Cluburi polivalente

Weekend prolific pentru sportivii de la CSȘ Gloria Arad: Medalii naționale la lupte și kaiac! (FOTO)

Un sfârșit de săptămână cu rezultate foarte bune și medalii naționale pentru sportivii secției de lupte de la CSS Gloria Arad, la Finala Campionatului Național Individual, 9-11 ani, de la Medgidia! În urma rezultatelor excelente obținute de sportivii pregătiți de profesorii Ovidiu Burghelea, Răzvan Codrean, Ioan Coste și Ștefan Petrovici, clubul de pe Mureș a încheiat competiția națională de lupte greco-romane la această categorie de vârstă pe locul 2, în clasamentul pe echipe, din 24 de cluburi participante.

Vasile Corlaci a cucerit aurul la categoria 47 de kilograme, Daniel Olah, la 25 de kilograme, Ionuț Dumbra, la 27 de kilograme și Abel Răducanu, la 66 de kilograme au luat argintul, iar Anastasia Julean s-a ales cu bronzul, la 28 de kilograme. De asemenea, clasări bune au mai obținut David Sodar, la 29 kg., George Anca, la 35 și Antonia Purtan, la 40 kg., toți pe locul 5. Un alt rezultat foarte bun a fost obținut de Ionatan Petrovici, la turneul internațional de lupte greco-romane “Stipan Dora”, de la Subotica (Serbia), acolo unde a câștigat medalia de argint la 60 de kilograme, la categoria U13.

Cinci podiumuri la  finala de lupte, 9-11 ani, alte două la maratonul de kaiac

Altfel, prima competiție oficială din acest an școlar, Campionatul Național de Maraton la kaiac, de la Bascov, sportivii Gloriei Arad au confirmat talentul și buna pregătire, obținând rezultate notabile: Ionuț Gherman a luat argintul la K1B Juniori III, 7 kilometri, Iulia Aniți a urcat pe a treia treaptă a podiumului în proba de K1F Juniori I, 14 kilometri, iar Lucas Toc s-a clasat pe locul 4 la K1B Juniori II, 10 kilometri. În urma rezultatelor foarte bune din ultima perioadă, sportivii Lucas Toc și Ionuț Gherman sunt selectați pentru a participa la stagiul de pregătire centralizată a lotului de juniori II, ce va avea loc în perioada 22-30 octombrie, la Bascov. Profesorii secției de kaiac sunt Gheorghe Muscă, Baboș Molnar Claudiu și Marcel Furdui.