Stranieri aradeni

Dennis Man a revenit pe gazon pentru Parma după 4 luni de zile, „ducalii” s-au impus la Salerno în Cupa Italiei!

Parma s-a impus în prima partidă oficială a sezonului 2022/2023, 2-0, în fața celor de la Salernitana, formație de Serie A. Meciul a contat pentru turul 2 al Cupei Italiei.

Dennis Man și Valentin Mihăilă au fost titulari pentru Parma, iar fostul jucător al Universității Craiova a reușit să-și treacă și numele pe lista marcatorilor. Valentin Mihăilă a profitat de o eroare a apărării celor de la Salernitana, care au respins o minge greșit, iar românul a interceptat balonul și a scăpat singur cu portarul, acolo unde a finalizat cu sânge rece.

Acesta a fost al doilea gol al celor de la Parma, care marcase prin Camara în minutul 59. De altfel, fotbalistul din Coasta de Fildeș intrase pe teren cu doar un minut înainte, chiar în locul lui Dennis Man. Arădeanul a bifat primul meci oficial după patru luni de zile, el accidentându-se în luna aprilie , fără să mai revină pe gazon pe finalul stagiunii precedente a Seriei B.

La Salernitana, pe teren a fost și legendarul jucător francez, Frank Ribery, care însă nu a reușit să-și ajute echipa.

Pentru Parma urmează startul sezonului în Serie B, contra celor de la Bari, pe teren propriu, vineri de la 21:45.