Când semnează Postolachi cu UTA și când ajung Cascini și Aly Abeid la Arad? Ce jucător își mai dorește Poenaru pentru completarea lotului?

UTA s-a repatriat după cantonamentul de 12 zile de la Rogla Slovenia, iar în autocar a urcat și Virgiliu Postolachi. Internaționalul moldovean de 22 de ani încă nu a parafat înțelegerea cu echipa arădeană, dar acordul verbal există. Puternicul atacant va semna contractul cu arădenii în momentul în care Lille, una dintre grupările franceze la care a activat până acum, va fi de acord să renunțe la grila de formare. În acel moment, Postolachi ar trebui să devină fotbalistul „Bătrânei Doamne” până în vara lui 2025.
„Bătrâna Doamnă”, la mâna lui Lille pentru legitimarea lui Postolachi
Sosit în cantonamentul echipei lui Ilie Poenaru în preziua jocului amical cu Maritsa Plovdiv, fostul coechipier al lui Mbappe la PSG s-a remarcat cu o „dublă” și un assist în succesul cu 5-1 împotriva bulgarilor. Contra sârbilor de la Vojvodina și Radnicki Nis nu a ieșit cu nimic în evidență, dar stafful tehnic al arădenilor e decis să conteze pe el, însă mai are în vederi și un al treilea atacant pentru completarea lotului. „Postolachi își dorește să rămână cu noi, băieții l-au primit bine, sperăm să putem anunța cât de curând transferul său. Însă, așa cum am mai spus, îmi mai doresc un atacant în lot, cam tot de profilul lui Virgiliu, capabil să se bată cu fundașii masivi ai adversarilor și care să plece bine pe spații. După cum s-a văzut și în amicalele din Slovenia, Claudiu Keseru e mai degrabă un atacant de pase, de devieri, îndeplinește mult rolul decarului, dar sunt sigur că va apărea și mai mult la finalizare când echipa va reuși să-l pună și mai mult în valoare”, a spus Ilie Poenaru.
Cascini și Aly Abeid vin la Arad de peste mări și țări
Gruparea arădeană a mai anunțat două transferuri, dar jucătorii nu au ajuns încă la Arad. Primul care ar trebui să se prezinte sub comanda lui Poenaru ar trebui să fie Bautista Cascini. Echipa acestuia, The Strongest, din Bolivia, a pierdut chiar acasă prima manșă a optimilor de finală a Copei Sudamericana (1-2) în fața brazilienilor de la Ceara. Argentinianul a fost titular și și-a cerut plecarea mai repede de la echipă, în așa fel încât pe joi-vineri, să facă cunoștințpă cu noii săi colegi de la UTA. Cascini trebuie să se întoarcă la Buenos Aires pentru a-și lua soția înainte de a se întoarce în Liga 1 după 5 luni de zile.
Tot spre finalul săptămânii viitoare ar trebui să ajungă la Arad și Yacoub Aly Abeid. Fundașul stânga de 24 de ani se află în țara natală, în Mauritania, trebuie – însă – să călătorească mai întâi în Franța, înainte de a îmbrățișa total proiectul UTA. Chiar dacă fostul fotbalist al celor de la Valenciennes jucase în urmă cu trei săptămâni în culorile naționalei, Poenaru e conștient că nu-l va putea integra atât de repede pe Aly Abeid, încât acesta să se bată de la egal la egal cu Dobrescu pentru postul de fundaș stânga în confruntarea de la Pitești, cu FC Argeș. Pentru Cascini, lucrurile stau altfel, căci mijlocașul de 25 de ani a mai lucrat cu Ilie Poenaru, e pregătit din punct de vedere fizic și și-ar putea lua locul lângă Batha încă din prima rundă a sezonului.
Vukcevic – apt la meciul cu FC Argeș
De luni, toți fotbaliștii care au acuzat probleme medicale pe finalul cantonamentului din Slovenia, Erico, Șteau și Dobrescu, ar trebui să se antreneze la capacitate maximă. Același lucru ar trebui să fie valabil și pentru Marko Vukcevic, mai ales că medicul Darius Mihart susține că internaționalul muntenegrean va fi apt 100% pentru disputa din Trivale, din weekendul 15-17 iulie.


Si eu cred ca Postolache inca asteapta operate,el s-a pregatitcu UTA,dar la o oferta mai mare va o va accepta.Prea multi noi veniti nu au facut pregatirea
Sa nu ratati transferul lui Postolachi.UTA v-a avea numai de castigat.
Fara atacanti performanti UTA va fi ZERO in Liga 1
Pana acum, din 15 mai, de cand am terminat campionatul, UTA este cu povesti de Ion Creanga vis-a vis de transferuri, de investitori / de vicleniile lui Meszar. etc.Suntem in 02.iulie,si n-am miscat nimic !Chestia cu Ilie Poenaru ca el-salvatore de UTA e zero fara achizitii concrete de jucatori, mai ales cu profil de atac,de goleadori adevarati !
Daca nu aducem aracanti veritabili, suntem ZERO in Liga 1Drept e ca sunt rari si scumpi, dar fara atacanti care sa dea goluri nu se poate,oricat de bun esti in aparare si la mijloc
Din partea ta?Succes atunci!
Ma gandesc ca daca Postolachi a fost adus si expus,exista o anumita siguranta ca se va rezolva transferul…Cu atat mai mult cu cat se vorbeste de un contract lung,pana pe 2025…Ar fi culmea,culmilor altfel.Am inteles ca e vorba de o grila de formare si nu poate fi mare lucru financiar,aproximez la maxim 10-15.000 Euro,dupa legi..Grila de formare nu o decide clubul care l-a crescut ci exista o regula absolut clara,un tabel.Pai bietul Otele a stat prin Ungaria 2-3 saptamani,rezolvat pana la urma ca imigrant…
Si mai stiu ceva…Grila de formare trebuie sa fie platita de catre primul club la care Postolachi a fost legitimat ca profesionist…Ia sa vedem???
Nu este regulament romanesc ci impus de catre FIFA si UEFA…