Pecica vrea să-și recupereze rapid punctele pierdute cu Ghiroda! Moraru: „Nu subestimăm Periamul, până la pauză de iarnă vrem să fim în primele 3-4 echipe”

Etapă inedită în seria a 8-a a Ligii a treia, cea care pune capăt turului de campionat. Nu există niciun derby arădean, iar patru dintre cele cinci formații din județul nostru joacă în deplasare. Mai mult, abosolut toate confruntările se dispută vineri, 21 octombrie, de la ora 15.
Progresul Pecica va fi oaspetele echipei de pe ultimul loc în clasament, Avântul Periam. „Cura” Răzvan Leuca nu a funcționat încă, ba, mai mult, timișenii au pierdut foarte rău, 0-7, în weekendul trecut pe terenul liderului CSM Reșița. Cum și formația lui Mihai Petcuț a cedat în runda precedentă, 0-1 acasă, cu Ghiroda și Giarmata Vii, dorința de revanșă a ambelor formații e mare.
„Galben-albaștrii” chiar au pierdut ocazia să urce pe locul al doilea în clasament și s-au trezit în afara play-offului. „Nu am făcut un meci prea bun sâmbăta trecută sau, să spunem, că oaspeții au jucat mai bine. Ne doream să prelungim seria de victorii la patru meciuri, nu s-a putut, nu ne rămâne decât să ne concentrăm pe deplasarea de la Periam. Nu ne uităm ce au făcut ei etapa trecută, căci niciun meci nu seamănă cu altul. Probabil, sunt o echipă rănită după înfrângerea severă suferită, iar asta nu e neapărat în avantajul nostru. Astfel de echipe de obicei reacționează, dar același lucru ne dorim și noi, chiar dacă situațiile nu se compară. Noi am pierdut la limită, fiind în joc până la ultimul fluier, dar- până la urmă – tot cu zero puncte am rămas. Nu vom subestima Periamul, dimpotrivă, îl vom trata cât mai serios, fiind conștienți că și ei vor dori să arate altceva cu noul antrenor pe bancă”, spune Raul Moraru, fundașul dreapta al echipei pecicane.
Acesta este al treilea cel mai vechi component al Progresului, după Arsene și Wild, punând umărul inclusiv la promovarea echipei din Liga 4-a. Totodată, la nici 22 de ani împliniți, e al 7-lea cel mai „bătrân” fotbalist din lot. „Dacă eu la doar 21 de ani sunt considerat unul dintre fotbaliștii cu experiență din lot vă dați seama care e strategia clubului în acest sezon. Sunt copii buni, talentați, cei veniți de la UTA, acolo unde am crescut și eu, o să crească în Liga 3-a, cu siguranță. Ca și clasare, sperăm să fim în primele trei-patru până la vacanța de iarnă, iar din primăvară să fim și mai omogeni și să ne batem acolo, în careul de ași”, mai afirmă Moraru, care și-a început cariera ca și mijlocaș de bandă, apoi a fost folosit mijlocaș central și acum evoluează fundaș de bandă. „Mai am dificultăți de poziționare pe fază defensivă, dar, în rest, cred că am început să dau randament și pe noul post. Atâta timp cât îmi ajut echipa, joc oriunde”, mai susține „Morey”.
Pentru meciul de vineri, Petcuț și Bozian tot nu vor putea conta pe Aldan și Puie, în timp ce Câmpan e incert.
Formații probabile:
Periam: P. Burtic – Mager, Mureșan, B. David, Bot – Mitre – Gălățan, Gașpar, Oancia, Kuhn – Sîntean.
Pecica: Roșca – Moraru, V. Roșu, Wild, Sarkozi – Hrezdac, C. Mihai – Borcea, Arsene, Bozian – Capătă.
Arbitri: Răzvan Lădar (Zalău) – Cristian Gozman Pop, Eusebiu Irina (ambii din Oradea)
Observatori: Dan Miholcea (Bocşa), Mihail Boru (Reşiţa)

