15161718192021
22232425262728
2930

Defavorizați de arbitri, rugbiștii arădeni au pierdut rău pe Litoral!

Federația Română de Fotbal a inversat etapele 17 și 18 ale Diviziei Naționale de Seniori, iar CS Universitatea Arad a jucat astăzi tocmai la Năvodari, contra viceliderului campionatului. Iar meciul a fost destul de echilibrat până ce arbitrii i-au lăsat pe „studenții” de pe Mureș în 14, după eliminarea pentru două „galbene” a sud-africanului Jody Rose.

Scorul pauzei a fost 28-12 pentru dobrogeni, după care echilibrul s-a rupt defintiv prin trimiterea pe margine a valoroasei „uverturi” arădene. În cele din urmă, tabela s-a oprit la 80-19, pentru CS Universitatea punctând Iștoc (un eseu) și Szucs (patru lovituri de pedeapsă și o transformare). „A fost un arbitraj prost, ce a dezeechilibrat forțele în teren. Ne-am ținut bine mai mult de o repriză, după care eliminările temporare și definitive ne-au condamnat la o înfrângere grea. Asta e, le mulțumim prietenilor din Năvodari, au o echipă și un staff extraordinar și – poate – cel mai frumos stadion de rugby din țară, exceptând <<Arcul de Triumf>>”, a spus Marian Grindei, care l-a rândul său a fost eliminat 10 minute, alături de Nastiuc.

Roșian, Marinca, Anton – Grindei, Pintea – Postolachi, S. Mihai, Argintaru – Gîrda, Rosé – Erdei, Iștoc, Ene, Morcan – Szucs a fost 15-le arădenilor pe Litoral, pe parcurs mai intrând în luptă:  Popescu, Țucudean, Perici, Nastiuc, Pastor, Vajdovics și Stoleru. A fost ultima deplasare stagională pentru CS U, care încheie sezonul acasă, peste două săptămâni, în compania liderului Știința Petroșani.