Coman şi Gag, printre protagoniștii „naționalelor” de atletism în sală

Rezultate importante pentru atletismul arădean în acest debut de an. Nicolae Marian Coman (foto) a câștigat proba de 1.500 de metri (timp 3:52.63) a Campionatului Naţional de atletism în sală, găzduită de Sala „Ioan Soter” din Complexul Sportiv Naţional „Lia Manoliu”. Tot în cadrul etapei a doua,  sportivul cu dublă legitimare (CSU Arad / CSM Craiova)  a mai urcat o dată pe podium în proba de 800 de metri (1:53.23), clasându-se pe locul doi.

La aceeaşi competiție, arădeanul Andrei Gag, acum la CSM București, atlet cu pretenţii de calificare la Jocurile Olimpice, s-a clasat pe poziția a treia la aruncarea greutăţii, cu 18,38 metri.

În altă ordine de idei, în cadrul primei etape a CN de seniori, tineret și juniori 1 din sala din Bacău, Alexandru Zatic (de la CSU Arad) s-a clasat pe 4 în proba de 400 de metri cu 52.05 secunde și pe 7 în cea de 60 de metri (7.18 secunde).