Minifotbal, futsal

Șimandul a părăsit cu fruntea sus Cupa României la futsal, prim divzionara West Deva – prea experimentată pentru băieții lui Mărcuș!

Șoimii Șimand nu a putut produce surpriza în optimile Cupei României la futsal. Prim divizionara West Deva s-a impus cu 9-6 în noua sală de sport a comunei arădene, cu toate că la un moment dat a fost condusă de formația de ligă secundă pregătită de Daniel Mărcuș și Dumitru Buruiană.

Experimentata formație de la poalele cetății devene părea să fie în control după ce avea dublu avantaj până în minutul 14. S-a relaxat puțin și scorul pauzei avea să fie 3-3. Mai mult, gazdele aveau să preia conducerea pe tabelă în debutul reprizei secunde, prin golul lui Haloș, dar devenii au repus lucrurile în ordine în doar trei minute și s-au dus la 7-4, prin reușitele „veteranilor” Dumitru și Radu, dar și golul lui Brașoveanu. Șimăndanii nu au renunțat, însă, la luptă, s-au apropiat la un gol, prin Cordoș și Pirtea,  și-au transformat și portarul în jucător de câmp, dar concluzia avea să o scrie antrenorul-jucător Al Ioani: 6-9!

Așadar, șimandul iese onorabil din competiția KO cu un ușor regret, acela că ar fi jucat tot acasă în sferturi, în fața unui adversar de același nivel al ligii secunde, Mausoleul Mărășești. „Nu pot decât să fiu mândru de băieții mei, căci am jucat de la egal la egal cu o echipă de primă ligă, care are în componență jucători care au scris file frumoase în futsalul românesc. S-a văzut că atunci când au avut nevoie de goluri le-au și reușit fără mari probleme, diferența de eșalon s-a simțit până la urmă. Dar, am jucat cu cei mai buni, în fața unei săli pline, iar asta este marea noastră satisfacție. Am contribuit și noi la spectacol, am făcut o propagandă bună futsalului”, a spus profesorul Daniel Mărcuș

Șoimii Șimand – West Deva 6-9

Au marcat: Ciornei, Haloș 2, Cordoș 2, Pirtea / Lupu, David, Stoica 3, Radu, Brașoveanu, Al Ioani 2

Șimand: Găleancu, Haloș, Ciornei, Cordoș, Pirtea, Cl. Ujoc, Fl. Albu, Buruiană,  Micula, Sechel, P. Ujoc, Onaca, Mărcuș, Năstase. Antrenori: Daniel Mărcuș, Dumitru Buruiană

West Deva: Goșa – D. Stoica, R. Radu, Al-Ioani, Brașoveanu, Filimon, Pieptea, M. David, Galfi, Cornicioiu, Mateescu, C. Lupu. Antrenor: Ion Al Ioani