UTA Arad

Chindriș: „12 meciuri fără victorie sunt foarte multe, e momentul să luăm atitudine, egalul nu ne ajută cu Mioveniul!”

Accidentat în meciul din noiembrie, cu Petrolul, Andrei Chindriș a ratat ultimele patru partide ale UTA-ei din 2022. Fundașul a intrat din nou pe teren în meciul cu FC U Craiova de duminică (1-1), când a jucat 45 de minute.

Apărătorul a vorbit despre revenirea pe gazon după accidentare și a prefațat duelul cu CS Mioveni. În tur, în județul Argeș, Chindriș a făcut fault de penalty în minutul 88, dar Krasniqi a trimis în bară. „Mi-a fost greu, a fost o accidentare care m-a luat prin surpindere, nu prea am fost accidentat până acum, dar mi-am revenit și mă bucur. Urmează Mioveniul, e un meci pe care trebuie să-l câștigăm, avem nevoie de puncte ca să începem să urcăm în clasament. Avem încredere și ne dorim să facem un joc cât mai bun. Au fost ceva schimbări la Mioveni, dar nu trebuie să ne afecteze pe noi, noi trebuie să ne facem treaba, să ne facem jocul și să fim mai buni decât ei. Ei își vor dori același lucru, dar noi trebuie să fim mai buni. În meciul tur am făcut acea greșeală care a dus la o lovitură de la 11 metri, dar a trecut. Din fericire pentru mine, penalty-ul a fost ratat. Sperăm că o vom întoarce pozitiv în acest meci. Am ajuns la 12 meciuri fără victorie, sunt foarte multe. E momentul să facem ceva, să luăm o atitudine, chiar dacă la fiecare meci am încercat asta. Sperăm ca de data asta să reușim și să obținem cele trei puncte, pentru că egalul nu ne ajută”, a menționat fotbalistul crescut de U. Cluj.

Chindriș a intrat pe teren la pauză în meciul de pe „Ion Oblemenco”, în locul lui Mihai Dobrescu. Fundașul a jucat în centrul defensivei, alături de Alexandru Benga, în repriza secundă a partidei, încheiată cu scorul de 1-1. „A fost o postură nouă, am intrat de pe bancă ca și fundaș central. Sincer, nu m-am așteptat, dar eram pregătit și am dat tot ce am avut mai bun ca să întoarcem rezultatul, căci era 1-0 pentru ei în acel moment.”

Gazonul de pe Arena „Francisc Neuman” a suferit modificări în această pauză competițională, în urma avertismentului primit de UTA din partea Ligii Profesioniste de Fotbal. „Cred că va fi bine, în ultimele zile nu a plouat și, din câte am observat, aici sunt probleme cu gazonul când plouă. După cum am văzut, în momentul acesta arată destul de bine, să sperăm că va rezista și la meci”, a  dăugat fotbalistul de 24 de ani.

Chindriș nu a înscris până acum în cele 13 meciuri jucate pentru UTA în Superligă, însă oportunitatea ar putea sosi chiar la meciul cu CS Mioveni: „Lucrăm fazele fixe, am și înscris în amicale din astfel de faze. Sperăm că o să înscriem și acum, eu sau colegii mei, nu contează, doar să înscriem”

În cantonamentul din Antalya, fundașul a jucat și în banda dreaptă a apărării și chiar a oferit un assist din această postură în amicalul cu Kyzylzhar: „Postul meu e cel de fundaș central, dar, dacă este nevoie, pot juca și fundaș dreapta, nu este o problemă pentru mine”

Apărătorul utist se apropie de o bornă importantă în prima divizie: dacă va juca în următoarele două meciuri de campionat, cu CS Mioveni și Chindia, Chindriș va ajunge la 100 de partide în Superligă.