Au câștigat play-outul Ligii 1 cu 5 etape înainte de final: AC Piroș Security – Ladies Târgu Mureș 9-0

Federația Română de Fotbal a devansat etapa de Paști în Liga 1, prilej cu care fetele de la Piroș Security au găzduit-o pe Ladies Târgu Mureș, echipa clasat-o pe locul secund în play-out. O nouă victorie a arădencelor  le făcea pe acestea câștigătoarele play-outului cu 5 etape înainte de finalul stagiuni. Iar aceasta s-a născut fără probleme: 9-0, după un joc într-un singur sens.

Doar ratările gazdelor au făcut ca tabela să rămână albă până în minutul 17. Atunci, Kugler a pătruns pe stânga, a pasat perfect în fața porții, de unde Bălaș a îndeplinit formalitatea. După alte 8 minute, golghetera Sally Mansour a făcut 2-0, fiind pe fază la respingerea portarului. „Leoaicele” au continuat să atace în valuri, iar minutul 34 a adus și golul trei. Andreea Balaș a făcut „dubla” cu o reluare din apropiere la capătul unei lovituri de colț. Amfitrioanele și-au permis luxul să rateze și un penalty, prin Bozian, dar căpitanul Aradului s-a revanșat chiar înainte de pauză. Tomescu a pasat în adâncime și Eli Bozian a reluat elegant pe lângă Magyari.

Traseul s-a respectat și la prima acțiune a actului secund și Bozian a făcut 5-0, de această dată cu o lovitură de cap. După ce Maha a salvat din fața lui Szilvzeszter, cealaltă egipteancă din tabăra celor de la AC Piroș Security, Sally Mansour, a obținut un penalty pe care l-a transformat Adelina Ion pentru primul gol stagional: 6-0 (min. 54). Showul gazdelor a continuat cu golul meciului, marcat de fundașul Tomescu, care a marcat cu un șut din prima, foarte puternic, după centrarea lui Bălaș. Mai rămâneau de jucat exact 20 de minute, iar „leoiacele” nu au oprit motoarele. 8-0 a făcut Bălaș, cu al treilea său gol al partidei, după o reluare din dreapta pe lângă portarul adverse, ieșit la intercepție. Concluzia meciului a scris-o Sally Mansour, care a primit o pasă de la Vanu în 10 metri și a trimis precis la colțul lung. 9-0 a fost rezultatul final, căci arbitrul nici nu a mai reluat partida de la centru.

AC Piroș Security: Maha – Cauni, Granados, A. Ion, Tomescu – Prunar, Varga (72 Vanu) – Bălaș, Bozian, Kugler – Sally Mansour. Antrenori: Dan Cuedan și Tiberiu Butura

Ladies: Magyari – Timar, Dako, Tamas, Vincze – Szekely, Adorjan, David, Meleacă – Szilvzeszter, Csoka. Au mai jucat: Nagy – Mernyhart, Cozma, Moldovan. Antrenor: Sandor Mihaly

Arbitri: Ioan Boldea (Ciuguzel – Alba) – Daniel Nistor (Zlatna), Daniel Popa (Câmpeni)

1. Felicitari Piros security lioness feminin
    Frumoase rezultate! Nu ati primit gol de nu stiu cate etape! Meritati felicitarile noastre , in felul in care reprezentati Aradul la nivelul fotbalului feminkn! Bravo! Tineti o tot asa