Crisul Chisineu-CrișGloria LT CermeiProgresul Pecica

Live-text Liga a III-a, ora 17.00: Crișul Chișineu-Criș – Progresul Pecica 1-1, Gloria Lunca Teuz Cermei – ACS Poli 1-0, finale

Penultima etapă a seriei a VIII-a a Ligii a 3-a vine cu ultimul derby arădean al sezonului, Criș – Pecica, dar și cu un duel „alb-roșu” – „alb-violet”, Cermei – ACS Poli.

Crișul Chișineu-Criș – Progresul Pecica 1-1

Crișul: Zamfir – Sabău, Pavel, Nistor  – Haloș, Suslak, Susan, Siminic – Clej, Modan, Ciornei. Pe bancă: Pașcalău – Pătlăgică, Ciubotariu, Mihuța, Velici, Budur, Cocriș, Teședan, Busuioc. Antrenor: Adrian Abrudean

Pecica: Dagău – Țugulescu, Bilia, Wild, Aldan – Saizu, Rădulescu – A. Iuga, Răchită, Bozian – Capătă. Pe bancă: Iosub – Rosenblum, Moraru, Diarrassouba, Bănățan, Matyus, Simon. Antrenor: Dan Stupar

Arbitri: Florin Jurcă Tudor, Sebastian Pantea, Alina Mihoc (toți din Arad)

Observatori: Dorin Voina (Reşiţa), Claudiu Ştefan (Orăştie)

Min. 1: A început meciul de la Chișineu Criș, gazdele sunt în albastru, oaspeții în roșu

Min. 3: A. Iuga trage mult peste poartă din 15 metri, ușor latera stânga

Min. 11: Crișul a dominat teritorial ultimele minute, a presat, iar în acest minut, Suslak a centrat din stânga, iar Sabău a reluat pe lângă. Se semnalizase și offiside la fundașul advers

Min. 16: Modan execută mult peste poartă o lovitură liberă de la 20 de metri

Min. 19: GOL Pecica! Capătă combină cu Aldan, acesta trage puternic din stânga pe lângă Zamfir , la colțul scurt

Min. 26: Siminic centrează di dreapta, Clej lovește mingea cu capul din 6 metri, dar slab și Bilia degajează

Min. 31: Clej îl angajează pe Modan în careu, acesta trage la colțul scurt din  14 metri, ușor lateral dreapta, dar Dagău se întinde și reține

Min. 43: GOL Crișul! Suslak centrează dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, lateral dreapta și Pavel egalează cu capul

Min. 45+2: E pauză la Chișineu Criș, la scorul de 1-1

Min. 46: S-a reluat meciul, fără schimbări în cele două echipe

Min. 52: Schimbare la Pecica: Simon intră în locul lui Răchită

Min. 53: Bilia e avertizat pentru un fault la Modan

Min. 54: Galben și pentru Ciornei

Min. 56: Modan trece ușor de Bilia, pătrunde în careu, încearcă un șut plasat, dar Dagău respinge peste poartă, salvându-și echipa

Min. 64: Susan trage slab pe jos, reține Dagău

Min. 69: Schimbare la Pecica: Intră Moraru, în locul lui Saizu

Min. 73: Ciornei trage peste poartă de la marginea careului

Min. 74: Capătă trage din 12 metri ușor lateral dreapta, Zamfir reține fără probleme

Min. 75: Adi Abrudean e avertizat pe margine

Min. 76: Schimbări la Crișul: Ies Ciornei și Susan și intră Mihuța și Budur

Min. 78: Budur trage slab din voleu, reține fără probleme Dagău

Min. 80: Bozian trage frumos din întoarcere de la 23 de metri, mingea trece de puțin peste poartă

Min. 83: Schimbare la Crișul: Iese Clej, intră Busuioc

Min. 87: Siminic centrează din dreapta, Budur reia mult peste poartă

Min. 88: Schimbare la Crișul, iese Suslak, intră Ciubotariu

Min. 89: Ocazie penru Pecica: Bozian bate un corner din stânga, Bilia reia cu capul din 6 metri, Zamfir reține de pe linia porții

Min. 90: Schimbare la Pecica, iese Capătă intră Rosenblum

Min. 90+3: Fluier final la Chișineu Criș, unde meciul se încheie nedecis, 1-1, ca și în tur. Crișul coboară pe locul 2 în clasament, Lipova e lider la finalul etapei a 17-a

Gloria Lunca Teuz Cermei – ACS Poli  1-0

Cermei: Gârlea – Stoianovici, Iuga, Ivan, I. Pop – Salka, Lazăr – Șimăndam, S. Popa, L. Bodri – R. Popa. Pe bancă: Deak – Ursoi, Mocan, Rotar, Cristea, Țurcanu. Antrenor: Flavius Moisă

ACS Poli: A. Filip – Dincă, Cochințu, Stoia, Popa – Sporin, Chiriac – Românu, Mitre, Toboșaru – Sevici. Pe bancă: Toma – Turdean, Hițian, Murariu, Buzdugan, Daminuță. Antrenor: Silviu Bălace

Arbitri: Mircea Salomir – Bogdan Pojar, Robert Meres (toți in Cluj-Napoca)

Observatori: Cornel Pantea (Oradea), Adrian Copăcean (Caraş Severin)

Min. 1: A început partida de la Cermei, gazdele sunt în alb-roșu, oaspeții în alb-violet

Min. 5: Corner pentru gazde, Simăndan reia cu capul puțin, pe lângă, din centrarea lui S. Popa

Min. 10: Un nou corner al gazdelor, de această dată Ivan reia peste poartă cu capul

Min. 14: Sporin trage frumos de la 30 de metri, peste pe poartă

Min. 20: Gol anulat pentru oaspeți,  Mitre inscrie dupa o pasa a lui Dincă, dar se semnalizează offside

Min. 22: GOL Cermei! Radu Popa cade în duel cu Cochintu în careu și se dă penalty. Sergiu Popa înscrie precis pentru 1-0.

Min. 33: Filip parează la șutul lui Bodri din interiorul careului

Min. 45: E pauză la  Cermei, în ultimele 10 minute s-a jucat haotic de ambele părți, fără ocazii

Min. 48: Galben pentru Sergiu Popa, după un fault la Dincă

Min. 53: Chiriac trage de la distanță, prinde Gârlea. Din degajare, mingea ajunge la Lazăr, care trage din unghi, iar Filip respinge de sub bară

Min. 56: Schimbare la gazde: Iese Șimăndan, intră Țurcanu

Min. 65: Mai multe faze fixe din lateral pentru Cermei în ultimele minute au fost rezolvate de defensiva „alb-violetilor”

Min. 77: Schimbare la oaspeți; Iese Dincă, intră Buzdugan

Min. 83: Triplă ocazie pentru Poli. Buzdugan și Hițian nu reușesc sa marcheze din careul mic, iar șutul lui Popa este blocat de un apărător al Cermeiului

Min. 86: Arbitrul dicteaza un nou penalty pentru gazde. Filip apără șutul lui Bodri! Toboșaru e înlocuit de Turdean

Min. 88: Schimbare la Cermei: iese Sergiu Popa, intră Ursoi

Min. 90+3: Fluier final la Cermei, unde gazdele câștigă tre puncte mari, poate decisive în îndeplinirea obiectivului stagional, salvarea de la retrogradare