Gloria LT Cermei

Cermeiul a pierdut derby-ul suferinței, cu Periam! Todea: „Nemeritat, la cum a arătat jocul! Arbitrii sunt de două categorii…”+FOTO

An nou, „obiceiuri” vechi pentru Gloria Lunca Teuz Cermei. „Roș-albii” au pierdut al treilea meci la rând în fața unei echipe timișene fără gol marcat, după ce și Pobeda se impusese cu 1-0 în Țara Sămădăilor, iar Ghiroda și Giarmata Vii a făcut scor: 5-0, pe „Emilian Pavel”. Avântul Periam a punctat în minutul 8, prin ex. pecicanul Oancia, după care a reușit să țină de scor, în ciuda faptului că au avut un om mai puțin pe teren după eliminarea lui Baranyi, din minutul 63.

Todea: „Un posibil penalty la Bodea și încă unul la Andrieș”

Golgheter în amicale, Michel Vlad s-a accidentat în această săptămână și absența sa s-a simțit în randamentul ofensiv al echipei sale. „Din punct de vedere al atitudinii, mai ales în repriza a doua, am fost la nivelul la care aș vrea să fim și în celelalte meciuri. În schimb, în prima repriză, puțin ne-a lipsit atitudinea, ocazii au fost, doar că ritmul, tempoul de joc nu a fost ridicat și nu i-am pus la fel de mult sub presiune ca în repriza a doua, când nu au trecut jumătatea terenului. De aceea am avut și mai multe ocazii de gol. Din păcate, consider că este o înfrângere nemeritată la cum a arătat jocul. Dar este doar o primă bătălie, mai avem și altele de dar, cu toate că era foarte important să începem cu dreptul. Trebuie să ridicăm capul și să mergem mai departe. Știam că adversarul este schimbat față de turul campionatului, din păcate, nu am reușit să găsim portițele necesare ca să intrăm în blocajul pe care l-au făcut în repriza a doua. Noi am fost pregătiți mai mult să jucăm pe contraatac astăzi, dar a trebuit să fim pe atac pozițional și am suferit un pic. Au fost situații, un posibil penalty pe final, la șutul lui Bodea. De pe bancă nu am văzut faza atât  clar precum cea din prima repriză, când a fost un penalty la Mario Andrieș, eram acolo aproape. Arbitrii sunt de două categorii din punctul meu de vedere: care iau și care dau. Astăzi ne-au dat-o, să considere ei ce și cum. Ne vom pregăti săptămâna viitoare pentru deplasarea la Crișul, o echipă organizată care are un obiectiv de 3 puncte pentru play-off și  care se apără foarte bine și ia foarte puțini goluri. Din păcate nu știu dacă vom putea conta pe Vlad, are o problemă musculară, s-a văzut și astăzi lipsa lui. Dar, totuși, am avut jucători în formă care au făcut tot ce au putut și a depins de ei”, a spus Cristian Todea, antrenorul celor de la Gloria Lunca Teuz Cermei.

Leuca: „Nu ar fi corect să se spună că arbitrajul a fost decisiv astăzi, am fost periculoși și în 10”

Victoria o urcă pe Victoria Periam un loc, până pe 8, unde era Ineul înainte de deplasarea de la Lipova. „După cum am spus în toamnă, am făcut mai multe achiziții ca să avem un loc cât de cât competitiv. În momentul ăsta, eu cred că arătam destul de bine, nu vom mai fi acolo unde am început această primăvară. I-am adus pe Gakos și Rădulescu ca portari, Bilia, Cochințu, Mânecan, Baranyi și Spulber. Dunt destul de multe veniri, dar până la urmă e foarte important ca ele să se vadă și pe teren și în rezultate. Din punctul meu de vedere, cred că după aspectul jocului e o victorie destul de meritată, am mai avut câteva situații bune de a marca și chiar ocazii mari. Chiar și cu un om în minus am avut o ocazie rarisimă din doi-trei metri. Echipa gazdă este foarte arțăgoasă, o echipă care pe viitor o să arate destul de bine. Practic, dacă nu era cartonașul roșu, probabil am fi reușit să majorăm scorul, dar și cu un om în minus cred că am arătat destul de bine pe teren, nedându-le foarte multe șanse celor de la Cermei. Au fost câteva faze controversate de ambele părți, dar nu ar fi corect să se spună că arbitrajul a fost decisiv astăzi. Urmează un meci foarte, foarte greu, cu Reșița, după care o deplasare din nou la Pecica. Ca obiectiv imediat vrem să mai câștigăm câteva puncte, după care, în play-out, sper să reușim să sărim un loc sau două ca să nu avem emoții și să jucăm un pic mai relaxat”, a punctat Răzvan Leuca, antrenorul timișenilor

Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam 0-1

0-1 (min. 8): Viașu are o incursiune pe stânga, se oprește la marginea careului talonat de un fundaș, așează în spate la 20 de metri la Ovidiu Oancia, care șutează puternic, pe jos la colțul lung, Bodea e fără reacție.

Cermei: Bodea – Balazs, Lazăr, D. Salka, Deta – Gruiescu (72 Mateucă), Hațegan (72 Hrudei), Piț, Andrieș (72 Pașcu) – Varga (88 Cleuță), Șimăndan. Antrenor: Cristian Todea

Periam: Gakos – Stemate, Bilia, Bot, Mager (84 Mureșan) – Gaspar (89 Prața), Oancia, Mitre (60 Mânecan), Viașu (60 Gălățan) – Baranyi, Sîntean (84 Spulber). Antrenor: Răzvan Leuca

Cartonaș roșu: Baranyi (Periam) – min. 63

Arbitri: Răzvan Necrici (Chechiş – Maramureş) – Krisztian Toth (Petreşti – Satu Mare), Tamaș Kopriva (Carei – Satu Mare)

Observatori: Sorin Ciotlăuș (Deva), Florin Ştiube (Reşiţa)