Gloria LT CermeiProgresul Pecica

Primul derby arădean de play-out, decis pe final! Petcuț: „Trebuie să recunoaștem că am avut noroc” v.s. Todea: „Fotbalul înseamnă câteodată eficiență”

Primul derby arădean din faza a doua a campionatului Ligii a 3-a s-a jucat în play-out, la Pecica, acolo unde a jucat „lanterna” din Cermei și nu a făcut-o deloc rău. Cel puțin în prima repriză, „sămădăii” au fost peste adversarii lor din fruntea clasamentului play-out, au avut cel puțin trei importante, după care s-au stins și Progresul și-a spus, la rându-i, cuvântul și s-a ales cu toate punctele.

Petcuț: „Mi se pare că a fost meciul cu cel mai mare angajament din campionatul acesta”

„Omul-partidă” a fost Bogdan Bozian, chiar colegul lui Mihai Petcuț la cârma „galben-albaștrilor”. „Decarul” pecicanilor a marcat unul dintre puținele sale goluri din carieră cu capul, mingea ajungând cu ceva noroc la el după ce Piț a deviat nefericit mingea în transvesala porții sale. „În primul rând, vreau să felicit ambele echipe, mi se pare că a fost meciul cu cel mai mare angajament din campionatul acesta. Îmi pare rău de Cermei, sper să se salveze. Au fost periculoși astăzi, jos pălăria pentru ei, iar noi trebuie să recunoaștem că am avut noroc. Am scăpat fără  gol la ocaziile lor mari din prima repriză, iar golul lui Bozian a avut și el doza sa de șansă. Dar, așa cu altădată am avut ghinion, inclusiv în meciul de la Cermei din sezonul regular, când nici nu știu cum am pierdut 3-2 după ce am condus cu 2-1, acum am avut baftă. Așa e fotbalul, când dai gol câștigi, când ratezi ai șanse mari să pierzi. Nu a fost simplu pentru noi și prin prisma absențelor lui Aldan, Sarkozi sau Mihai, în timp ce Câmpan nu putea juca mai mult de câteva minute după ce a fost bolnav în această săptămână. Eu îmi felicit băieții pentru dorința mare de victorie, am început pozitiv play-outul și ne vedem de drumul nostru”, a spus Petcuț la finalul disputei cu cermeianii.

Todea: „Schimbările făcute ne-au dereglat puțin”

Cu siguranță, Gloria Lunca Teuz a făcut cel mai bun meci al său în 2023, în special în prima parte, dar deznodământul același – eșec și rămânerea pe ultimul loc în clasament. „Au fost două reprize distincte. În prima dintre ele, am avut ocazii importante, dar nu am reușit să le fructificăm. În a doua parte, am fost un pic mai firavi și schimbările făcute ne-au dereglat puțin, iar gazdele au reușit să înscrie din două șuturi pe poartă. Au fost mai eficienți, fotbalul înseamnă câteodată eficiență și atunci vin și rezultatele”, e concluzia meciului prin ochii lui Cristian Todea, „principalul” echipei „roș-albe”.

Progresul Pecica – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-0

Cum s-a marcat golul:

1-0 (min. 84): Bănățan centrează din stânga, Piț trimite cu capul în propria-i transversală, mingea sare în 6 metri la Bogdan Bozian, care înscrie cu capul cu toată opoziția lui Malița

Pecica: Zamfir – Moraru (90+3 Wild), Hrezdac, D. Roșu, Bănățan – Șerengău, Arsene – Borcea (90 Gomboș), Bozian, D. Răchită (90 Câmpan) – R. Stanciu (46 Puie). Rezerve neutilizate: Burtic – C. Mihai, Câmpan, V. Gomboș, Matyus, D. Stanciu, Szep. Antrenori: Mihai Petcuț și Bogdan Bozian

Cermei: Creța (68 Malița) – Balazs, Lazăr, Clipotă (68 Mateucă), Deta – Gruiescu, Piț, D. Salka,, Andrieș (75 Țurcanu) – Vlad, Șimăndan (63 Hațegan). Rezerve neutilizate: Hrudei, Cleuță, Puta, P. Varga, Novac. Antrenor: Cristian Todea

Arbitri: Narcis Bodocan (Cluj-Napoca) – Roberto Svatsinka, Claudiu Gogu (ambii din Reşiţa)

Observatori: Ioan Muresan, Dorin Micșa (Timişoara)