Se știe cum se joacă pentru promovare în Liga a II-a: Derby-ul Steaua – Dinamo – pe 9 aprilie, play-offul începe cu „șocul” Moldovei Galați – Iași!
Prima parte a ediției 2022-2023 a Ligii 2 s-a încheiat ieri, când au avut loc cele zece meciuri ale etapei a 19-a, ultima a sezonului regular.
La finalul partidelor am aflat în întregime componența play-off-ului, echipele care vor lupta pentru promovarea în SuperLigă, dar și alcătuirea celor două grupe de play-out, unde cele 14 formații vor avea ca obiectiv menținerea în Liga 2.
Spre deosebire de SuperLigă, unde pozițiile pe care termină echipele la finalul sezonului regular determină automat și programul viitor al competitoarelor în faza în care vor continua, la Liga 2 nu se procedează la fel. În eșalonul secund, organizatorul competiției, FRF, stabilește programul meciurilor din play-off, respectiv play-out prin tragere la sorți. Aceasta a fost stabilită luni, 13 martie, de la ora 13:00, la Casa Fotbalului. Și situația punctelor cu care se intră în play-off, respectiv play-out este alta. Dacă în SuperLigă echipele se trezesc cu punctele înjumătățite, în Liga 2 nu se aplică această tăiere, ci se intră în cele două faze cu punctajul obținut în cele 19 runde din sezonul regular.
Iată ce au decis sorții pentru divizionarele secunde angrenate în lupta pentru promovare, respectiv ordinea în care se vor înfrunta în turul play-offului:
Etapa 1 – 19.03.2022
SC Oțelul Galați – Politehnica Iași
Steaua – Unirea Dej
Dinamo – Gloria Buzău
Etapa 2 – 02.04.2022
Politehnica Iași – Gloria Buzău
Unirea Dej – Dinamo
SC Oțelul Galați – Steaua
Etapa 3 – 06.04.2022
Steaua – Politehnica Iași
Dinamo – SC Oțelul Galați
Gloria Buzău – Unirea Dej
Etapa 4 – 09.04.2022
Politehnica Iași – Unirea Dej
SC Oțelul Galați – Gloria Buzău
Steaua – Dinamo
Etapa 5 – 16.04.2022
Dinamo – Politehnica Iași
Gloria Buzău – Steaua
Unirea Dej – SC Oțelul Galați
Clasamentul play-off-ului Ligii 2:
1. Steaua – 40 puncte
2. Politehnica Iaşi – 40
3. SC Oţelul Galaţi – 36
4. Unirea Dej – 32
5. Gloria Buzău – 31
6. Dinamo – 31
Programul Grupei A a play-out-ului Ligii 2:
Etapa 1 – 19.03.2022
Minaur Baia Mare – Politehnica Timișoara
FK Miercurea Ciuc – CSM Slatina
Unirea Slobozia – CS Comunal Șelimbăr
Metaloglobus București stă.
Etapa 2 – 02.04.2022
CSM Slatina – Unirea Slobozia
Politehnica Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Metaloglobus București – Minaur Baia Mare
CS Comunal Șelimbăr stă.
Etapa 3 – 09.04.2022
FK Miercurea Ciuc – Metaloglobus București
Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara
CS Comunal Șelimbăr – CSM Slatina
Minaur Baia Mare stă.
Etapa 4 – 16.04.2022
Politehnica Timișoara – CS Comunal Șelimbăr
Metaloglobus București – Unirea Slobozia
Minaur Baia Mare – FK Miercurea Ciuc
CSM Slatina stă.
Etapa 5 – 22.04.2022
Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare
CS Comunal Șelimbăr – Metaloglobus București
CSM Slatina – Politehnica Timișoara
FK Miercurea Ciuc stă.
Etapa 6 – 30.04.2022
Metaloglobus București – CSM Slatina
Minaur Baia Mare – CS Comunal Șelimbăr
FK Miercurea Ciuc – Unirea Slobozia
Politehnica Timișoara stă.
Etapa 7 – 07.05.2022
CS Comunal Șelimbăr – FK Miercurea Ciuc
CSM Slatina – Minaur Baia Mare
Politehnica Timișoara – Metaloglobus București
Unirea Slobozia stă.
Baraj menţinere Liga 2: 14 / 21.05.2022
Clasamentul Grupei A a play-out-ului Ligii 2:
1. Unirea Slobozia – 31 puncte
2. CSM Slatina – 27
3. FK Miercurea Ciuc – 26
4. CS Comunal Șelimbăr – 24
5. Metaloglobus București – 21
6. Minaur Baia Mare – 16
7. Politehnica Timișoara – 13
Programul Grupei B a play-out-ului Ligii 2:
Etapa I – 19.03.2022
Progresul Spartac – stă
FC Brașov – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Constanța – CSC Dumbrăvița
Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna
Etapa II – 02.04.2022
stă – Concordia Chiajna
CSC Dumbrăvița – Ripensia Timișoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Constanța
Progresul Spartac – FC Brașov
Etapa III – 09.04.2022
FC Brașov – stă
Unirea Constanța – Progresul Spartac
Ripensia Timișoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – CSC Dumbrăvița
Etapa IV – 16.04.2022
stă – CSC Dumbrăvița
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
Progresul Spartac – Ripensia Timișoara
FC Brașov – Unirea Constanța
Etapa V – 22.04.2022
Unirea Constanța – stă
Ripensia Timișoara – FC Brașov
Concordia Chiajna – Progresul Spartac
CSC Dumbrăvița – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Etapa VI – 30.04.2022
stă – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Progresul Spartac – CSC Dumbrăvița
FC Brașov – Concordia Chiajna
Unirea Constanța – Ripensia Timișoara
Etapa VII – 07.05.2022
Ripensia Timișoara – stă
Concordia Chiajna – Unirea Constanța
CSC Dumbrăvița – FC Brașov
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Progresul Spartac
Baraj menţinere Liga 2: 14 / 21.05.2022
Clasamentul Grupei B a play-out-ului Ligii 2:
1. Concordia Chiajna – 29 puncte
2. FC Brașov – 28
3. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 25
4. CSC Dumbrăvița – 24
5. Progresul Spartac – 17
6. Ripensia Timișoara – 16
7. Unirea Constanța – 12