891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Livetext Liga a 3-a, ora 14.00: Crișul Chișineu-Criș – Șoimii Lipova 0-0, Gloria Lunca Teuz Cermei – Pobeda Star Bisnov 3-1, Progresul Pecica – CSC Dumbrăvița 1-4, finale

Începând cu ora 14.00, vă vom relata în format Live-text principalele aspecte de la partidele din cadrul etapei a 12-a a Ligii a 3-a (seria a 8-a) în care evoluează echipele arădene.

Crișul Chișineu-Criș – Șoimii Lipova 0-0

Crișul: A. Roșca – Haloș, Sabău, Nistor, Siminic – Mâneran, Susan, Tănase, Ciubotariu,  – Teședan, Modan. Rezerve: Pașcalău – Busuioc, Pașca, Ivan, Ciornei, Giurgiu, C. Popa

Lipova: Iliescu – Suslak, Nicolescu, A. Popa, Aldan – Ciubăncan, Gavrilă, Salhi, Bozian – Filimon, Trabalka. Rezerve: Buta – Brad, T. Bodri, Polgar, Ban, Simion, Gherasim, Hațegan, Dolga

Arbitri: Ioan Boldea (Ciuguzel – Alba), Daniel Nistor (Zlatna – Alba), Daniel Popa (Câmpeni – Alba)

Observatori: Constantin Făniță, Ionel Poclid (ambii din Timişoara)

Min. 1: Debut de partidă, gazdele joacă în alb-albastru, oaspeții în alb-roșu

Min. 2: Centrare a lui Ciubotariu din stânga, mingea a ajuns cu noroc la Mâneran în 14 metri, dar acesta a șutat defectuos cu stângul, mult pe lângă

Min. 9: Gavrilă a centrat din dreapta, Trabalka trimite cu capul pe lângă poartă din poziție bună

Min. 20: Meciul este echilibrat la Chișineu Criș, cele două echipe par să se cunoască foarte bine și cel puțin pentru moment se anulează reciproc

Min. 26: După un atac prelungit al gazdelor, Ciubotariu a pasat din stânga în careu, de unde Teședan reia, din întoarcere, dar în blocajul lui Nicolescu

Min. 30: Susan execută o lovitură liberă de la marginea careului lateral stânga, însă trimite mult peste poartă

Min. 39: Mâneran pasează din dreapta în centrul careului, de unde Teședan reia din prima, puternic, la doi metri deasupra transversalei

Min. 41: Bozian pasează filtrant pe centru, dar Roșca e mai rapid decât Filimon și Trabalka și reține balonul din fața lor

Min. 45+2: Pauză, scorul e în continuare 0-0 după o primă repriză în general închisă

Min. 46: Debut în partea secundă, fără schimbări în cele două echipe

Min. 48: Șut cu efect al lui Modan de la 20 de metri, trece la jumătate de metru de bara lui Iliescu

Min. 49: Tănase pasează din stânga pentru Ciubotariu, care a tras din 13 metri, şutul a fost atenuat de Nicolescu şi a reţinut Iliescu

Min. 50: Pe o contră, Trabalka trage cu stângul de la 15 metri, peste poartă

Min. 52: Modan pătrunde în careu, finalizează cu stângul din 12 metri ușor lateral stânga, mingea mușcă din transversală și iese în aut de poartă

Min. 54: Galben Nicolescu, pentru proteste

Min. 65: Bozian execută în zid o lovitură liberă de pe linia de 16 metri, irosind o bună ocazie pentru Lipova

Min. 72: Schimbare la Lipova, iese Bozian, intră Ban

Min. 76: Galben Salhi, pentru un fault asupra lui Ban

Min. 79: A doua schimbare la Lipova, iese Gavrilă, intră Simion

Min. 81: Ocazie mare pentru Lipova, Trabalka primeşte în careu, protejează bine şi trage din întoarcere, de la 11 metri, în cros, puţin pe lângă bara din stânga lui Roşca

Min. 82: Dublă schimbare la Lipova, ies Trabalka şi Ciubăncan, intră T. Bodri și Brad

Min. 83: Cartonaș galben pentru Haloș

Min. 89: Brad pătrunde în viteză din stânga și e faultat la marginea careului de Tănase, care vede și galbenul. Ban execută cu pământul pe colțul scurt, reține Roșca

Min. 90: Șut al lui Filimon de la marginea careului lateral dreapta, reține Roșca. Vor fi trei minute de prelungire

Min. 90+1: Schimbare la Criș, iese Mâneran, intră C. Popa

Min. 90+2: Tănase îl angajează pe Modan în dreapta, acesta pătrunde în viteză până la 14 metri, de unde trimite slab, pe lângă colțul lung

Min. 90+3: Fluier final, derby-ul arădean al etapei cu numărul 12 se termină nedecis, la capătul unei prestații suficiente de ambele părți

Gloria Lunca Teuz Cermei – Pobeda Star Bisnov 3-1

Cermei: Gîrlea – Stoianovici, R. Iuga, I. Pop, Ursoi – Țurcanu, S. Popa – Vlad, Piț, Șimăndan – R. Popa. Rezerve: Creța – Mateucă, Salka, Clipotă, Bercu

Pobeda: Toroc – C. Lungu, Miculescu, Bilia, Bîrloveanu – Eperieș, Briciu, Vasilcin, S. Budur – Costescu – Bîrza.  Rezerve: Stoianov – Rad, T. Bucur, Vincu, Tranculov, Chistrugă, Kalapis, Staicu, Boboiciov

Arbitri: Leopold Herczeg (Băcia – Hunedoara) – Alexandru Bogdănel, Florentin Andrei (ambii din Oradea)

Observatori: Dan Miholcea (Bocşa), Adrian Copăcean (Caraş Severin)

Min. 1: A început partida, gazdele evoluează în alb-roșu, oaspeții în verde cu negru

Min. 7: Radu Popa încearcă o execuție din foarfecă, dar trimite peste poartă

Min. 9: Șut telefonat al lui Piț de la 25 de metri, prinde Toroc

Min. 10: GOL CERMEI! Centrare Vlad de pe dreapta, Radu Popa marchează cu capul din careul mic: 1-0

Min. 25: Fază bună de atac a oaspeților, Cristescu șutează din 8 metri lateral stânga în plasa laterală

Min. 30: Șut Lungu de la 25 de metri, peste poartă

Min. 38: Eperieș este admonestat de Vasilcin și iese de pe teren. După două minute in inferioritate numerică, la oaspeți intră Chistrugă

Min. 40: Briciu șutează de la 18 metri, în blocaj

Min. 45: Radu Popa și Vasilcin primesc galben pentru un clinci verbal. Vor fi două minute de prelungire

Min. 45+2: Pauză, o repriză dominată steril de oaspeți

Min. 46: A început repriza a doua, fără schimbări

Min. 55: Șut al lui Chistrugă de la 14 metri, Gîrlea scoate în corner, lovitura de colț rămâne fără urmări

Min. 56: GOL CERMEI! Michel Vlad driblează pe dreapta, intră în unghi și marchează pe sub portar: 2-0

Min. 59: Șut al lui Șimăndan de la 25 de metri, pe lângă poartă

Min. 60: Staicu intră în locul lui Costache la oaspeți

Min. 62: Schimbare și la gazde, Mateucă îl înlocuiește pe Șimăndan

Min. 72: GOL CERMEI! Raul Țurcanu șutează de la 18 metri lateral dreapta, pe centrul porții și înscrie: 3-0

Min. 75: Șut Chistrugă din 10 metri, Gîrlea a scos in corner, fără urmări

Min. 78: Bercu intră în locul lui Radu Popa

Min. 90: Patru minute de prelungire

Min. 90+2: GOL POBEDA. Denis Chistrugă înscrie cu un șut din 9 metri, Gîrlea era mascat de fundași: 3-1

Min. 90+4: Final, Cermeiul se impune cu 3-1

_____________________________________

Progresul Pecica – CSC Dumbrăvița 1-4

Pecica: Zamfir –  Țugulescu, Wild, Podină – Tambor, Oancia, Saizu, Onișor – Arsene – Enciu, Capătă. Rezerve: Burtic – Ștefan, Moraru, O. Bănățan, R. Bănățan, Răchită

Dumbrăvița: Trifon – Bura-Kot, Zurbagiu, Bain – Berivoescu,  Tismonar, Maric, Ghinescu – Martinov, Paulevici, L. Bodri. Rezerve: Ciui – Gologan, Degău, Andrei, Dobie, Pituc, Motreanu

Arbitri: Andrei Fodor (Deva) – Cristian Buzzi, Răzvan Toader (ambii din Oţelu Roşu)

Observatori: Mihai Marcu (Oradea), Antonie Burtea (Reşiţa)

Min. 1: Debut de meci, gazdele evoluează în galben-albastru, oaspeții în vișiniu complet

Min. 7: GOL DUMBRĂVIȚA. Martinov execută un corner, iar Luca Bodri deschide scorul din doi metri: 0-1

Min. 15: Cartonaș galben pentru Saizu

Min. 19: Prima ocazie a gazdelor, Capătă trage din lateral dreapta, însă Trifon respinge în corner

Min. 20: Șut al lui Martinov, pe lângă poarta lui Zamfir

Min. 27: GOL DUMBRĂVIȚA. Maric centrează de la marginea careului, iar Alexandru Tismonar, liber la 6 metri, dublează avantajul oaspeților: 0-2

Min. 29: Acțiune în banda stângă a Dumbrăviței, balonul ajunge la Paulevici în careu, acesta trage la poartă, dar Zamfir respinge

Min. 36: Capătă trece de un adversar la marginea careului și trage, însă Trifon nu are probleme

Min. 38: CARTONAȘ ROȘU PECICA. Țugulescu este eliminat după un fault asupra lui Paulevici

Min. 40: Gol anulat al lui Paulevici, pentru offside

Min. 45: Martinov driblează doi adversari și trage la poartă, însă Zamfir are un reflex bun și respinge în corner

Min. 45+1: Final de repriză, Pecica e condusă cu 0-2 și are un om în minus

Min. 46: A început repriza a doua, cu o triplă schimbare la gazde, au intrat R. Bănățan, Răchită și Ștefan și au ieșit Tambor, Onișor și Saizu

Min. 49: Șut al lui L. Bodri de la distanță, mult peste poartă

Min. 59: Galben pentru Capătă

Min. 60: GOL DUMBRĂVIȚA. Centrare a lui L. Bodri din partea stângă, mingea este respinsă până la Dragan Paulevici, liber la 12 metri, iar acesta majorează avantajul oaspeților: 0-3

Min. 61: Schimbare la Pecica, intră Moraru, iese Capătă

Min. 70: Lovitură de cap a lui Bain din centrul careului, Zamfir are un nou reflex excelent și trimite în corner

Min. 72: Enciu intră în careu și este faultat de Bura-Kot, penalty pentru Pecica și galben pentru jucătorul oaspeților

Min. 73: GOL PECICA! Marco Enciu înscrie din lovitura de la 11 metri: 1-3

Min. 75: Triplă schimbare la Dumbrăvița, intră Motreanu, Dobie și Gologan, ies Berivoiescu, Tismonar și Martinov

Min. 76: GOL DUMBRĂVIȚA. Reușită superbă a lui Costel Zurbagiu, care trimite puternic în vinclu dintr-un demivoleu de la 20 de metri, fără șanse pentru Zamfir: 1-4

Min. 80: Schimbare la Pecica, iese Enciu, intră O. Bănăţan

Min. 81: Degău intră în locul lui Paulevici

Min. 84: Iese Bura-Kot la Dumbrăvița, intră A. Andrei

Min. 85: Nou-intratul Andrei scapă singur, dar șutul său e blocat de Zamfir

Min. 90: Final de meci la Pecica, oaspeții câștigă clar, cu 4-1, iar Progresul ratează ocazia de a urca pe loc de play-off