Arhivă articole

iunie 2021
L Ma Mi J V S D
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Două zile până la startul lui Euro 2020: Tot ce trebuie să știi despre turneul de la care România absentează, dar pe care-l co-organizează alături de alte 9 țări!



Mai sunt două zile până la debutul turneului final european, iar sportarad.ro concentrează într-un singur material toate informațiile de care aveți nevoie. Mai jos, aveți componența și grupelor și a loturilor de jucători, programul meciurilor și stadioanele pe care se va juca Euro 2020.

EURO 2020 începe pe 11 iunie 2021 și se va desfășura până pe 11 iulie 2021, pentru prima oară în mai multe oraşe de pe continent. Orașele gazdă sunt: Amsterdam (Ţările de Jos), Baku (Azerbaidjan), Bucureşti (România), Budapesta (Ungaria), Copenhaga (Danemarca), Glasgow (Scoţia), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Roma (Italia), Sevilla (Spania) şi Sankt Petersburg (Rusia).

  • Turneul final va fi transmis de Pro TV și Pro X.
  • Faza grupelor se va desfășura între 11 iunie 2021 și 23 iunie 2021.
  • Optimile de finală ale EURO 2020 sunt programate între 26-29 iunie, pe arenele Johan Cruyff, Wembley (două partide), Puskas Arena, La Cartuja, Parken Stadium, Arena Naţională şi Hampden Park.
  • Sferturile (2-3 iulie) au loc pe Gazprom Arena, Allianz Arena, Stadionul Olimpic din Baku, Stadionul Olimpic din Roma.
  • Semifinalele EURO 2020 se dispută pe 6 şi 7 iulie pe Wembley Stadium, iar finala EURO 2020 are loc pe 11 iulie tot pe Wembley.

România a primit dreptul de organizare a patru meciuri din cadrul Campionatului European pe Arena Naţională din Capitală. Bucureştiul va găzdui trei partide în cadrul Grupei C şi una în faza optimilor de finală. UEFA a menţionat patru scenarii operaţionale: stadion deschis la capacitate maximă, deschis cu o capacitate de cel puţin 50%, stadion deschis cu o capacitate între 20-30% sau meciuri cu porţile închise. La 31 martie 2021, UEFA a decis să lase la nivelul autorităţilor locale decizia privind numărul de spectatori acceptaţi pe stadioane la meciurile turneului final al EURO 2020.

În vederea promovării turneului final al Campionatului European de Fotbal, au fost desemnaţi în calitate de vectori de imagine (ambasadori) mai mulţi sportivi, în special foşti fotbalişti. Astfel, ambasadorii Bucureştiului au fost desemnaţi, conform FRF, următorii: Miodrag Belodedici (participant la două turnee finale europene), Dorinel Munteanu (participant la EURO 1996 şi 2000 cu naţionala României), Gabriela Szabo (campioană olimpică, mondială şi europeană la atletism).

Grupa A: programul partidelor, stadioanele și loturile de jucători

1 iunie 2021, ora 22.00, Stadio Olimpico Roma 

Turcia Curcan –  Italia Italia

12 iunie 2021, ora 16.00, Olimpiya Stadionu Baku

Țara Galilor Țara Galilor – Elveţia Elveţia

16 iunie 2021, ora 19.00, Olimpiya Stadionu Baku

Turcia Curcan – Țara Galilor Țara Galilor

16 iunie 2021, ora 22.00, Stadio Olimpico Roma

Italia Italia – Elveţia Elveţia

20 iunie 2021, ora 19.00, Stadio Olimpico Roma

Italia Italia – Țara Galilor Țara Galilor

20 iunie 2021, Olimpiya Stadionu Baku

Elveţia Elveţia – Turcia Curcan

Stadionul Olimpic din Baku, Azerbaidjan (69.870 de locuri), stadion dat în folosinţă în 2015 – va găzdui un meci din sferturile de finală şi trei din faza grupelor.

Stadionul Olimpic din Roma (68.993 de locuri), arena existentă, supusă unor renovări majore, va găzdui un meci din sferturile de finală şi trei din faza grupelor, între care şi partida de deschidere.

Italia

  • Portari: Gianluigi Donnarumma (?), Alex Meret (Napoli), Salvatore Sirigu (Torino).
  • Fundași: Francesco Acerbi (Lazio), Alessandro Bastoni (Inter), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Emerson Palmieri (Chelsea), Alessandro Florenzi (Paris Saint Germain), Gianluca Mancini (Roma), Leonardo Spinazzola (Roma), Rafael Toloi (Atalanta).
  • Mijlocași: Nicolò Barella (Inter), Bryan Cristante (Roma), Jorginho (Chelsea), Manuel Locatelli (Sassuolo), Lorenzo Pellegrini (Roma), Matteo Pessina (Atalanta), Stefano Sensi (Inter), Marco Verratti (Paris Saint Germain).
  • Atacanți: Andrea Belotti (Torino), Domenico Berardi (Sassuolo), Federico Bernardeschi (Juventus), Federico Chiesa (Juventus), Ciro Immobile (Lazio), Lorenzo Insigne (Napoli), Matteo Politano (Napoli).
  • Selecționer: Roberto Mancini

Turcia

  • Portari: Altay Bayindir (Fenerbahçe), Mert Gunok (Basaksehir), Ugurcan Cakir (Trabzonspor)
  • Fundași: Zeki Celik (Lille), Caglar Söyüncü (Leicester), Kaan Ayhan (Sassuolo), Merih Demiral (Juventus), Mert Muldur (Sassuolo), Ozan Kabak (Liverpool), Rıdvan Yılmaz (Besiktas), Umut Meraș (Le Havre)
  • Mijlocași : Yusuf Yazici (Lille), Dorukhan Toköz (Besiktas), Hakan Calhanoglu (AC Milan), İrfan Kahveci (Fenerbahce), Okay Yokușlu (WBA), Orkun Kökçü (Feyenoord), Ozan Talyan (Antalyaspor), Ozan Tufan (Fenerbahçe)
  • Atacanți: Burak Yilmaz (Lille), Cengiz Ünder (Leicester), Enes Unal (Getafe), Abdulkadir Omur (Trabzonspor), Kerem Aktürkoğlu (Galatasaray), Halil Dervisoglu (Brentford), Kenan Kareldorf (Fortuna Dusseldorf)
  • Selecționer: Şenol Guneş

Elveția
  • Portari: Yann Sommer (Borussia Moenchengladbach), Yvon Mvogo (PSV Eindhoven), Jonas Omlin (Montpellier)
  • Fundași: Manuel Akanji (Borussia Dortmund), Loris Benito (Bordeaux), Nico Elvedi (Borussia Moenchengladbach), Kevin Mbabu (Wolfsburg), Becir Omeragic (Zurich), Ricardo Rodriguez (Torino), Silvan Widmer (Basel), Fabian Schar (Newcastle) ) Eray Comert (Basel), Jordan Lotomba (OGC Nice)
  • Mijlocași: Granit Xhaka (Arsenal), Denis Zakaria (Borussia Moenchengladbach), Remo Freuler (Atalanta), Djibril Sow (Eintracht Frankfurt), Admir Mehmedi (Wolfsburg), Xherdan Shaqiri (Liverpool), Ruben Vargas (Augsburg), Steven Zuber (Eintracht Frankfurt), Edimilson Fernandes (Mainz), Christian Fassnacht (Young Boys).
  • Atacanți: Breel Embolo (Borussia Moenchengladbach), Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb), Haris Seferovic (Benfica).
  • Selecționer: Vladimir Petkovic

Țara Galilor
  • Portari: Adam Hennessey, Wayne Ward, Danyy Davies
  • Fundași : James Lawrence, Ben Davies, Joe Rodon, Chris Mepham, Chris Gunter, Rhys Norrington-Davies, Neco Williams, Lockyer
  • Mijlocași : Joe Allen, Joe Morrell, Ethan Ampadu, Matt Smith, Jonny Williams, Aaron Ramsey, Dylan Levitt, Rubin Colwill, Harry Wilson
  • Atacanți: Kieffer Moore, Gareth Bale, David Brooks, Tyler Roberts
  • Selecționer: Rob Page

Grupa B: programul partidelor, stadioanele și loturile de jucători

12 iunie 2021, ora 19.00, Parken Copenhaga

Danemarca Danemarca – Finlanda Finlanda

12 iunie 2021, ora 22.00, Stadionul Saint Petersburg

Belgia Belgia – Rusia Rusia

16 iunie 2021, ora 16.00, Stadionul Saint Petersburg

Finlanda Finlanda – Rusia Rusia

17 iunie 2021, ora 19.00, Parken Copenhaga

Danemarca Danemarca –  Belgia Belgia

21 iunie 2021, ora 22.00, Stadionul Saint Petersburg

Finlanda Finlanda – Belgia Belgia

21 iunie 2021, ora 22.00, Parken Copenhaga

Rusia Rusia – Danemarca Danemarca

Stadionul Parken din Copenhaha, Danemarca (38.190 de locuri), arenă construită în 1992 – va găzdui un meci din optimile de finală şi trei din faza grupelor.

Stadionul Zenit Arena din Sankt Petersburg, Rusia (61.251 de locuri), stadion inaugurat în 2016 – va găzdui un meci din sferturile de finală şi trei din faza grupelor.

Belgia

  • Portari: Simon Mignolet (FC Brugge), Thibaut Courtois (Real Madrid), Matz Sels (Strasbourg).
  • Fundași: Toby Alderweireld (Tottenham), Dedryck Boyata (Herta Berlin), Jason Denayer (Lyon), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe), Jan Vertonghen (Benfica).
  • Mijlocași: Timothy Castagne (Leicester), Nacer Chadli (Basaksehir), Yannick Carrasco (Atletico Madrid), Kevin De Bruyne (Manchester City), Leander Dendoncker (Wolverhampton), Thorgan Hazard (Borussia Dortmund), Thomas Meunier (Borussia Dortmund), Dennis Praet (Leicester), Youri Tielemans (Leicester), Hans Vanaken (FC Brugge), Axel Witsel (Borussia Dortmund).
  • Atacanți: Michy Batshuayi (Crystal Palace), Christian Benteke (Crystal Palace), Jeremy Doku (Rennes), Eden Hazard (Real Madrid), Romelu Lukaku (Inter), Dries Mertens (Napoli), Leandro Trossard (Brighton).
  • Selecționer: Roberto Martinez.

Rusia

  • Portari: Yury Dyupin (Rubin Kazan), Matvei Safonov (Krasnodar), Anton Shunin (Dinamo Moscova)
  • Fundași: Georgi Dzhikiya (Spartak Moscow), Igor Diveyev (CSKA Moscow), Mario Fernandes (CSKA Moscow), Yuri Zhirkov (Zenit), Vyacheslav Karavayev (Zenit), Fyodor Kudryashnikov (Antalyaspor), Andrei Semyonov (Akhmat Grozny).
  • Mijlocași: Dmitri Barinov (Lokomotiv Moscova), Rifat Zhemaletdinov (Lokomotiv Moscova), Maksim Mukhin (Lokomotiv Moscova), Aleksandr Golovin (AS Monaco), Daniil Fomin (Dinamo Moscova), Roman Zobnin (Spartak Moscova), Aleksei Ionov (Krasnodar), Daler Kuzyayev (Zenit), Andrei Mostovoy (Zenit), Magomed Ozdoyev (Zenit), Denis Makarov (Rubin Kazan), Aleksei Miranchuk (Atalanta), Denis Cheryshev (Valencia).
  • Atacanți: Artem Dzyuba (Zenit), Anton Zabolotny (Sochi), Aleksandr Sobolev (Spartak Moscova).
  • Selecționer: Stanislav Cherchesov.

Danemarca

  • Portari: Schmeichel (Leicester), Lossl (Midtjylland), Ronnow (Schalke 04).
  • Fundași: Wass (Sevilla), Maehle (Atalanta), Stryger Larsen (Udinese), Boilesen (Copenhaga), Kjaer (Milano), Andreas Christiansen (Chelsea), Vestergaard (Southampton), Andersen (Fulham), Zanka (Copenhaga).
  • Mijlocii : Hojbjerg (Tottenham), Delaney (Borussia Dortmund), Jensen (Brentford), Eriksen (Inter), Norgaard (Brentford), Anders Christiansen (Malmo).
  • Atacanți: Poulsen (Leipzig), Braitwhite (Barcelona), Wind (Copenhaga), Dolberg (Nisa), Skov Olsen (Bologna), Damsgaard (Sampdoria), Skov (Hoffenheim), Cornelius (Parma).
  • Selecționer: Kasper Hjulmand

Finlanda

  • Portari: Lukas Hradecky (Bayer Leverkusen), Jesse Joronen (Brescia), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers).
  • Fundași: Albin Granlund (Stal Mielec), Paulus Arajuuri (Pafos), Juhani Ojala (Veje Boldklub), Jere Uronen (Genk), Leo Vaisanen (Elfsborg), Sauli Vaisanen (Chievo), Nicholas Hamalainen (QPR), Robert Ivanov (Warta Poznan), Daniel O’Shaughnessy (HJK Helsinki), Nikolai Alho (MTK Budapesta).
  • Mijlocași: Joni Kauko (Esbjerg), Tim Sparv (AEL Larissa), Glen Kamara (Glasgow Rangers), Rasmus Schuller (Djurgarden), Thomas Lam (PEC Zwolle), Onni Valakari (Pafos), Fredrik Jensen (Augsburg).
  • Atacanți: Pyry Soiri (Esbjerg), Teemu Pukki (Norwich), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Marcus Forss (Brentford), Lassi Lappalainen (CF Montreal), Jasin Assehnoun (Lathi).
  • Selecționer: Markku Kanerva

Grupa C: programul partidelor, stadioanele și loturile de jucători

13 iunie 2021, ora 19.00, Arena Națională București

Austria Austria – Macedonia de Nord Macedonia de Nord

13 iunie 2021, ora 22.00, Johan Cruijff ArenA Amsterdam

Țările de Jos Olanda – Ucraina Ucraina

17 iunie 2021, ora 16.00, Arena Națională București

Ucraina Ucraina – Macedonia de Nord Macedonia de Nord

17 iunie 2021, ora 22.00, Johan Cruijff ArenA Amsterdam

Țările de Jos Olanda – Austria Austria

21 iunie 2021, ora 19.00, Arena Națională București

Ucraina Ucraina – Austria Austria

21 iunie 2021, ora 19.00, Johan Cruijff ArenA Amsterdam

Macedonia de Nord Macedonia de Nord – Țările de Jos Olanda

Arena Națională din București (54.851 de locuri), stadion construit în 2011 – va găzdui un meci din optimile de finală şi trei din faza grupelor.

Johan Cruijff ArenA din Amsterdam, Țările de Jos (53.052 de locuri), arenă construită în 1996 – va găzdui un meci din optimile de finală şi trei din faza grupelor.

Țările de Jos

  • Portari: Marco Bizot (AZ Alkmaar), Jasper Cillessen (Valencia), Tim Krul (Norwich), Maarten Stekelenburg (Ajax).
  • Fundași: Patrick Van Aanholt (Crystal Palace), Nathan Aké (Manchester City), Daley Blind (Ajax), Denzel Dumfries (PSV Eindhoven), Hans Hateboer (Atalanta), Rick Karsdorp (Roma), Matthijs De Ligt (Juventus), Jerry St. Juste (Mainz), Kenny Tete (Fulham), Jurrien Timber (Ajax), Joel Veltman (Brighton), Stefan De Vrij (Inter), Owen Wijndal (AZ Alkmaar)
  • Mijlocași: Danny Van de Beek (Manchester United), Ryan Gravenberch (Ajax), Frenkie de Jong (Barcelona), Davy Klaassen (Ajax), Teun Koopmeiners (AZ Alkmaar), Marten de Roon (Atalanta), Tonny Vilhena (Krasnodar), Georginio Wijnaldum (Liverpool), Steven Berghuis (Feyenoord).
  • Atacanți: Steven Bergwijn (Tottenham), Anwar El Ghazi (Aston Villa), Cody Gakpo (PSV Eindhoven), Luuk De Jong (Sevilla), Donyell Malen (PSV Eindhoven), Memphis Depay (Olympique Lyon), Quinton Promes (Spartak Moscow) , Wout Weghorst (Wolfsburg)
  • Selecționer: Frank de Boer

Ucraina

  • Portari: Heorhiy Bushchan (Dynamo Kiev), Andriy Pyatov (Shakhtar Donetsk), Anatoliy Trubin (Shakhtar Donetsk).
  • Fundași: Eduard Sobol (Club Brugge), Illia Zabarnyi (Dynamo Kyiv), Serhiy Kryvtsov (Shakhtar Donetsk), Denys Popov (Dynamo Kyiv), Oleksandr Tymchyk (Dynamo Kyiv), Vitaliy Mykolenko (Dynamo Kyiv), Oleksandr Karavaev (Dynamo Kyiv), Mykola Matviyenko (Shakhtar Donetsk).
  • Mijlocași: Serhiy Sydorchuk (Dynamo Kyiv), Ruslan Malinovskyi (Atalanta), Mykola Shaparenko (Dynamo Kyiv), Marlos (Shakhtar Donetsk), Yevhen Makarenko (Kortrijk), Oleksandr Zinchenko (Manchester City), Viktor Tsygankov (Dynamo Kyiv), Taras Stepanenko (Shakhtar Donetsk), Andriy Yarmolenko (West Ham), Oleksandr Zubkov (Ferencvaros), Heorhii Sudakov (Shakhtar Donetsk), Roman Bezus (Gent)
  • Atacanți: Roman Yaremchuk (Gent), Artem Besedin (Dynamo Kyiv), Artem Dovbyk (Dnipro-1)
  • Selecționer: Andriy Shevchenko

Austria

  • Portari: Daniel Bachmann (Watford), Pavao Pervan (Wolfsburg), Heinz Lindner (Basel), Alexander Schlager (LASK).
  • Fundași: David Alaba (Bayern), Alexander Dragovic (Bayer Leverkusen), Marco Friedl (Werder Bremen), Martin Hinteregger (Eintracht Frankfurt), Konrad Laimer (RB Leipzig) , Stefan Liner (Borussia Monchengladbach), Philipp Linhart (Freiburg), Philipp Mvene (Mainz), Stefan Posch (Hoffenheim), Christopher Trimmel (Union Berlin), Andreas Ulmer (RB Salzburg).
  • Mijlocași: Christoph Baumgartner, Florian Grillich (ambii Hoffenheim), Julian Baumgartlinger (Bayer Leverkusen), Stefan Ilzanker (Eintracht Frankfurt), Valentino Lazaro (Borussia Monchengladbach), Louis Schaub (Luzern), Xaver Schlager (Wolfsburg), Alessandro Schopf (Schalke), Hussein Balic (LASK).
  • Atacanți: Adrian Grbic (Lorient), Michael Gregoric (Augsburg), Sasha Kaladzic (Stuttgart), Marko Arnautovic (Shanghai), Karim Onisivo (Mainz)
  • Selecționer: Franco Foda

Macedonia de Nord

  • Portari: Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano), Damjan Sikovski (Doxa), Risto Jankov (Rabotnicki)
  • Fundași: Stefan Ristovksi (Dinamo), Darko Velkovski (Rijeka), Visar Musliu (Fehervar), Gjanni Alioski (Leeds United), Egzon Bejtulai (Shkendija), Kire Ristevski (Ujpest), Gjoko Zajkov (Charleroi)
  • Mijlocași: Arijan Ademi (Dinamo), Boban Nikolov (Lecce), Enis Bardhi (Levante), Elif Elmas (Napoli), Stefan Spirovski (Larnaca), Tihomir Kostadinov (Ruzomberok), Ferhan Hasani (Partizani), Daniel Avramovski (Kayserispor), Marijan Radeski (Akademija Pandev)
  • Atacanți: Goran Pandev (Genoa), Aleks Trajkovski (Mallorca), Ivan Trickovski (Larnaca), Vlatko Stojanovksi (Chambly), Darko Churlinov (Stuttgart), Milan Ristovski (Spartak Trnava), Krste Velkoski (Sarajevo)
  • Selecționer: Igor Angelovski

Grupa D: programul partidelor, stadioanele și loturile de jucători

13 iunie 2021, ora 16.00, Stadionul Wembley din Londra

Anglia Anglia – Croaţia Croaţia

14 iunie 2021, ora 16.00, Hampden Park Glasgow

Scoţia Scoţia – Cehia Republica Cehă

18 iunie 2021, ora 19.00, Hampden Park Glasgow

Croaţia Croaţia – Cehia Republica Cehă

18 iunie 2021, ora 22.00, Stadionul Wembley din Londra

Anglia Anglia – Scoţia Scoţia

22 iunie 2021, ora 22.00, Stadionul Wembley din Londra

Cehia Republica Cehă –  Anglia Anglia

22 iunie 2021, ora 22.00, Hampden Park Glasgow

Croaţia Croaţia – Scoţia Scoţia

Stadionul Wembley din Londra, Anglia (90.652 de locuri), arenă construită în 2007 – va găzdui finala, cele două semifinale, un meci din optimi şi trei partide din grupe (ultimele 4 jocuri preluate de la Bruxelles) .

Hampden Park din Glasgow, Scoția (51.866 spectatori), serveşte ca stadion naţional pentru fotbalul din Scoţia, pe care se dispută meciurile de acasă ale echipei naţionale.

Anglia

  • Portari: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton)
  • Fundași: Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolves), Ben Godfrey (Everton), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kyle Trippier (Atletico Madrid), Kyle Walker (Manchester City), Ben White (Brighton).
  • Mijlocași: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds), Declan Rice (West Ham)
  • Atacanți: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Borussia Dortmund), Raheem Sterling (Manchester City)
  • Selecționer: Gareth Southgate.

Croația

  • Portari: Lovre Kalinic (Aston Villa), Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Simon Sluga (Luton)
  • Fundași: Domagoj Vida (Besiktas), Dejan Lovren (Zenit), Sime Vrsaljko (Zenit), Borna Barisic (Rangers), Duje Caleta-Car (Marseille), Josip Juranovic (Legia Varșovia), Domagoj Bradaric (Lille), Milan Skoric (Osijek), Josko Gvardiol (Dinamo Zagreb)
  • Mijlocași: Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovavic (Chelsea), Marcelo Brozovic (Inter), Milan Badelj (Genoa), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlasic (CSKA Moscova), Luka Ivanusec (Dinamo Zagreb)
  • Atacanți: Ivan Perisic (Inter), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Ante Rebic (AC Milan), Josip Brekalo (Wolfsburg), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Ante Budimir (Osasuna).
  • Rezerve: Filip Uremovic (Rubin Kazan), Marko Livaja (Hajduk), Toma Basic (Bordeaux), Marin Pongracic (Wolfsburg), Kristjan Lovric (Gorica), Lovro Majer (Dinamo Zagreb ), Ivica Ivusic (Osijek), Nikola Moro (Dynamo Moscova)
  • Selecționer: Zlatko Dalic

Scoția

  • Portari: Craig Gordon (Heart of Midlothian), David Marshall (Derby County), Jon McLaughlin (Rangers).
  • Fundași: Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich City), Jack Hendry (KV Oostende), Scott McKenna (Nottingham Forest), Stephen O’Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Rangers), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal).
  • Mijlocași: Stuart Armstrong (Southampton), Ryan Christie (Celtic), John Fleck (Sheffield United), Billy Gilmour (Chelsea), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), David Turnbull (Celtic).
  • Atacanți: James Forrest (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle), Che Adams (Southampton), Lyndon Dykes (Queens Park Rangers), Kevin Nisbet (Hibernian)
  • Selecționer: Steve Clarke

Cehia

  • Portari: Ales Mandous (Sigma Olomouc), Jiri Pavlenka (Werder Bremen/Germania), Tomas Vaclik (Sevilla FC/Spania);
  • Fundaşi: Jan Boril (Slavia Praga), Jakub Brabec (Viktoria Plzen), Ondrej Celustka (Sparta Praga), Vladimir Coufal (West Ham/Anglia), Pavel Kaderabek (Hoffenheim/Germania), Tomas Kalas (Bristol/Anglia), Ales Mateju (Brescia/Italia), David Zima (Slavia Praga);
  • Mijlocaşi: Antonin Barak (Verona/Italia), Vladimir Darida (Hertha Berlin/Germania), Adam Hlozek (Sparta Praga), Tomas Holes (Slavia Praga), Jakub Jankto (Sampdoria/Italia), Alex Kral (Spartak Moscova/Rusia), Lukas Masopust (Slavia Praga), Jakub Pesek (Slovan Liberec), Tomas Soucek (West Ham), Petr Sevcik (Slavia Praga);
  • Atacanţi: Michael Krmencik (PAOK Salonic/Grecia), Tomas Pekhart (Legia Varşovia/Polonia), Patrik Schick (Bayer Leverkusen/Germania), Matej Vydra (Burnley/Anglia).
  • Selecționer: Jaroslav Šilhavý

Grupa E: programul partidelor, stadioanele și loturile de jucători

14 iunie 2021, ora 19.00, Stadionul Saint Petersburg St Petersburg

Polonia Polonia – Slovacia Slovacia

14 iunie 2021, ora 22.00, Estadio La Cartuja Sevilla

Spania Spania – Suedia Suedia

18 iunie 2021, ora 16.00, Stadionul Saint Petersburg St Petersburg

Suedia Suedia – Slovacia Slovacia

19 iunie 2021, ora 22.00, Estadio La Cartuja Sevilla

Spania Spania – Polonia Polonia

23 iunie 2021, ora 19.00, Stadionul Saint Petersburg St Petersburg

Suedia Suedia –  Polonia Polonia

23 iunie 2021, ora 19.00, Estadio La Cartuja Sevilla

Slovacia Slovacia – Spania Spania

Estadio La Cartuja din Sevilla, Spania (43.883 de locuri) a fost deschis pe 7 septembrie 1958 si a fost renovat de doua ori in 1996 iar ultima oara in 2017. 

Stadionul Saint Petersburg, Zenit Arena din Rusia (61.251 de locuri), stadion inaugurat în 2016 – va găzdui un meci din sferturile de finală şi trei din faza grupelor

Spania

  • Portari: Unai Simon (Athletic Bilbao), David De Gea (Manchester United), Robert Sánchez (Brighton)
  • Fundași: Gaya (Valencia), Jordi Alba (Barcelona), Pau Torres (Villarreal), Aymeric Laporte (Manchester City), Eric Garcia (Manchester City), Diego Llorente (Leeds), Azpilicueta (Chelsea), Marcos Llorente (Atletico Madrid)
  • Mijlocași: Sergio Busquets (Barcelona), Rodri (Manchester City), Pedri (Barcelona), Thiago Alcantara (Liverpool), Koke (Atletico Madrid), Fabian Ruiz (Napoli)
  • Atacanți: Dani Olmo (RB Leipzig), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Alvaro Morata (Juventus), Gerard Moreno (Villarreal), Ferran Torres (Manchester City), Adama Traore (Wolverhampton), Pablo Sarabia (PSG)
  • Selecționer: Luis Enrique

Suedia

  • Portari: Robin Olsen (Everton), Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi), Karl-Johan Johnsson (FC Copenhaga)
  • Fundaşi: Victor Nilsson Lindelof (Manchester United), Mikael Lustig (AIK), Marcus Danielson (Dalian), Emil Krafth (Newcastle), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Filip Helander (Glasgow Rangers), Pontus Jansson (Brentford), Andreas Granqvist (Helsingborg), Martin Olsson (Hacken)
  • Mijlocaşi: Sebastian Larsson (AIK), Jens Cajuste (Midtjylland), Gustav Svensson (Guangzhou), Viktor Claesson (Krasnodar), Albin Ekdal (Sampdoria), Emil Forsberg (RB Leipzig), Dejan Kulusevski (Juventus), Kristoffer Olsson (FC Krasnodar), Mattias Svanberg (Bologna), Ken Sema (Watford)
  • Atacanţi: Robin Quaison (FSV Mainz), Marcus Berg (FC Krasnodar), Alexander Isak (Real Sociedad), Jordan Larsson (Spartak Moscova)
  • Selecționer: Janne Andersson

Polonia

  • Portari: Lukasz Fabianski (West Ham), Lukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczesny (Juventus)
  • Fundași: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Pawel Dawidowicz (Verona), Kamil Glik (Benevento), Michal Helik (Barnsley), Tomasz Kedziora (Dinamo Kiev), Kamil Piatkowski (Rakow Czestochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznań), Maciej Rybus (Lokomotiv Moscova)
  • Mijlocași: Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire), Kamil Jozwiak (Derby County), Mateusz Klich (Leeds), Kacper Kozlowski (Pogon S.), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moscova), Jakub Moder (Brighton), Przemyslaw Placheta (Norwich), Piotr Zielinski (Napoli).
  • Atacanți: Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf), Robert Lewandowski (Bayern), Arkadiusz Milik (Marseille), Karol Swiderski (PAOK), Jakub Swierczok (Piast Gliwice), Krzysztof Piatek (Hertha Berlin)
  • Selecționer: Paolo Sousa

Slovacia

  • Portari: Martin Dubravka (Newcastle), Marek Rodak (Fulham), Dusan Kuciak (Lechia Gdansk)
  • Fundași: Peter Pekarik (Hertha), Ľubomir Satka (Lech Poznan), Denis Vavro (Huesca), Milan Skriniar (Inter Milan), Tomas Hubocan (Omonoia), Jakub Holubek (Gliwice)
  • Mijlocași: Marek Hamsik (IFK Goteborg), Stanislav Lobotka (Napoli), Patrik Hrosovsky (Genk), Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (Koln), Robert Mak (Ferencvaros), Vladimir Weiss (Slovan Bratislava), Laszlo Benes (Augsburg), Lukas Haraslin (Sassuolo), Tomas Suslov (Groningen), Matus Bero (Arnhem), Erik Jirka (Mirandes)
  • Atacanți: Michal Duris (Omonoia), Robert Bozenik (Feyenoord), David Strelec (Slovan Bratislava)
  • Selecționer: Stefan Tarkovic

Grupa F: programul partidelor, stadioanele și loturile de jucători

5 iunie 2021, ora 19.00, Puskás Aréna Budapesta

Ungaria Ungaria – Portugalia Portugalia

15 iunie 2021, ora 22.00, Fußball Arena München München

Franţa Franţa – Germania Germania

19 iunie 2021, ora 16.00, Puskás Aréna Budapesta

Ungaria Ungaria – Franţa Franţa

19 iunie 2021, ora 19.00, Fußball Arena München München

Portugalia Portugalia –  Germania Germania

23 iunie 2021, ora 22.00, Fußball Arena München München

Germania Germania –  Ungaria Ungaria

23 iunie 2021, ora 22.00, Puskás Aréna Budapesta

Portugalia Portugalia – Franţa Franţa

Fußball Arena din München, Germania (70.067 de locuri), stadion construit în 2005 – va găzdui un meci din sferturile de finală şi trei din faza grupelor.

Puskás Aréna din Budapesta, Ungaria (68.156 de locuri), stadion inaugurat în 2018 – va găzdui un meci din optimile de finală şi trei din faza grupelor.

Franța

  • Portari: Hugo Lloris (Tottenham), Mike Maignan (Lille), Steve Mandanda (Marseille)
  • Fundași: Lucas Digne (Everton), Léo Dubois (Lyon), Lucas Hernandez (Bayern München), Presnel Kimpembe (PSG), Jules Koundé (Sevilla), Benjamin Pavard (Bayern München), Raphaël Varane (Real Madrid), Kurt Zouma ( Chelsea), Clement Lenglet (Barcelona).
  • Mijlocași: N’Golo Kanté (Chelsea), Paul Pogba (Manchester Untied), Adrien Rabiot (Juventus), Moussa Sissoko (Tottenham), Corentin Tolisso (Bayern München), Thomas Lemar (Atletico Madrid).
  • Atacanți: Karim Benzema (Real Madrid), Kingsley Coman (Bayern München), Ousmane Dembélé (Barcelona), Olivier Giroud (Chelsea), Antoine Griezmann (Barcelona), Kylian Mbappé (PSG), Marcus Thuram (Borussia Monchengladbach), Ben Yedder (AS Monaco)
  • Selecționer: Didier Deschamps

Germania

  • Portari: Bernd Leno (Arsenal), Manuel Neuer (Bayern Munchen), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)
  • Fundași: Matthias Ginter (Borussia Mönchengladbach), Robin Gosens (Atalanta Bergamo), Christian Günter (SC Freiburg), Marcel Halstenberg (RB Leipzig), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Lukas Klostermann (RB Leipzig), Robin Koch (Leeds United) , Antonio Rüdiger (Chelsea), Niklas Süle (Bayern Munchen)
  • Mijlocași: Emre Can (Borussia Dortmund), Leon Goretzka (Bayern Munchen), İlkay Gündoğan (Manchester City), Jonas Hofmann (Borussia Monchengladbach), Joshua Kimmich (Bayern Munchen), Toni Kroos (Real Madrid), Jamal Musiala (Bayern Munchen) , Florian Neuhaus (Borussia Monchengladbach).
  • Atacanți: Serge Gnabry (Bayern Munchen), Kai Havertz (Chelsea), Thomas Müller (Bayern Munchen), Leroy Sané (Bayern Munchen), Kevin Volland (AS Monaco), Timo Werner (Chelsea)
  • Selecționer: Joachim Loew

Portugalia

  • Portari: Rui Patricio (Wolverhampton), Anthony Lopes (Olympique Lyon), Rui Silva (Granada)
  • Fundaşi: Joao Cancelo (Manchester City), Nelson Semedo (Wolverhampton), Jose Fonte (Lille), Ruben Dias (Manchester City), Pepe (FC Porto), Nuno Mendes (Sporting), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund)
  • Mijlocaşi: Danilo Pereira (PSG), Joao Palhinha (Sporting), Ruben Neves (Wolverhampton), Joao Moutinho (Wolverhampton), Renato Sanches (Lille) Bruno Fernandes (Manchester United), Sergio Oliveira (FC Porto), William Carvalho (Betis Sevilla), Bernardo Silva (Manchester City)
  • Atacanţi: Cristiano Ronaldo (Juventus Torino), Diogo Jota (Liverpool), Rafa Silva (Benfica Lisabona), Andre Silva (Eintracht Frankfurt), Joao Felix (Atletico Madrid), Goncalo Guedes (Valencia), Pedro Goncalves (Sporting)
  • Selecționer: Fernando Santos

Ungaria 

  • Portari: Ádám Bogdán (Ferencváros), Dénes Dibusz (Ferencváros), Péter Gulácsi (Leipzig)
  • Fundași:Bendegúz Bolla (Fehérvár), Endre Botka (Ferencváros), Attila Fiola (Fehérvár), Ákos Kecskés (Lugano), Ádám Lang (Omonia Nicosia), Gergő Lovrencsics (Ferencváros), Loïc Négo (Fehérvár), Willi Orbán (Leipzig), Attila Szalai (Fenerbahçe)
  • Mijlocași: Tamás Cseri (Mezőkövesd), Dániel Gazdag (Philadelphia Union), László Kleinheisler (Osijek), Ádám Nagy (Bristol City), András Schäfer (Dunajská Streda), Dávid Sigér (Ferencváros), Kevin Varga (Kasımpaşa), Roland Varga (MTK Budapest)
  • Atacanți: ános Hahn (Paks), Filip Holender (Partizan), Nemanja Nikolić (Fehérvár), Roland Sallai (Freiburg), Szabolcs Schön (FC Dallas), Ádám Szalai (Mainz)
  • Selecționer: Marco Rossi

0
0
loading...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.