ACB IneuGloria LT Cermei

Șase goluri în derby-ul suferinței și o răsturnare spectaculoasă de scor! Todea: „Ne-am pierdut busola la 2-0” vs. Sculici: „Mă bucur că am avut reacție” +FOTO

Derby-ul suferinței din C8 a oferit spectacol pur pentru cei aproximativ 250 de spectatori sosiți astăzi la Cermei. Aici, Gloria Lunca Teuz a avut 2-0 cu ACB Ineu după o oră de joc, dar a terminat meciul în genunchi, căci oaspeții au înscris de patru ori până la ultimul fluier și le-au pasat din nou „lanterna roșie” vecinilor din Țara Sămădăilor.

Todea: „Imprudențele și greșelile neforțate le-am plătit din greu”

În minutu 60 al partidei de astăzi, „roș-albii” păreau să-și găsească echilibrul, certitudinile, mai ales că și runda trecută câștigaseră cu 5-1 la Dudeștii Vechi, cu Pobeda. Au căzut, însă, de pe un cal alb și par din nou într-un tunel de pe ultima poziție din clasament. „După primele 15-20 de minute din repriza a doua, care – cred eu – au fost cele mai bune ale noastre din această perioadă, au urmat cele mai rele 20 de minute. Pe final de meci, am pierdut controlul și, pe greșeli, uneori neforțate, am permis să luăm patru goluri. Era nevoie de puțin mai multă luciditate, probabil am vrut să dăm și golul 3, am fost un pic prea entuziasmați, ne-am pierdut puțin busola. Și etapa trecută am avut 2-0, au revenit cu un gol adversarii, dar am știut să suferim în acel meci și am mai marcat. Astăzi nu am știut să gestionăm acel 2-0, am încercat să pasăm responsabilitatea de la unul la altul și atunci am permis adversarului să profite de spațiile noastre. Convingerea mea este că nu trebuia Rareș (n.a. Deta) să mai intervină, era portarul acolo. Din păcate, imprudențele și greșelile neforțate le-am plătit din greu. Trebuie să vedem și realitatea, situația din punct de vedere mental e foarte grea, dar vom juca ultimele meciuri ale sezonului cât putem de bine și vom vedea ce putem să scoatem”,a explicat Cristian Todea, antrenorul cermeianilor.

Sculici: „Importante sunt cele trei puncte, primele din acest an ”

Caruselul emoților și nervilor a funcționat invers pentru ineuani, care au fost conduși cu 2-0 și mai ales aveau înfrângeri pe linie înainte de confruntarea de la Cermei. A venit apoi descătușarea și ACB-ul nu mai e ultima în campionat. „În prima repriză, am pățit ca la Periam etapa trecută, ne-a fost frică unii de alții, am jucat să nu greșim. Dacă Udrescu marca în minutul 5, altfel s-ar fi jucat după aceea. După pauză, am intrat mult prea relaxați, am făcut două cadouri, ambele goluri ale lor au plecat din posesia noastră. Am dat pase la adversari și am luat două goluri. Mă bucur că am avut reacție, am reușit să înscriem din penalty, am prins încredere, ne-am descătușat și i-am egalat din execuția de kinogramă a lui Udrescu, după care după care a venit rândul lui Toure să fructifice spațiile libere pe care le-am avut și în prima repriză, dar când nu am reușit să profităm. Le-am spus la pauză băieților să profităm de acele spații. Importante sunt cele trei puncte, primele din acest an și sper să continuăm așa. Sper ca această victorie să dea încredere jucătorilor africani care acum au ieșit din postul Ramadanului, dar și celor români. Mai sunt șase meciuri, luptăm până la capăt. Acum avem jucători care trebuie să-și revină fizic, urmează o perioadă grea, frații Mâneran, Ndoye sunt accidentați, sperăm să revină rapid și să facem jocuri bune și puncte”, a punctat Cristian Sculici, „principalul” Ineului.

În ultima etapă a play-outului, Cermeiul merge la Carani, pentru partida cu Buziaș, iar Ineul o găzduiește pe liderul din Pecica.

Gloria Lunca Teuz Cermei – ACB Ineu 2-4

Cum s-au marcat golurile:

1-0 Min. 51: Andrieș trage de la 20 de metri, respinge Mersca și Michel Vlad marchează sub transversală de la 8 metri lateral stânga

2-0 Min. 53: Andrieș pasează peste fundași, Marius Șimăndan îl lobează pe Merșca din careu, lateral stânga

2-1 Min. 61: Penalty pentru Ineu, după faultul lui Deta asupra lui Toure, David Florea transformă precis lovitura de pedeapsă.

2-2 Min. 67: Laurențiu Udrescu prinde un voleu de zile mari de la 25 de metri, Bodea e învins

2-3 Min. 76:  Mouhamed Toure driblează trei fundași, îl culcă și pe Bodea și trimite pe jos la colțul lung

2-4 Min. 80: Mouhamed Toure îi fură mingea lui Lazăr, intră în careu și marchează din 10 metri

Cermei: Bodea – Balazs, Lazăr, Clipotă (46 Andrieș), Deta (78 Cleuță) – Gruiescu (78 Hrudei), Salka, Piț, Țurcanu – Vlad, Șimăndan. Antrenor: Cristian Todea

Ineu: Merșca – D. Varga, Cahill, Șerban, Hulbăr – Zdrențan (74 Călin) – Banam (46 Toure), Sas (46 Spătaru), Ndoye (38 Florea), Udrescu – Denis Mâneran (90+2 Flonta). Antrenor: Cristian Sculici

Arbitri: Claudiu Gaitin – Alexandru Gherman, Marius Talpoș (toți din Timișoara)

Observatori FRF: Alexandru Miholcea (Bocșa), Ion Lupșa (Caransebeș)