Cluburi polivalente

Alesia Sferlea a urcat pe podium la Cupa României la tenis de masă

Buzăul a găzduit în weekend Cupa României la tenis de masă pentru juniori I şi II. CSM Arad a fost reprezentat în concursul juniorilor mici de Alesia Sferlea, Andreea Craiu şi Daria Măguran, la fete, respectiv Ionuţ Mortasifu, Mihai Şipoş şi Norbert Boka, la băieţi, iar la juniori mari au concurat fetele, Alesia Sferlea, Andreea Craiu, Irina Rus şi Ana Barbu, sportivi însoţiţi în Crâng de antrenorii Andreea Fistyulof şi Patriciu Muntean. La final, CSM Arad s-a ales cu o medalie de bronz, la junioare II, obţinută de Alesia Sferlea, care a avut un parcurs frumos, până în semifinale. În penultimul act, jucătoarea pregătită de Cristi Dodean a cedat cu 1-3 în faţa Biancăi Mei-Roşu (LPS Constanţa), care avea să câştige medalia de aur.

Alte trei arădence, aproape de medalii

Tot la junioare II, Andreea Craiu a cedat în sferturi, 0-3 cu Ioana Băiaşu (LPS Constanţa). La junioare I, CSM Arad a fost de două ori aproape de medalie, cel mai mult prin Ana Barbu, care a cedat în sferturi de finală la mare luptă, 2-3 la seturi în faţa Cameliei Mitrofan, de la Farul Constanţa. Tot în sferturi a fost eliminată şi Irina Rus, 0-3 în faţa medaliatei cu aur, Elena Zaharia, de la LPS Constanţa. În optimi, Rus trecea de colega de Superligă de la CSM Arad, Adela Strună, scor 3-1.