UTA Arad

Au crescut la PSG și Marseille și acum vor să rezolve problemele ofensive ale UTA-ei: „Avem relația aceasta în franceză…”

UTA a remizat (0-0) la Sfântu Gheorghe cu Sepsi, dar Ilie Poenaru a spus după meci că echipa sa chiar putea câștiga cu puțină atenție în plus. Antrenorul arădenilor a regretat în special ocaziile importante ratate de Virgiliu Postolachi (22 de ani) și Wesley Jobello (28 de ani). Altfel, cei doi fotbaliști crescuți la echipe importante din Ligue 1, PSG și Olympique Marseille, au adus un plus clar în jocul ofensiv al „Bătrânei Doamne” și ambii ar putea primi un tricou de titular la confruntarea internă cu Universitatea Cluj, de sâmbătă, de la ora 19.

Postolachi: „ Pentru atacanți, primul gol este întotdeauna foarte important”

Virgiliu Postolachi a debutat la UTA în meciul de tristă amintire cu FC Voluntari (0-3), în care a și ratat o ocazie, după care a fost titularizat de Ilie Poenaru pentru partida de la Sfântu Gheorghe cu Sepsi. Fostul jucător al lui PSG a lăsat o impresie pozitivă, dar nu a reușit să marcheze, deși a avut două oportunități importante, una chiar în minutul 1, iar cea de-a doua în debutul părții secunde.

Atacantul a vorbit despre revenirea pe teren într-un meci oficial după aproape patru luni: „M-am simțit bine, nu am jucat meciuri oficiale de multă vreme, dar încetul cu încetul revin la nivelul meu și cred că la meciul următor mă voi simți mai bine și voi putea face mai multe. A fost o ocazie bună (n.r cea din repriza secundă a meciului cu Sepsi), nu am lovit bine mingea cu capul, dar voi continua să lucrez, să îmi creez cât mai multe ocazii pentru a putea înscrie. Cred că am nevoie de un gol ca să mă deblochez, dacă vine primul apoi vor veni și următoarele. Pentru atacanți, primul gol este întotdeauna foarte important. Am vorbit cu antrenorul, principal este ca eu să îmi câștig duelurile și să ajut echipa să se ridice mai sus în teren. La finalizare trebuie să lucrăm toți, inclusiv eu, sunt sigur că la meciul viitor va fi mai bine, sper să reușim să marcăm și să câștigăm” a menționat Postolachi.

„Cu acești suporteri și cu această atmosferă vrei să dai totul, din sufletul tău”

Meciul cu „U” Cluj va fi primul pe care internaționalul din Republica Moldova îl va juca pe „Francisc Neuman”.„I-am văzut pe cei de la Universitatea Cluj, sunt o echipă nou-promovată în prima ligă, au obiective în această ligă. Știm că va fi un meci greu, cu o atmosferă foarte frumoasă, știm că există o rivalitate între cele două echipe. Va fi un meci bun pentru toți, pentru public, pentru suporterii noștri și pentru toată echipa noastră. Vom da totul pentru a câștiga, la noi acasă nu avem voie să pierdem. O să fie primul meu meci la Arad, cu acești suporteri și cu această atmosferă vrei să dai totul, din sufletul tău”, mai susține basarabeanul.

Având în vedere că ambii au crescut în fotbalul francez, Postolachi și Wesley Jobello se înțeleg mai ușor pe teren. „Avem relația aceasta în franceză, vorbim în franceză, e mai ușor. Dacă antrenorul vrea să îi transmită ceva lui Wesley, îi traduc, e mai ușor pentru el să se adapteze în acest fel. El se simte bine pe teren, la antrenament își arată calitățile. Cred că sosirea lui este un lucru bun pentru echipa noastră, ne va ajuta mult” a adăugat Virgiliu Postolachi.

Ultimul gol al lui Postolachi într-un meci oficial datează de pe 6 aprilie 2019, când marca pentru PSG B într-o victorie cu 3-0 în fața celor de la Granville, în Championnat National 2 (liga a patra franceză). Pentru UTA a reușit să marcheze o „dublă” în amicalul din Slovenia contra bulgarilor de la Maritsa Plovdiv.

Jobello: „Sunt încântat că voi juca în primul meci acasă, în fața suporterilor noștri”

Utistul Wesley Jobello a fost unul dintre cei patru fotbaliști care au debutat în Superligă, în etapa a 4-a, alături de Albert Hofman (U Cluj), Karlo Bručić (CFR) și Paul Antoche (FC Hermannstadt). Acesta a intrat pe teren în locul nigerianului Otele, în minutul 56, precedentul său joc oficial datând din luna aprilie a acestui an, în Boulogne – Concarneau, din Liga a 3-a franceză. Ca și în cazul lui Postolachi, ultima reușită oficială a francezului de origine martinicană a venit în 2019, dar în luna septembrie, în Championship, în Coventry – Blackpool 3-2. „După cum am revăzut pe video, la Sepsi, cred că puteam să rezolv mai bine acea fază de poartă. Puteam înainta mai mult sau să o dau la bara a doua, dar sper să o fac mai bine la următorul meci, sâmbătă. Mă simt foarte bine la Arad, am fost foarte bine primit de echipă, de antrenor. Sunt încântat că voi juca în primul meci acasă, în fața suporterilor noștri. Fizic sunt bine, m-am pregătit în Franța, am jucat cinci-șase meciuri după o pregătire specifică, dar sigur că partidele amicale nu se compară cu cele oficiale. Am intrat în ritm cu echipa, mă simt bine și aștept să debutez ca titular, la UTA. Nivelul campionatului încă nu pot să-l apreciez. La prima impresie, este la un nivel ridicat, sunt jucători cu calitate în orice echipă din Superliga. Mie mi-ar conveni să am mult spațiu în atac pentru a-mi crea ocazii de gol. M-am uitat la câteva meciuri, încep să mă familiarizez cu campioantul din România și sper să am succes contra adversarilor direcți. Vreau și eu să câștigăm toate meciurile, ne vom lupta împreună cu toții ca să scoatem maximum din fiecare joc”, a declarat și Jobello, care susține că se simte mai bine în banda stângă la UTA, acolo unde are o concurență importantă în nigerianul Otele.
Articole de la JOHNNYBET
9 comentarii

 1. doar sa nu se molipseasca si ei de letargia cronica in care se complac unii dintre senatorii de drept ai echipei…sper sa se trezeasca si sa faca un meci perfect sambata!

  0
  0
 2. IN SFARSIT PARCA VINE SOARELE SI PENTRU OFESIVA NOASTRA ACESTI DOI JUCATORI CRESCUTI IN FOTBALUL FRACEZ VA ADUCE SIGUR UN PLUS DE VALUARE,ESTE FORTE CLAR DEJA D-L KESRYU CAM TREBUIE SA LASE SI PE UTA IN PACE, ACUM SA FIM SINCERI NU MAI E JUCATOR DE LIGA 1 POATE LIGA 2 SAU 3 AR FI BINE SA FACA UN PAS INAPOI CA NU MAI POATE JUCA NUMELE.UN SFAT BUN PETRU EL AR FI SA-SI CAUTE ECHIPA DE LIGI INFERIOARE (CORVINUL SAU CSM RESITA ACOLO AR FI PERFECT).CONDCEREA TREBUIE SA VADA ACEST LUCRU SI SA NU-L MAI PLATESCA CU O CARUTA DE BANI DEGEABA.EU CRED CA VOM INVIGE PE U CLUJ SI VOM MARCA MAI MULT DE 2 GOLURI. HAIDE UTA ARAD,HAIDE UTA ARAD.

  0
  0
 3. Sper sa fie bine si UTA. sa castige si baietii sa ne aduca fericirea tuturor utistilor de pretutindeni !!! HAI BAIETII, FORTA UTA Arad, UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA !!!

  0
  0
 4. multi fotbalisti crescuti in franta au fost printre cei mai buni stranieri din campionatul nostru..OMRANI,EDJOUMA,DAWA,CIRYL THEREAU,ONGENDA si lista poate continua..se vede ca au cultura fotbalistica si se adapteaza destul de usor la noi..chiar si KESERU s-a format in FRANTA si in perioada lui de glorie chiar a fost un golgeter adevarat,dar se pare ca acele vremuri au apus,deci ii asteptam pe noii veniti sa faca diferenta fiindca se vede ca au calitati…

  0
  0
 5. cred ca vom bate cu 2-0 si acest JABELLO este puternic si trebuie sa joace titular!
  HAIDE UTA,VOM FI IARASI CE-AM FOST SI MAI MULT DECAT ATAT!

  0
  0
 6. unii nu ati inteles ca keseru a fost adus pt a ramane in cadrul clubului uta asa a fost intelegerea probabil va fi antrenor secund in timp..keseru a castigat destul din fotbal nu are rost sa mearga in liga a 2 a asta iar nu ati inteles..in fine in fotbal nu e azi ca maine adica pot fi accidentari si se schimba situatia ca bremea la munte!

  0
  0
 7. Wesley, Virgil și Negoescu, vor rezolva problemele ofensive ale UTA-ei, toți 3 au curajul și știința de a șuta la poartă, sunt foarte determinați și șansele de gol cresc considerabil dacă vor fi titulari.
  UTA, ARAD, VICTORIE!
  Forza UTA!

  0
  0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button