Stranieri aradeni

Gol de senzație pentru Dennis Man, puncte imense pentru Parma în compania lui Cagliari!

Parma a reușit să o învingă pe Calgiari, scor 2-1, în cadrul etapei cu numărul 34 din Serie B, după un gol fenomenal al arădeanului Dennis Man.

Cagliari a deschis scorul prin Lapadula, însă ”cruciații” au întors soarta meciului în a doua repriză prin reușitele lui Franco Vazquez și fotbalistul crescut de Atletico și lansat în fotbalul mare de UTA. Intrat pe teren în minutul 72 în locul lui Balogh, Man a făcut faza meciului. Mijlocașul naționalei „tricolore” a luat pe cont propriu o acțiune în flancul drept, a trecut de mai mulți adversari și a șutat la vinclu din interiorul careului, fără nicio șansă pentru portarul advers.

Celălalt român din lotul Parmei, Valentin Mihăilă, a obținut un penalty în prelungiri, pe care – însă – tot el l-a ratat.

În urma acestei victorii, emilianii au urcat pe locul 5 al clasamentului, devansând-o chiar pe adversara din această etapă.