Baschet

Cu emoții, pe mâna americancelor și căpitanului: Olimpia Brașov – FCC UAV Arad 65-70

Vicecampioana României a trăit deosebit de periculos la Brașov, în cadrul etapei a treia a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Gazdele de la CSU Olimpia au avut inițiativa pe parcursul întregii întâlniri, doar că elevele lui Bogdan Bulj au apăsat pe accelerator exact când a trebuit și s-au impus cu 70-65 (24-22, 14-21, 14-11, 18-11).

„Galben-albastrele” au riscat chiar să piardă și pentru că doar trei din jucătoarele de bază au fost în zi bună, cu un plus pentru Hadzovic și Baptiste, de altfel și cele mai bune marcatoare. Apărarea a funcționat modest timp de trei sferturi, iar fetele lui Calancea au condus și la 9 puncte diferență, 33-24 și 35-26 în sfertul doi, respectiv 52-43 și 54-45 în sfertul trei, în special pe mâna „stranierelor”  Zubac și Pesovic Căpitanul Hadzovic a dat însă semnalul revenirii la timp, iar americancele Baptiste și Madden, la primele double-double din LNBF, au înscris puncte prețioase pentru 54-52 la finalul sfertului trei.

S-a mers apoi cap la cap, până în minutul 37, când FCC UAV a preluat conducerea din nou, 62-64, scor de la care s-a desprins decisiv la 8 puncte, scor 62-70. Practic, brașovencele nu au mai marcat din minutul 34, pentru un run de 10-0 al vizitatoarelor ce s-a dovedit decisiv pentru destinația punctelor. Tripla lui Zubac din final nu a mai contat, iar echipa de pe Mureș bifează prima victorie din deplasare departe de casă din acest sezon.

Evident, sârbul Bulj trebuie să-și trezească la realitate căci la meciul din EuroCup, de miercuri, de la ora 18,30, cu gruparea turcă Ormanspor, nu mai poate să stea în trei jucătoare, Hadzovic, Baptiste și Madden, care au înscris 59 din cele 70 de puncte ale vicecampioanei!?

Brașov: Zubac 16 (3×3), Pesovic 14, Kilin 14 (2×3), George 8, Armanu 6 (1×3), Cortez 5, Nan 2, Voica-Nagy, Pricop, Plavitu. Antrenor: Dan Calancea

Arad: Hadzovic 21 (1×3), Baptiste 21, Madden 17, Akathiotou 7, Marjanovic 4, Georgieva, Fleșer, Racic, Ciotir. Antrenor: Bogdan Bulj.