12131415161718
19202122232425
262728293031

Live-text Liga 1, ora 19,15: FC Botoșani – UTA 2-3, final

Echipa fanion a Aradului e neînvinsă în deplasare înainte de al cincilea meci stagional pe terenuri străine. După 1-1 la Viitorul, FC Argeș și Hermannstadt și 1-0 pe terenul celor de la Dinamo, arădenii joacă în această seară la Botoșani, cu o vecină de clasament. După victoria Clinceniului (2-0 cu Sepsi), moldovenii sunt pe locul 6, cu 11 puncte și doar golaverajul superior îi plasează peste „roș-albii” ce ocupă acum poziția a 7-a, prima în afara play-off-ului.

Formații oficiale:

FC Botoșani: Pap – Braun, Chindriș, Ţigănaşu, Holzmann – Rodriguez, Florescu – Caia, Ongenda, Keyta – Roman. Rezerve: Hankic – Șeroni, Plămadă, D. Croitoru, Târcoveanu, Papa, Fili, Camara, Toutouh.

UTA: Fl. Iacob – Bustea, Albu, Benga, Roumpoulakou – Ursu, Isac, Roșu, D. Rusu – C. Rus, Morar. Rezerve: Moldovan – Ioniță, Buhăcianu, Tescan, Oroian, Klapan, C. Popescu, Erico

Arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj) – Sebastian Gheorghe (Suceava) și Adrian Vornicu (Iași). Rezervă: Alin Moroiță (Ploiești)

Observator FRF: Vasile Bratu (Slobozia)

Min. 1: A început partida de pe nocturna din Botoșani, gazdele sunt în roșu, oaspeții sunt în echipamentul gri, de deplasare

Min. 2: Duel fizic în careu, Braun – Morar, utistul cade în careu, Feșnic lasă jocul să continue

Min. 3: Benga îl lansează lung pe Roumpoulakou în stânga, acesta preia și pasează pe jos, C. Rus trage din prima de la 14 metri, mingea trece peste transversală

Min. 4: GOL UTA! Roșu recuperează un balon în fața lui Ongenda. Îi pasează lui Ursu, acesta pătrunde pe centru, trimite o pasă filtrantă  pentru Morar, acesta pătrunde  în viteză în careu și trimite pe lângă Pap, mingea intră în plasă cu toată opoziția lui Holzmann

Min. 6: O nouă fază a arădenilor, D. Rusu trage de la 20 de metri, ușor lateral stânga, Pap reține din plonjon

Min. 7: Schimbare la Botoșani, iese juniorul Caia, intră Fili

Min. 10: Keyta trage de la 20 de metri, mingea e deviată de Isac, Iacob respinge în corner de sub transversală

Min. 20: Gazdele domină teritorial meciul, au și venit cu câteva centrări din benzi, dar deocamdată UTA se apără foarte bine

Min. 23: Morar îi fură o minge lui Țigănașu, dar preluarea e prea puternică și Pap, ieșit dintre buturi, ajunge primul și îndepărtează pericolul

Min. 26: Penalty pentru Botoșani! Ogenda calcă mingea pentru Braun în careu, acesta e faultat de Roșu în careu și Feșnic arată punctul cu var

Min. 27: GOL Botoșani! Keyta trimite cu latul pe mijlocul porții, Iacob sărise în dreapta și e 1-1!

Min. 32: Al doilea penalty pentru gazde. Ongenda trimite în careu pentru viteza lui M. Roman, acesta trimite pe lângă Iacob, care în plonjonul său îl atinge ușor. Atacantul Botoșaniului a știut să obțină această penalitate

Min. 33: GOL Botoșani! Florescu e cel care execută acum, puternic, pe mijlocul porții și e 2-1!

Min. 35: Roman îl deschide în stânga pe Keyta, acesta pătrunde până în 12 metri, de unde trage defectuos, mult peste poartă

Min. 39: Isac pierde un balon la marginea careului în fața lui Florescu, care pătrunde singur pe centru, dar trage în Iacob, ieșit la blocaj

Min. 40: Galben pentru Benga, după un cot aplicat lui Rodriguez

Min. 45: Un minut de prelungire al primei reprize

Min. 45+1: Final de repriză la Botoșani, unde gazdele întorc scorul în fața UTA-ei, care începuse excelent, cu gol în minutul 4

Min. 46: S-a reluat meciul la Botoșani. Balint l-a schimbat pe Isac, care a făcut o primă repriză modestă cu Erico. Brazilianul trece în cemtru defensivei, iar Albu urcă la mijloc, lângă Roșu

Min. 48: GOL UTA! Morar execută o lovitură liberă din dreapta, de la 23 de metri, Erico înscrie cu capul din mijlocul careului, dintr-o poziție suspectă de offside. În Liga 1 nu e VAR și golul e validat de Feșnic

Min. 49: CRoitoru protestează pe margine și e trimis în tribune de arbitru de centru. E posibil ca antrenorul gazelor să ieșit mult din spațiul tehnic

Min. 50: Galben pentru Roșu, care a intrat tare la Ongenda la mijlocul terenului

Min. 53: Roumpoulakou trage de la 30 de metri cu stângul, Pap respinge în față Morar reia din alunecare, dar mingea nu e pe spațiul porții

Min. 61: C. Rus e avertizat după ce l-a lovit în săritură pe Chindriș

Min. 63: C. Rus îl angajează în careu pe Ursu acesta îl păcălește pe Holzmann aproape de linia de fund, pătrunde până în careul de 6 metri, de unde trimite cu șpițul exact în Pap

Min. 66: Schimbare la Botoșani: Iese M. Roman, intră danezul Toutouh

Min. 69: Erico face fault într-o poziție periculoasă la Toutouh. Ongenda execută o lovitură liberă de la 17 metri, ușor lateral dreapta, mult peste poartă

Min. 71: GOL UTA! Morar execută perfect o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga, mingea merge perfect la vinclu, în stânga lui Pap

Min. 73: SChimbare la UTA: Iese Ursu, intră Oroian, aflat la debutul în Liga 1

Min. 76: Trei schimbări la gazde: Ies Fili, Holzmann și Florescu și intră Camara, Târcoveanu și Papa

Min. 77: Contră a gazdelor, Keyta trece de Erico, pătrunde până la 14 metri, ușor lateral stânga, trage puternic exact pe direcția lui Iacob, care rămâne bine pe colțul scurt

Min. 79: Ongenda trimite un șut centrare din stânga, mingea merge de puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Iacob

Min. 84: Două schimbări la UTA: Ies Morar și C. Rus, intră Klapan și Buhăcianu

Min. 90: Galben pentru Ongenda, pentru un fault la D. Rusu. UTA dezvoltase o contră prin Oroian, care trimisese pe 16 metri pentru D. Rusu. Trei minute de prelungire

Min. 90+1: Benga execută puternic lovitura liberă de la marginea careului, exact pe direcția lui Pap, care reține

Min. 90+2: Schimbare la UTA: Iese D. Rusu, intră Al. Ioniță

Min. 90+2: Centrează Țigănașu din stânga, Camara lovește slab mingea cu capul, Iacob reține fără probleme

Min. 90+4: Contră a UTA-ei, cu Pap ieșit din poartă, Oroian încearcă să tragă de la distanță, mingea îi revine, îi pasează lui Bustea acesta centrează în careu, mingea prelungită până la Buhăcianu, care e singur, dar se complică, intră în centru și apoi e blocat!

Min. 90+4: Fluier final la Botoșani, unde UTA câștigă eroic, revenind de la 1-2! Arădenii vor fi pe loc de play-off și după etapa cu numărul 9, cu 14 puncte acumulate

11
0

55 comentarii la articolul: “Live-text Liga 1, ora 19,15: FC Botoșani – UTA 2-3, final

1. După cum vad eu pina acum toate gazdele au câștigat ,cred că și Botoșaniul va câștiga acasă astăzi. La UTA mai trebuie transferuri în mod special atacanți. Atenție la Argeș văd că și-a revenit . UTA trebuie să facă un meci mare la Botoșani dacă poate.

1

21
  2. Sunt curios,dacă era invers dădea penalty!!! Naspa…asta e cand vin peste noi și nu facem presing avansat:(
    Sper să întoarcem scorul..

10

0
  3. Arbitrul ține cu gazdele, comentatorul la fel!… va fi greu. Chiar dacă eglăm, le mai dă un penalti… 🙁

14

1
    1. E tampitul de angheluta,cretinu are un dinte impotriva UTA-ei de cand a fost in probe la UTA si nu a fost retinut.Are frustrari grele prostu asta.

9

0
  4. 2 penalty acordate=0,5 penaty la modul real. Dar asta e. Conteaza ce da arbitrul. Daca UTA joaca repriza a doua cum a jucat primele 15 minute din repriza intai are toate sansele sa castige.
    Hai UTA!

27

1
  5. Nu pot să ințeleg nici mort de ce naiba ne retragem după ce preluăm conducerea.
    Mă rog, sper să se trezească băieții la pauză, putem scoate un egal.
    Ps: al doilea penalty a fost total gratuit.

16

1
  6. Nu zic ca, moldovenii nu au echipa mai buna decat UTA. dar FESNIC asta de la Cluj, a acordat doua penaltyuri smechereste !!! La primul jucatorul de culoare Braun intra in careu si abea asteapta sa fie atins si se vede clar pe reluari ca, s-a aruncat ? La al 2lea vulpoiul de Roman simte ca, nu are sanse sa ma ajunga la minge si se arunca peste Iacob ?! Deci doua penaltyuri smecherite !!! Sa vedem repriza a2a cum va fi, poate egalam dar trebuie mai multa limpezime in atac si la mijloc !!!

12

7
  7. Rusu si Rus foarte slabi pana acum, Morar foarte eficient. Asa-i ca fotbalul e sport de echipa?

18

1
  8. Bravo Morar, sper sa fii omul de gol al UTA-ei și să arăți pe viitor că meriți să fii titular!
    Sper să intre după pauză, Buhăcianu, Oroian și Erico.
    Mare păcat că Roșu este foarte lent, a faultat, nu era cazul, apărarea era la post. Roșu este în continuare titular, cu toate că nu aduce acel plus la construcție.
    Isac, cam timorat…
    Iacob, l-ai scos pe Roman in lateral, nu era cazul să-l faultezi.
    Puteam să avem 0-1 la pauză , dacă erați mai concentrați.
    Iacob, la executarea loviturilor de la 11 m, dacă așteptai pe mijloc, nu luam nici un gol.
    Cred că Gyuszi Balint are calitatea de a le insufla băieților încrederea că pot câștiga acest meci!
    Ce bine ne-ar sta pe locul 5 !
    Cu o atitudine corectă, cred că vom câștiga acest meci și cel cu Mediaș.
    Forza UTA !!!

5

4
      1. Mai e și Naum in studio care numai mișto face!Nu îl înțeleg pe Duckadam cum poate sa spună ca a fost 11 m la Roman când se vede clar ca plonjează

5

0
        1. O adunătură de păcălici, toți adunați in studioul de la Digi, in frunte cu desculțul in gură Naum. OTV-ul in direct și-n reluare dar tot in direct era aur pe lângă ce emisiuni fac ăștia.
          Râd de Vali pentru ultima fază de zici că-i singurul jucător care o comite la o fază promițătoare despre Balint absolut nimic cu excepția interviului, au hotărât clar că al doilea penalty este acordat pe drept….mai punem și fraza folosită de angheluță, tot in legătură cu al doilea penalty: pare că-i simulare dar nu este așa. :)))
          Lemne și pietre după ei.

4

0
  9. In sfarsit Apostu poate să posteze ceva pe pagina lui de fb de Vlad Morar..great player scored for Uta arad

7

2
  10. EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEESSSSSSSSSSSSSSSSTTTTTTTTTTTTTTTTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE !!!!
    BRAVO UTA!!!

6

0
  11. Bravo baieti!
    Cea mai buna repriza de la promovare incoace, repriza a II-a. La pauza Gyusi a facut o schimbare inspirata, cu Erico fundas si Albu mijlocas echipa sta mult mai bine in teren. Jucam mult mai bine in deplasare pentru ca nu trebuie sa construim, ci iesim pe contraatac. Ne aparam destul de bine. Cand vom putea si construi in atac vom emite pretentii la primele locuri. Dar este foarte bine si asa. Cat timp adunam puncte, nu conteaza atat de mult jocul. Sa o tineti tot asa.
    HAI UTA!

8

0
  12. 1 – bine (ti-)ai revenit Vlad Morar
    2 – comentatorul mai avea un pic și plângea de ciuda
    3 – numa’ sa nu se întrerupă campionatul!
    Total: 3
    (nu pot primi ei atatea penaltyuri câte goluri putem da)

21

0
  13. Felicitări UTA! A venit și ziua sa ne bucuram în sfârșit de golurile lui Morar. Într-adevăr e greu de urmărit comentariul de la Digi dar victoria le acoperă pe toate. Arbitrul cu gazdele, penaltiuri ușor acordate. Buhacianu e din păcate departe din Liga 1, dar sper sa vina descătușarea și la el. Haide UTA, victoria cu Gaz Metan!

13

0
  14. UTA e echipa noastră, care încet încet, începe sa se exprime mult mai bine decât la începutul sezonului!
    Noi suntem suporterii acestei echipe și in momentele bune și mai puțin reușite!
    E normal sa existe și greșeli din
    partea jucătorilor, însă noi suntem fanii, către abia așteptăm sa putem invada stadionul și a ii împinge de la spate deoarece echipa are nevoie de noi!
    In consecință, UTA se vrea a re-deveni o echipa mare pe noi trebuie sa ii încurajam și sa ii facem sa simtă ca au in spate o istorie mare!
    HAI UTA!

16

0
  15. BRAVO BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!! VICTORIE !!!! UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA ARAD !!! OMUL MECIULUI M O R A R !!! Asa da da MORARE in sfarsit ti-ai revenit, BRAVO !!! BRAVO TUTUROR BAIETILOr, A-TI FOST A D M I R A B I L I !!! BUHACIANULE, sper sa iti revii , trebie sa sutezi direct pe poarta,erai singur singurel, daca era egal ,pierdeam 3 puncte, asta este sper ca in etapa urmatoare sa fii mai limpede in gandire in fata portii !!! BRAVO BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!! UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA ARAD !!! SUNT MANDRU de VOI si sunt foarte, foarte fericit in seara asta, o BUCURIE NESPUS de MARE !!!

16

2
  16. felicitari uta mia placut a doua repriza comentatori anti uta……inca o data victorile aduc victori

14

1
  17. Unde sunteti cei care comentati acum jumate de an ca nu facem fata la liga 2-a? suntem pe 5 pe loc de playoff in liga 1 acum, haterilor!

16

0
  18. Eu nu prea scriu comentarii,dar ma uit la meciuri.Incet incet echipa creste.Unde sunt carcotasii…Balint pleaca…mercenari,jucatori resapati…acum nimic.Pana la prima infrangere,cand vor innvia

25

0
  19. ARADEAN FALS !!! Ce mai spui acuma ? BAIETII TE-AU AMUTIT DE TOT, AI RAMAS FARA GLAS ?

12

0
    1. poate i s-a făcut rău … știe cineva ceva de el? e păcat să i se întâmple ceva, e arădean de-al nostru, ca și Dascălul, sau e chiar el, cine mai știe 🙂 să nu moară de oftică 🙂

12

0
      1. E ca si Albautistul,cu diferite conturi si denumiri…Ba @Albautistul,ba @Le are cu,ba @Peronescu…astia crapa acum de oftica…asa vor trai in continuare,in frustare si pe amintiri de increngaturi….
        @Dascalul tace acum,pentru ca trebuie neaparat schimbati Elena si Romi…Ei sunt de vina,sunt sigur..:-))))
        Nu mor caii cand vor cainii!….

1

1
  20. ANGHELUTA asta, un comentator care a fost tot timpul PRO BOTOSANI dar UTA. I-A FACIT IN CIUDA SI A CASTIGAT AMUTINDUL DE TOT !!!

11

0
  21. La anii mei am vazut multe meciuri pe vechiul stadion,dar cum a fost UTA-Steaua 4-0,nu cred ca mai prind.Nu pot sa uit cand Domozina,daca nu ma insel comenta….minuscului Leac fuge,fuge,si gooool

7

0
  22. Excelent UTA! Am invatat din cele 2 penaltiuri sa nu ne mai retragem asa de mult si s-a vazut diferenta. Bravo! Sa vina Feyenord anul viitor!:)

9

0
  23. Bah, pan’ la urma,am fost baieti de ” comitet” si nu l-am contrazis pa Croitoru!😉
    HAIDE UTA!!!

5

0
  24. Bravo Morar! Te-am criticat aproape dupa fiecare meci mai ales din cauza atitudinii, dar astazi mi-ai inchis gura si ai demonstrat ca meriti sa porti tricoul alb-rosu. Am promis inaintea sa executi lovitura libera daca dai gol, imi cer scuze de la tine, asadar imi cer scuze pentru critici, trebuia sa fiu mai rabdator. Acum sper sa continui tot asa, ca ai potentialul sa devii favoritul publicului cu atitudinea potrivita.