UTA Arad

Live-text Superliga, etapa a 7-a, ora 21,30: UTA – FC U Craiova 2 – 1, final!

De la ora 21,30, UTA intră pe teren în cadrul etapei a 7-a a Superligii. Pe arena Francisc Neuman ajunge FC U Craiova, echipa lui Marius Croitoru, care are și ea tot 7 puncte în clasament.

UTA: Balauru – Vukcevic, A. Chindriș, Benga, Hoxhallari – Isac, Cascini – Otele, Ubbink, Jobello – Postolachi. Pe bancă : Mociu – Erico, Dobrescu, Șteau, Fl. Matei Ademi, Stahl, Pop, Negoescu. Antrenor :Ilie Poenaru

FC U Craiova 1948: R. Popa – Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert – Asamoah, Achim – Baeten, Iancu , Van Durmen – Compagno. Rezerve: Gurău – Paramatti, Grigore, D. Albu, Marquet, Chiţu, Sidibe, Bahassa, C. Bălan. Antrenor: Marius Croitoru

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – George Neacșu (Cîmpulung Muscel) și Romică Bîrdeș (Pitești), Szabolocs Kovacs (Carei).

Camera VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș), Alexandru Vodă (Alba Iulia)

Observator LPF: Zoltan Szekely (Baia Mare),

Observator LPF:  Marian Ivan (Brașov).

Min. 1 – Start în confruntarea de la Arad, acolo unde gazonul se prezintă sub orice critică, având în zona centrului terenului multe porțiuni vopsite (operațiunea a avut loc în cursul zilei de astăzi) și denivelate. Chiar astăzi s-au împilinit 26 de ani de la moartea baronului Francisc Neuman, creatorul Bătrânei Doamne. UTA e echipată în roșu complet, oaspeții în alb. Stadionul este plin în totalitate, oaspeții au o galerie formată din aproximativ 70 – 80 de oameni. Craiova are lovitura de start

Min. 2 – O primă șansă pentru gazde, Otele îl găsește bine în careu, demarcat, pe Postolachi, acesta însă vrea să îi așeze mingea lui Cascini la marginea careului mare pentru șut dar pasează greșit

Min. 4 – Ocazie pentru UTA, Ubbink centrează din lovitura de la colțul terenului iar Postolachi reia cu capul de la șapte metri – de la colțul scurt – puțin peste poartă

Min. 6 – Șansă și pentru oaspeți, Gabi Iancu trage de la 27 de metri, mingea îl atinge pe Benga pe spate și trece puțin peste poartă în corner

Min. 9GOOOOOOOOOOOL UTA! Cascini îi pasează pe stânga lui Jobello, acesta trece de Radu Negru și trimite o centrare covrig în careu la colțul lung, acolo unde apare Otele și de la șase metri împinge mingea în poartă cu capul!

Min. 13 – Coregrafie superbă a galeriei arădene! Toată peluza s-a colorat în roșu și alb iar pe gard este afișat bannerul „UTA este a noastră!“

Min. 16 – Șansă pentru Craiova, contraatac purtat de Huyghebaert pe stânga, îi pasează lui Baeten în centrul careului, acesta trece de Isac și trage cu stângul de la 12 metri lateral stânga însă mingea trimisă de el trece pe lângă poarta lui Balauru

Min. 19 – Galben pentru Baeten pentru un fault asupra lui Otele

Min. 22 – Jocul a scăzut în intensitate în ultimele minute, cele două formații împărțindu-și momentele de posesie

Min. 26 – Oaspeții au avut o șansă la o pasă lungă trimisă în careu spre Iancu, dar Benga i-a luat fața și a îndepărtat pericolul

Min. 29 – În urma unui corner mingea ajunge la Huyghebaert care încearcă să tragă de la 19 metri cu stângul din prima dar luftează, mingea rămâne la el și trimite cu dreptul dar o face slab și Balauru reține

Min. 30 – Galben și pentru Isac

Min. 33 – Iancu trage de la 22 de metri din poziție centrală însă trimite peste. Craiova domină ultimele minute dar nu se apropie periculos de poarta lui Balauru

Min. 35 – Prima schimbare a meciului, iese Achim și intră Marquet

Min. 38 – UTA apare din nou periculos în careul advers, Otele centrează de pe dreapta la colțul lung, Negru și Duarte se încurcă reciproc și deviază mingea spre propria poartă dar Robert Popa reușește în ultima clipă să prindă mingea pe linia porții!

Min. 42 – UTA a reușit să mai echilibreze disputa, ține mai mult de minge dar fără să se apropie periculos de poarta adversă

Min. 43 – Compagno trece în banda dreaptă de Vukcevic (care reclamă faptul că a fost lovit) care cade la pământ, vârful italian așează la 18 metri central pentru Marquet iar acesta trage din prima cu stângul însă mingea trece puțin pe lângă

Min. 45 – GOOOOOOOL UTA! Cascini îi fură balonul lui Duarte la mijlocul terenului și scapă spre poarta lui Popa avându-l în fața lui pe Papadopoulos și în lateral pe Jobello și Postolachi, ajunge cu mingea la 18 metri, îi pasează vârfului de atac arădean care de la 14 metri ușor lateral dreapta trage la colțul scurt și marchează!

Min. 45+2 – E pauză la Arad, acolo unde UTA conduce cu 2 – 0 grație reușitelor semnate de Otele și Postolachi

Min. 46 – S-a reluat partida, trei schimbări la pauză. Postolachi a fost înlocuit cu Ademi la UTA iar la Craiova Van Durmen și Baeten au fost înlocuiți cu Bahassa și Sidibe

Min. 48 – Presiune pusă de Craiova în startul acestei reprize, dar Benga l-a blocat bine pe Sidibe când acesta a încercat să trimită o centrare periculoasă din interiorului careului

Min. 49 – Craiova beneficiază de o lovitură liberă de la 27 de metri lateral dreapta, Iancu pasează cu Sidibe și șutează de la 25 de metri din poziție centrală, mingea ocolește de puțin buturile lui Balauru

Min. 51 – Vukcevic trage puternic de la 22 de metri dar trimite peste

Min. 52 – Încă o ocazie pentru oaspeți, după un șut al lui Sidibe care îl lovește în piept pe Benga, mingea ricoșează la Iancu la 16 metri care șutează din prima și trimite puțin pe lângă

Min. 55 – Banner al galeriei arădene la adresa oaspeților: „Plimbători de bețe, prea ultra pentru fulare, recunoscuții napoletani din țara prazului răsare“

Min. 56 – Corner pentru Craiova, Duarte recentrează cu capul pentru Sidibe care încearcă o reluare acrobatică pe spate, mingea îl lovește însă pe Cascini în spate iar Balauru reține

Min. 59GOL Craiova! Corner executat de Marquet, Compagno a reluat cu capul, Cascini a respins de la colțul scurt de lângă bară însă a trimis paralel cu linia iar Iancu – nemarcat la colțul lung – a împins mingea în plasă!

Min. 60 – Craiova e aproape de egalare! Asamoah trage de la 17 metri poziție centrală iar mingea trece milimetric pe lângă bara porții lui Balauru

Min. 62 – Galben și pentru Papadopoulos

Min. 65 – Galben și pentru Otele pentru proteste

Min. 68 – Matei și Șteau îi înlocuiește pe Isac, respectiv Ubbink

Min. 69 – Se aprind torțele în peluza arădeană care se colorează acum în fum alb – roșu!

Min. 72 – Presiunea Craiovei este aproape de a da roade, Marquet a recentrat în careu iar Iancu de la 9 metri lateral dreapta a tras din prima din voleu în plasa laterală

Min. 74 – Chițu îl înlocuiește pe Iancu la oaspeți

Min. 77 – Galben pentru Cascini

Min. 78 – În premieră se anunță numărul de fani prezenți pe arenă și anume 8973!

Min. 79 – Rând pe rând Șteau și Otele irosesc două ocazii mari de contraatac, ambii preferând un dribling în plus în locul unei pase sau a unui șut

Min. 80 – Corner pentru oaspeți, Compagno trimite peste

Min. 82 – Galben pentru Șteau

Min. 83 – Schimbare la oaspeți, iese Negru și intră Bălan

Min. 84 – Degajare greșită a lui Șteau, Sidibe trage de la 12 metri lateral dreapta însă trimite pe lângă

Min. 85 – Dublă schimbare la UTA, intră Dobrescu și Erico, ies Hoxhallari și Otele

Min. 86 – Matei centrează din lovitură liberă dar reluarea lui Erico cu capul trece mult pe lângă

Min. 89 – Momente grele pentru UTA care este supusă unei presiuni mari din partea oaspeților care trimit multe baloane lungi dar momentan Benga și Erico reușesc să respingă. Tot stadionul e în picioare și cântă!

Min. 90 – Trei minute de prelungire

Min. 91 – Ocazie Craiova! Portarul Popa centrează din lovitură liberă, Compagno reia cu capul și Balauru respinge în corner de lângă bară!

Min. 92 – După un aut balonul ajunge la șase metri în careul utist, Compagno împreună cu Chițu, Erico și Balauru se întind după balon iar centralul Popa fluieră fault în atac

Min. 93 – Fluier final la Arad! UTA obține a treia victorie consecutivă la capătul unei partide la care a suferit foarte mult mai ales în repriza a doua.