Utistul Pop a marcat singurul gol al României U17 în „dubla” amicală cu Austria!

Utistul Rareș Pop (nr. 21) a înscris unicul gol al României U17 în cel de-al doilea amical disputat în această săptămână contra Austriei, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia. Titularizat de Daniel Mogoșanu, mijlocașul de bandă al arădenilor a deschis scorul în minutul 16, cu o lovitură de cap după o centrarea lui Făgărău. Oaspeții au întors rezultatul prin două goluri marcate în urma unor lovituri de colț. Crnkic a egalat în minutul 43, iar Scharner a stabilit scorul final în minutul 73. Pop a părăsit terenul în minutul 78, înlocuit fiind de Matei Moraru. Celălalt utist convocat, Fabiano Cibi, a rămas pe bancă la această partidă.

În primul meci al acestei acţiuni, disputat miercuri şi pierdut de „tricolori” cu 0-1, Cibi a fost titular, înainte de a fi înlocuit, în minutul 64, cu Cosmin Costea, iar Pop a intrat în minutul 72, chiar în locul lui Matei Moraru.

Cei doi tineri fotbaliști s-au antrenat și cu prima echipă a UTA-ei, sub comanda lui Ionuț Badea, iar Cibi a și debutat în Liga 1, pe finalul disputei cu Academica Clinceni din play-out.

ROMÂNIA U17 – AUSTRIA U17 1-2 (Pop 16′ / Crnkic 43′, Scharner 73′)

ROMÂNIA: 12. Becze – 2. Fărăgău, 3. Duțu, 14. Brășfăleanu, 4. Benga – 16. Costea (11. Stancovici, 64), 8. Horșia-cpt. (22. Larionesei, 86), 20. Vînău (15. Spătaru, 64) – 7. Călin (17. Șiman, 86), 19. Răducan (9. Șt. Moraru, 78), 21. Pop (10. M. Moraru, 78). Selecționer: Daniel Mogoșanu
Rezerve: 1. Ganea – 5. Bădescu, 6. Cibi,  13. Vlăsceanu, 18. Dințică

AUSTRIA: 23. Goschl (21. Kirchmayr, 46) – 16. Frasz (2. Milojevic, 59), 15. Jankovic (5. Scholler, 59), 3. Koreimann, 12. Leitner – 14. Madritsch (6. Alparslan, 58), 13. Lebersorger (7. Pazourek, 58), 8. Scharner – 10. Saljic (4. Batuhan, 83) – 19. Burger-cpt. (11. Lechner, 59), 18. Crnkic (9. Dursun, 73). Selecționer: Oliver Lederer
Rezerve: 1. Kenan