6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Desley Ubbink (28 de ani) a fost unul dintre cei mai buni utiști în remiza cu Rapidul. Fotbalistul olandez a combinat cu Roger la faza golului egalizator reușit de Liviu Antal, dar și până atunci s-a remarcat prin pasele și centrările de calitate oferite, însă neconvertite în goluri de colegii săi.

„Am fi câștigat dacă am fi rămas calmi, din păcate s-a jucat haotic în ultimele 5 minute”

Mijlocașul ofensiv a susținut la final că UTA a meritat cel puțin rezultatul de egalitate, ce a și venit în cele din urmă. „Am jucat bine în primele 15 minute, dar apoi ei au înscris la primul corner. În repriza a doua i-am dominat total, meritam minim un punct. Cred chiar că am fi putut să câștigăm, dar când revii de la 0-2 ești bucuros și cu un punct. Sincer, chiar credeam că putem învinge după ce am egalat. Mai aveam doar 5 minute la dispoziție, dar am crezut că putem câștiga dacă rămânem calmi. Însă ultimele cinci minute au fost destul de haotice. Până la urmă, 2-2 este un rezultat ok”, susține primul fotbalist olandez din istoria UTA-ei.

A trebuit să fim puternici din punct de vedere mental”

Discursul destul de dur al lui Laszlo Balint de la pauză a contat mult în evoluția elevilor săi din partea secundă. „În momentul în care ești condus cu 2-0, nu este ușor. A trebuit să fim sinceri unul cu celălalt. Suntem o echipă bună, o familie, iar asta s-a văzut în repriza a doua, când am dominat clar. Am vorbit la pauză despre faptul că trebuie să credem că putem schimba meciul, a trebuit să fim puternici din punct de vedere mental și cred că am arătat tuturor că stăm bine la acest capitol. Avem o echipă puternică, care poate învinge pe oricine atâta timp cât suntem concentrați pe tot parcursul meciului”, a adăugat coordonatorul de joc al arădenilor.

„Atmosfera a fost perfectă”

Fanii UTA-ei au făcut spectacol și în seara specială a vizitei rivalilor rapidiști. „Atmosfera a fost perfectă, când ai astfel de fani trebuie să lupți pentru ei, să dai 100%. Dacă vor continua să ne susțină în acest fel, cred că vom avea un sezon foarte bun”, mai consideră Ubbink.

S-a simțit bine și mai retras în teren: „Primesc și mai multe mingi acolo”

Tehnicianul UTA-ei a mutat ofensiv la pauză, cu Hora introdus în locul lui Passaglia, iar ca rezultat al acestei modificări a fost o poziție mai retrasă pentru fotbalistul olandez, mai aproape de Vorobjovas. „Nu e o poziție nouă pentru mine, este bine că în acea zonă pot primi multe mingi și pot oferi pase. Nu contează pe ce post joc, trebuie să am mingea pentru a-mi putea face jocul. Cred că în repriza a doua am jucat bine, dar și în prima parte înainte de golul primit”, mai afirmă fostul mijlocaș al polonezilor de la Podbeskidzie Bielsko-Biala.

Bucuros că părinții l-au putut urmări la un astfel de meci

Pentru prima oară, agenții care au contribuit la transferul lui Ubbink la Arad s-au aflat în tribune, dar de față au fost și părinții fotbalistului batav. „Impresarii mei au fost prezenți pentru prima dată la un meci, de asemenea și părinții mei sunt aici. E frumos că au putut urmări un astfel de meci, cu o asemenea atmosferă. Nu au fost de prea multe ori la Arad, dar le place aici”, a încheiat „decarul” din jocul UTA-ei.

20
0

13 comentarii la articolul: “Sub privirea părinților și agenților săi, Ubbink a orchestrat-o bine pe UTA în repriza a doua: „La pauză am fost sinceri unul cu altul, am crezut că putem câștiga!”

1. Ubbink este exact jucatorul pe care nu il vezi,nu il simti ca o personalitate,vedeta asteptata,dar prezent la fiecare faza,indiferent de atac sau aparare…Cand ai senzatia ca devine sters,disparut din joc,e doar o impresie,apare pe o recuperare imposibila si o pasa maxima,doar inainte,incheiata cu gol…Nu stiu daca ati observat,dar Ubbink nu paseaza inapoi,aproape niciodata,decat extrem de rar si asta spune multe…Scoala batava….

67

1
  2. Ubbink de vreo 3 etape este mai fara realizari in meci, poate ca locul sau ar fi la nivelul inchizatorului,, aducerea a inca unuia in atac, prin schimbarea lui Passaglia a fost o mutare buna cu efect. Cu tot respectul…nu are merite la golul doi, acolo centrarea perfecta a lui Roger ( mult mai bun in centru sau pe stanga, decit mijlocas drept) si proverbialul oportunism …” cu glezna fina ” a lui Antal ( pacat ca nu poate juca mai mult de 40 min) au fost si esentiale si decisive.

6

48
    1. De fiecare data numai tampenii debitezi,chiar nu vezi ca esti penibil?Daca ai avea bun simt ai mai tacea dracului din gura,numai ca bunul simt iti lipseste cu desavarsire.Iar daca nu vezi bine mai schimbati dioptriile alea,centrarea din care Hora a obtinut penalty cine a dat-o?Te pomeni ca tu.

21

1
    2. Ieri a fost de departe cel mai bun jucator al utei !!! Ieri a aratat calitate pe media ligi 1.

28

0
  3. Mutarile inspirate ale lui Balint au creat o formula ultra ofensiva si incantatoare a echipei. Sper sa mai jucam cu Batha, Ubbink-Miculescu, Dangubici, Roger-Hora. Cu ce am invatat de la meciul cu Rapid si la ce a aratat Sepsi pana acum, se pot obtine 3 puncte la Sf. Gheorghe.

4

0
  4. UBBINK este un jucator cu multa calitate tehnica, un jucator esential pt. UTA. prin pasele mestre pe care la da coechipierilor si driblingurile lui reusite. De la el prin pasele foarte bune a si venit cele doua goluri ale UTA-ei. Sper ca, prin revenirea celor doi titulari care au lipsit in meciul cu Rapid respectiv BATHA si BARAVYKAS, UTA sa obtina cel putin 1 punct la Sepsi . FORTA UTA ARAD !!!

1

0
    1. De la Sepsi,trebuie venit cu 3 puncte,Nelule,lejer….Si daca ar fi doar unul singur,fara alte cartonase,ca ne omoara aceste suspendari cumulate,ne toaca arbitri,pe cumulate. iritante,gratuite..Sunt toti o clica,o apa si un pamant..Isterie,Dan Petrescu….In viitoarele 2 etape,vor fi demisi Mutu,Poenaru,posibil si Reghe,Bonnetti,e ca exclus….Ruleta ruseasca…Mafia nu doarme,se vor reorienta rapid….Stoichita are grija de ei,faci pariu cu mine?Cand spuneam ca Teja este antrenor de jumatate de sezon,ca nu isi despacheteaza hainele si nu il prinde toamna?

0

0
  5. Trebuie venit cu 3 puncte de la Sepsi, si eu imi doresc si toata suflarea utista dar vom vedea pt ca, se anunta un meci foarte dificil in care si un punct este bun si apoi UTA trebuie sa isi ia o revansa din campionatul trecut cand UTA noastra a incasat 3 goluri de la ei. Sper sa fie bine. FORTA UTA ARAD !!!