Mircea Croitoru.

Alţi doi sportivi legitimaţi la CSU Arad, pregătiţi tot deprofesorul Telechi, au obţinut clasări bune. Andrei Buda a urcat pe ultima treaptă a podiumului,  locul 3 şi medalie de bronz la cat. +100 Kg şi Patricia Petraş, locul 5 la cat. 63 Kg. În ierarhia pe cluburi, CSU Arad s-a clasat pe locul 3 la masculin şi pe locul 7 la total.