891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Victorie imensă pentru baschetbalistele de la FCC UAV Arad, care au trecut de liderul CSM Satu Mare, în derby al etapei a şaptea a Ligii Naţionale. În plus „galben-albastrele” s-au impus la o diferență liniștitoare, scor 75-64 (44-32), controlând meciul timp de trei sferturi.  Ambele echipe erau neînvinse înaintea confruntării din Polivalentă, sătmărencele arhivând chiar un succes entuziasmant cu campioana Sepsi, în debutul sezonului. Cu atât mai preţioasă victoria clară a fetelor lui Araujo, singurul regret fiind acela că „show-ul” nu a fost completat de prezența în tribune a suporterilor arădeni. Măsurile anti-Covid ale autorităților sunt și azi în vigoare.

De ziua cipriotei Veatriki Akathiotou, FCC-ul a făcut un meci mare, deşi pornea cu șansa a doua, ca urmare a băncii ceva mai lungi şi valoroase a sătmărencelor. Doar că Branki Hadzovic şi colegele sale au pregătit în cel mai mic detaliu meciul din punct de vedere tactic. În plus, gazdele au fost extrem de determinate, au făcut risipă de efort și au avut și jucătoare în mână la aruncările de la distanță.

Startul a fost echilibrat, cu ambele defensive la înălțime, dar totuşi cu o formație sătmăreană mai eficientă sub panouri, aşa că finalul primului sfert, încheiat cu 14-21, nu anunţa nici pe departe ceea ce avea să se întâmple până la pauza mare. În sfertul doi, în lumina reflectoarelor a intrat chiar sărbătorita zilei, Akathiotou și Aradul  își începea cursa de revenire.

„Galben-albastrele” au egalat la 24, iar Hadzovic, cu o „triplă”, a adus Aradul în avantaj. Elevele spaniolului Miguel Lopez s-au prăbuşit şi arădencele s-au dezlănţuit, ajungându-se la 38-30. Până şi Vitulova a înscris de trei puncte, pentru un incredibil parţial de 30-11 în sfertul doi şi un 44-32 la jumătatea meciului!

Liderul a avut o reacţie de orgoliu în debutul sfertului trei, până la 44-36, „internationala” Alexandra Ghiţă reuşind şi ea o aruncare de trei puncte într-un moment important. Aradul avea să exceleze din nou pe finalul intervalului, excelenta Keys mărind diferenţa la 62-48 după 30 de minute, cu o nouă „triplă” de efect. Kostowicz et.company nu şi-au mai găsit cadenţa în ultimul sfert, permiţându-le gazdelor să se desprindă la o diferenţă de neimaginat înaintea startului, de 20 de puncte, 70-50!

De aici însă a intervenit relaxarea fetelor lui Araujo, care nu au reuşit să păstreze o diferenţă mare, ce se putea dovedi poate importantă la finalul campionatului regulat, în caz de egalitate de puncte. Dar chiar şi aşa, victoria finală la 11 puncte, 75-64, este de apreciat pentru o echipă arădeană ce a jucat aproape ca în vremurile trofeelor. Iar asta în condiţiile unui lot mai slab numeric şi valoric decât vicecampioana en-titre.

FCC UAV Arad rămâne singura formaţie neînvinsă după şapte runde şi în mod normal ar fi liderul de drept al campionatului, cu şase victorii din tot atâtea meciuri, doar că CSM Satu Mare are un joc în plus disputat, având şase victorii şi o înfrângere şi deci un punct mai mult în clasament.

Formaţii și marcatoare:

Arad: Keys 19 (1×3), Hadzovic 18 (1×3), Akathiotou 15 (2×3), Ghiţă 12 (1×3), Vitulova 7 (1×3), Mîrne Nagy 2, Manea 2, Mercea. Rezerve neutilizate: Rotariu, Vaţi, Ciorban.

Satu Mare: Kostowicz 26, Dzombeta 12, Moore 9, Taylor 7, Ardelean 7 (1×3), Fodor 2, Vuckovic 1, Szmutku, Biszak, Cucu. Rezerve neutilizate: Kirberg, Muraru.

3
0

Un comentariu la articolul: “Seară magică pentru „galben-albastre”: FCC Baschet UAV Arad – CSM Satu Mare 75-64

1. Bravo fetelor ! Acum suntem pe primul loc !?! În cazul în care câștigăm Campionatul vom participa și noi la ceva competiție Internațională ( Sepsi- SIC în Eurocup ) ? Sau ne înscriem în Campioonatul Balcanic cu Voința Cocomârla ?