891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

„Sămădăii” au câștigat restanța și au urcat pe locul 5: Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei 0-1

„Sămădăii” au transpirat serios pentru punctele de la Periam, pe care credeau că le vor obține la „masa verde”, după ce Ambulanța nu a sosit la timp pe 25 septembrie, în cadrul etapei cu numărul 5. În reprogramarea de azi, Gloria Lunca Teuz Cermei a marcat la mijlocul primei reprize, după care a încercat să gestioneze cât mai bine avantajul, acționând în special pe contraatac. În special în repriza a doua, timișenii au avut ocazii importante la capătul unor faze fixe, dar oaspeții au scăpat în câștigători.

Un prim act destul de sărac în fotbal și ocazii a fost salvat de golul de 0-1, reușit de cermeiani la capătul unui contraatac ce se poate preda la școală. După un corner al gazdelor, Vlad a recuperat balonul, i-a pasat lui R. Popa, acesta a pivotat cu un adversar în spate, l-a lansat pe Stoianovici în dreapta, acesta a culcat doi adversari și l-a găsit pe Raul Țurcanu în 11 metri pentru o finalizare plasată a acestuia. Gazdele s-au limitat la câteva finalizări ce nu au prins cadrul porții lui Gârlea.

Repriza a doua a fost mult mai spectaculoasă, cu ocazii de ambele părți, mai multe și mai clare în dreptul Avântului. Totuși, formația din Țara Sămădăilor  putea gestiona mai liniștită ostiliățile dacă, Radu Popa nu ar și tras pe direcția lui Holca, iar același portar al gazdelor nu ar fi respins finalizarea lui Piț. Și Gârlea a fost însă decisiv la lovitura liberă bătută de Buzdugan, dar și la șutul din unghi al lui Mager, din final. Apoi, Gălățan a ratat incredibil din numai 2 metri, iar Artimon a finalizat și el pe lângă, tot după o lovitură de colț a formației sale. În fine, la ultima fază, Șimăndan a irosit golul de 0-2 din situație de unu v.s. unu cu portarul. După modelul lui Jean Vlădoiu, la „mondialele” din 94 cu Elveția, Maxim a primit două cartonașe galbene în trei minute și a fost eliminat de pe teren.

Mînecan: „Am fost lipsiți de șansă și astăzi”

Avântul Periam rămâne ultima în clasamentul seriei 8-a a Ligii a 3-a cu doar un punct în clasament, scos în deplasarea de la Pecica. „Am fost lipsiți de șansă și astăzi, dar felicit oaspeții pentru victorie. Au fost pragmatici și ne-au taxat. Nu aducem puncte, e supărător și frustrant. Astăzi meritam cel puțin un punct, am avut cel puțin trei ocazii mari, dar și alte situații din faze fixe, dar nu am reușit să dăm gol. Încercăm să scoatem maximum din ultimele trei etape din acest an, iar în iarnă tragem linie și vedem. Deocamdată trebuie să ne adunăm și să mai facem puncte”, spune Cosmin Mânecan.

Moisă: „Victorie importantă, date fiind condițiile”

Periamul a fost echipa ce a avut etapă liberă la finalul săptămânii trecute, dar fost angrenată într-un amical pierdut cu 1-4 cu Poli. „Sigur că au avut acel test, dar au împărțit minutele. În plus, una e efortul pe care-l depui într-un amical și alta într-un joc pe puncte, așa cum am avut noi cu Pobeda și nu a fost deloc un meci ușor. Așadar, date fiind condițiile, victoria de astăzi este importantă. Sigur, nu a fost cel mai bun joc al nostru, dar nu se poate spune că Periamul a jucat mai bine decât noi. Ocaziile lor mari au venit din faze fixe, când noi am păcătuit la jocul aerian, dar, în rest, a fost un meci destul de echilibrat, în care am avut și noi două-trei ocazii să facem 0-2. Mă bucur și pentru Raul Țurcanu, care marchează pentru a doua etapă la rând și-l așteptăm cu prestații și mai bune. Acum, cel mai important este să ne recuperăm jucătorii pentru deplasarea de la Curtici, căci Piț și Stoianovici au ieșit de pe teren cu probleme. Apoi, jucăm din nou cu Periamul, de data aceasta în retur, de fapt doar faptul că am rejucat acest meci atât de târziu ne-a surprins puțin”, a punctat Flavius Moisă, antrenorul „sămădăilor”.

Periam: Holca – Siminiceanu, Artimon, Mureșan, Mager – Gașpar, Olteanu (63 Poparadu) – Gălățan (63 Mînecan), Chistrugă (58 Ologu), Periat (82 Toma) – Buzdugan (58 Viașu). Antrenor: Cosmin Mînecan.

Cermei: Gîrlea – Stoianovici (72 Bercu), R. Iuga, I. Pop, Ursoi – D. Lazăr, Țurcanu (90 Maxim) – Vlad (72 Șimăndan), S. Popa (82 Mateucă), Piț – R. Popa (90 Clipotă). Antrenor: Flavius Moisă.

Arbitri: Leopold Herczeg – Cristian Bumb (ambii din Băcia – Hunedoara), Cristian Buzzi (Oţelu Roşu)

Observatori FRF: Mihai Marcu (Oradea), Cristian Rouă (Bumbeşti Jiu – Gorj)