Copil își duce echipa mai aproape de titlul de campioană județeană: CS Socodor – ACB Ineu 1-0

CS Socodor face un pas apăsat pentru câștigarea ediției 2021-2022 a Ligii a IV-a după victoria contra principalei contracandiate, ACB Ineu. Din această seară, după golul decisiv al ex. utistului Copil, diferența dintre cele două echipe a devenit de 4 puncte, iar un succes în al doilea meci direct al play-offului nu i-ar putea fi suficient echipei din Țara Zărandului pentru a trece în frunte.

ACB Ineu se prezenta la derby-ul de la Socodor cu ultima achiziție în centrul atacului. Vorbim despre internaționalul de tineret centrafrican, Christin Abi de Grace Banam Ngonzo,  dar acesta nu a mișcat prea mult în fața puternicilor fundași ai gazdelor. S-a zbătut mult, dar reușitele nu au venit. De fapt, ineuanii nu au fost foarte percurtanți în acest meci, deși Șerban a avut o situație bună din careu, înainte ca adversarul să deschidă scorul. În minutul 29, Lezeu a pătruns în dreapta, a așezat balonul pentru Dumitru Copil în 19 metri și acesta a șutat din prima, la semiînălțime, Merșca fiind ușor mascat în momentul în care a văzut balonul intrând în plasă. Pentru gazde, meciul devenea și mai simplu, din moment ce nu mai erau nevoite să se descopere.

Atât e final de repriză, cât și în debutul celei de-a doua, viceliderul nu a găsit prea multe spații și a avut doar jumătăți de ocazii la loviturile de cap ale lui Bărdan și șutul slab al lui Voștinar.  Vizitatorii l-au mai pierdut și pe golgheterul Mâneran, care s-a cerut afară după câteva contacte mai tari cu adversarii săi și lucrurile se complicau și mai mult în ofensivă pentru echipa sa. De partea cealaltă, spre final, Socodorul putea închide conturile, pe câteva contre rapide, chiar în superioritate numerică de Pirtea Flueraș sau Olariu (acesta din urmă integralist la 47 de ani), doar că ultima decizie, pasă sau finalizare au fost eronate. Pentru ei, însă, golul lui „Mitruț” s-a dovedit a fi „aur”, devenind mari favoriți la câștigarea titlului de campioni județeni.

Darazs:Ne-am văzut interesul la 1-0, nu au avut nicio ocazie de poartă”

Socodorul devine singura echipă ce câștigă două meciuri din tot atâtea posibile în play-out, dar seria de victorii continuă din finalul sezonului regular. „Un meci greu, de luptă, toată lumea și-a dorit să câștige. Noi am fost cei careu au ieșit învingători și, zic eu, meritat. Ineul nu prea a avut ocazii de poartă, noi am avut 3-4 contraatacuri în repriza a doua, când ei, conduși cu 1-0, au ieșit la atac, s-au deschis. Ne-am văzut interesul la 1-0, nu au avut nicio ocazie de poartă, chiar i-am spus lui Vaida că nu a avut niciun șut pe poartă. Încercăm să luăm meci cu meci, ne vedem de traseul nostru. Acum a fost foarte multă lume, 4-500 de oameni, tribuna de la Socodor a fost superplină și împrejur, la fel, lângă vestiare. În condițiile în care a fost și meciul la Criș, m-am și rugat de ei să pună meciul de dimineață. Noi avem calitate ca echipă, am avut jocuri bune și în amicale, cu CAO, ne-au și zis <<băi, ce jucători aveți>>. Păcat că nu am avut primă, noi doar la promovare am avea ceva. Vedem ce va fi, mai sunt 4 meciuri, se joacă”, a spus Tiberiu Darazs, antrenorul celor de la Socodor, care își va pregăti echipa pentru vizita de la Felnac.

Sculici: „Demonstrăm că nu prea știm să jucăm meciurile cu miză, mă gândesc să renunț”

După ce în primăvara anului trecut a pierdut lupta pentru primul loc în fața Curticiului, Ineul se vede pusă în încurcătură de Socodor. Cristian Sculici chiar consideră că trenul ar putea fi pierdut începând din această seară. „Demonstrăm încă odată că nu prea știm să jucăm meciurile cu miză. Asta s-a întâmplat și sezonul trecut, deși atunci am avut jucători și mai experimentați. Acum am cam intrat în jocul lor, le-am cedat de multe ori mijlocul, în sensul în care am forțat angajările directe spre atacanți, lucrurile pe care noi nu le antrenăm. Am avut și minute de posesie, dar a fost o presiune surdă.  Cu toate astea, au fost și ceva situații de poartă, dar și o fază la care eu o consider că ar fi trebuit să primim penalty, la pătrunderea lui Hulbăr. Doar că arbitrii au mutat infracțiunea în afara careului și am primit doar o lovitură liberă și asta cu niciun minut înainte de golul lor. Nu vreau să critic eu arbitrajul, eu încerc să văd de ce am jucat, totuși, destul de rău astăzi. Pe de altă parte, mă gândesc foarte serios să și renunț, sunt lucruri care mă macină de mult timp. În condiții normale, primul loc încă s-ar juca, dar, la cum văd eu lucrurile, e greu de crezut că se mai poate întâmpla ceva. Până la urmă, pentru celelalte formații din play-off miza este foarte scăzută. Asta e, felicit echipa din Socodor pentru victorie, și-a atins scopul prin prestația de azi și asta e cel mai important pentru ei”, a spus antrenorul principal al Ineului.„Alb-albaștrii” au meci acasă, cu Unirea Sântana, peste o săptămână.

Socodor: Vaida – Miclea, Pele, Gherheș, Țoca – Dema, Turcuș – Olariu, Al. Lezeu (905 Chiș), Pirtea (90+5 Molcuț) – D. Copil (79 Flueraș). Antrenor: Tiberiu Darazs

ACB Ineu: Merșca – D. Varga, Karmanovczky, R. Șerban, Hulbăr – Zdrențan – Voștinar, D. Florea, Spătaru (63 Rucăreanu), D. Mâneran (43 Bărdan) – Banam (63 Răsvanță). Antrenor: Cristian Sculici

Arbitri: Alin Deac – Andrei Pantea, Zoltan Nagy. Observator AJF: Marius Alexa.