Arhivă articole

Cum se joacă pentru promovare și evitarea retrogradării în Liga 2-a? „Surorile” Poli și Rapid se duelează pe 14 aprilie, în play-out se dispută doar o manșă!

Etapa a 21-a a Ligii 2, desfășurată duminică, a stabilit cele șase echipe care merg în play-off-ul de promovare și, totodată, cele 14 cluburi care vor continua în play-out, acolo unde obiectivul este menținerea în eșalonul secund.

Programul Play-Off-ului

”FC U” Craiova (35 de puncte), Dunărea Călărași (34 de puncte), CS Mioveni, Rapid (câte 33 de puncte), FK Csikszereda și ASU Politehnica Timișoara (câte 32 de puncte) sunt cele șase echipe care se vor lupta de acum înainte exclusiv pentru promovarea în Liga 1. Vor urma încă zece etape în total, cu meciuri tur și retur de această dată, la finalul cărora primele două clasate vor urca automat în prima ligă, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor merge la baraj cu două formații din play-out-ul Ligii 1.

loading...

Procedura de stabilire a programului de disputare a play-off-ului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru şase echipe și a rezultat următorul program:

Etapa 1, 3 aprilie 2021

CS Mioveni – FC U Craiova
FK Csikszereda – Rapid
Dunărea Călărași – ASU Poli

Etapa 2, 10 aprilie 2021

FC U Craiova – ASU Poli
Rapid – Dunărea Călărași
CS Mioveni – FK Csikszereda

Etapa 3, 14 aprilie 2021

FK Csikszereda – FC U Craiova
Dunărea Călărași – CS Mioveni
ASU Poli – Rapid

Etapa 4, 17 aprilie 2021

FC U Craiova – Rapid
CS Mioveni – ASU Poli
FK Csikszereda – Dunărea Călărași

Etapa 5, 24 aprilie 2021

Dunărea Călărași – FC U Craiova
ASU Poli – FK Csikszereda
Rapid – CS Mioveni

Program retur: Etapa a 6-a, în 30 aprilie 2021, Etapa a 7-a, în 8 mai 2021, Etapa a 8-a, în 12 mai 2021, Etapa a 9-a, în 15 mai 2021, Etapa a 10-a, în 22 mai 2021.

Programul Play-Out-ului, Grupa A

Pe lângă aflarea celor șase echipe care merg în play-off-ul de promovare cunoaștem și cele 14 cluburi care vor continua în play-out, acolo unde obiectivul este menținerea în eșalonul secund. Pe baza clasamentului final al sezonului regular al Ligii 2, locurile ocupate de echipe determină cele două grupe de play-out. Astfel, în Grupa A a play-out-ului merg echipele clasate pe pozițiile 7, 10, 11, 14, 15, 18 și 19, adică Farul Constanţa (32 de puncte), Metaloglobus Bucureşti (30 de puncte), Universitatea Cluj (29 de puncte), Fotbal Comuna Recea (23 de puncte), Ripensia Timișoara (22 de puncte), CSM Slatina (15 de puncte) și Pandurii Târgu Jiu (13 de puncte).

Etapa 1, 3 aprilie 2021

Farul Constanţa – Ripensia Timișoara
Fotbal Comuna Recea – Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – Universitatea Cluj
Metaloglobus Bucureşti stă.

Etapa 2, 10 aprilie 2021

Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Ripensia Timișoara – Fotbal Comuna Recea
Metaloglobus Bucureşti – Farul Constanţa
Universitatea Cluj stă.

Etapa 3, 14 aprilie 2021

Fotbal Comuna Recea – Metaloglobus Bucureşti
CSM Slatina – Ripensia Timișoara
Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu
Farul Constanţa stă.

Etapa 4, 17 aprilie 2021

Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj
Metaloglobus Bucureşti – CSM Slatina
Farul Constanţa – Fotbal Comuna Recea
Pandurii Târgu Jiu stă.

Etapa 5, 24 aprilie 2021

CSM Slatina – Farul Constanţa
Universitatea Cluj – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Fotbal Comuna Recea stă.

Etapa 6, 30 aprilie 2021

Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Farul Constanţa – Universitatea Cluj
Fotbal Comuna Recea – CSM Slatina
Ripensia Timișoara stă.

Etapa 7, 8 mai 2021

Universitatea Cluj – Fotbal Comuna Recea
Pandurii Târgu Jiu – Farul Constanţa
Ripensia Timișoara – Metaloglobus Bucureşti
CSM Slatina stă.

Programul Play-Out-ului, Grupa B

Totodată, în Grupa B a play-out-ului merg echipele clasate pe pozițiile 8, 9, 12, 13, 16, 17 și 20, adică Viitorul Pandurii Târgu Jiu (32 de puncte), Petrolul Ploieşti (31 de puncte), SCM Gloria Buzău (26 de puncte), Concordia Chiajna (24 de puncte), Unirea Slobozia (19 puncte), CSM Reșița (19 puncte) și Aerostar Bacău (10 puncte).

Etapa 1, 3 aprilie 2021

CSM Reșița – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău
Aerostar Bacău stă.

Etapa 2, 10 aprilie 2021

Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna
Aerostar Bacău – CSM Reșița
SCM Gloria Buzău stă.

Etapa 3, 14 aprilie 2021

Concordia Chiajna – Aerostar Bacău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti
SCM Gloria Buzău – Unirea Slobozia
CSM Reșița stă.

Etapa 4, 17 aprilie 2021

Petrolul Ploieşti – SCM Gloria Buzău
Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Reșița – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia stă.

Etapa 5, 24 aprilie 2021

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Reșița
SCM Gloria Buzău – Aerostar Bacău
Unirea Slobozia – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna stă.

Etapa 6, 30 aprilie 2021

Aerostar Bacău – Unirea Slobozia
CSM Reșița – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti stă.

Etapa 7, 8 mai 2021

SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – CSM Reșița
Petrolul Ploieşti – Aerostar Bacău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu stă.

Ultimele două echipe clasate în cele două grupe retrogradează direct, iar locurile 5 din grupe mai susțin un baraj pentru stabilirea celei de-a cincea echipe ce va lua drumul eșelonului trei.

Foto: Leczki Jozsi (Mediafax Foto)

0
1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.