Superliga

Sepsi se specializează în Supercupe, după cea de la Arad o ia și pe cea de la Ploiești, în fața campioanei Farul!

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat Supercupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti.

Sepsi OSK a reuşit pentru al doilea sezon consecutiv dubla Cupa României-Supercupa României. Precedenta Supercupă a fost câștigată în urmă cu un an la Arad, 2-1, în fața fostei campioanei, CFR Cluj.

Prima repriză a fost una anostă, practic fără ocazii de gol până în min. 44, când slovacul Safranko a fost blocat in extremis de Aioani în 5 metri. Sepsi OSK a marcat după doar 23 de secunde de la începutul reprizei secunde, prin Ion Gheorghe, cu capul din 6 metri, din centrarea lui Denis Ciobotariu, fiul noului „principal” al grupării covăsnene.

Sepsi a avut și alte șanse, Alibec trimițând singurul gol pe spațiul porții adverse în minutul 83.

Farul rămâne în palmares cu o Supercupă (2019 – când se numea FC Viitorul), pierzând alte două (2017 şi 2023).

Sepsi OSK are un procentaj perfect, cu două Supercupe jucate şi două câştigate, antrenorul Liviu Ciobotariu având parte de un debut cu trofeu la echipa covăsneană.

Farul: Aioani – Kiki (Sîrbu, 46), Queiros (M. Popescu, 62), Boli, Borza – Nedelcu, Vînă (Borgnino, 46), Andrei Artean – Mazilu (Dumitrache, 71), Alibec, Sali (Rivaldinho, 62). Antrenor: Gheorghe Hagi. Rezerve neutilizate: Buzbuchi – Doukoure, Vianna, N. Popescu.

Sepsi OSK: Niczuly – D. Ciobotariu, Bălaşa, Ninaj, Oteliţă (D. Oroian, 69) – N. Păun, J. Rodriguez – Ştefănescu (V. Damaşcan, 85), C. Matei (Aganovic, 78), I. Gheorghe (A Dumitrescu, 70) – Safranko (Rondon, 79). Antrenor: Liviu Ciobotariu. Rezerve neutilizate: D.  Moldovan – M. Tamas, Kallaku, R. Varga.

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Sebastian Colţescu (Bucureşti)

Cartonaşe galbene: Vînă (25), Boli (36), Bălaşa (59), Borgnino (65), Safranko (68), Rondon (82), Niczuly (90+1).

Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Gabriel Sabin Stroe (Piteşti)

Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) – CCA, Octavian Goga (Braşov) – FRF