Trupa lui Gio își adjudecă primul derby stagional: Unirea Sântana – Viitorul Arad 1-2

Etapa a doua a Ligii a IV-a Arad a venit la pachet și cu primul derby. La Curtici, la aproape 40 de grade Celsius, s-au duelat două dintre pretendentele la podium, Unirea Sântana și Viitorul Arad. Nu a fost ziua portarilor, care au luat extrem de ușor goluri, doar că pe Brutyo l-au scos colegii și vizitatorii s-au impus cu 2-1.

Trupa lui Giovanni Catanzariti a avut prima ocazie, prin Cl. Popa, care a tras tare din unghi, dar exact pe direcția portarului. „Uniriștii” au fost mai pragmatici și cu ajutorul portarului advers. În minutul 7, la un atac ce nu anunța mare lucru, Filimon a primit în stânga de la Trabalka și a trimis din unghi mort sub transversală. Brutyo avea să susțină că nu a văzut mingea din cauza soarelui. Viitorul a avut reacție, iar Vezan l-a întins serios pe Dagău, după care tot experimentatul mijlocaș a tras de puțin pe lângă bară dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri. Spre finalul reprizei, Filimon a mai ajuns odată în poziția din care a marcat, dar a preluat greșit și apoi a tras în blocaj. Ocazia primei reprize i-a aparținut lui S. Popa, care a trimis din transversală din numai 9 metri, după pătrundere în dreapta a lui Stoianovici.

La cabine s-a intrat cu avantaj minim de partea gazdelor, însă acesta nu a rezitsta prea mult în repriza secundă. Doar că înainte de golul de 1-1, D. Marc a scăpat perpendicular pe poartă, după deschiderea lui Trabalka, dar a trimis alături. Era minutul 53, iar două minute mai târziu, Vezan a centrat din stânga, Cl. Popa a venit pe colțul lung și a trimis cu capul printre picioarele lui Dagău. A început să se joace pe contre, cu situații bune de-o parte și de cealaltă. Mai mari au fost cele ale oaspeților, prin Pașcu și Stoianovici, dar de fiecare dată a respins Dagău. De partea cealaltă, Stanciu a primit o minge pe culoar, dar a vrut să fie altruist și pasa spre Trabalka a fost respinsă.

Situația Unirii s-a complicat în minutul 71, când Paven (care l-a schimbat pe veteranul Gligor accidentat la inghinali după o jumătate de oră) a văzut al doilea „galben” al meciului și a fost eliminat de pe teren. Superioritatea numerică a „roș-albilor” s-a concretizat și pe tabelă în minutul 80. La capătul unui corner de pe dreapta, mingea a ajuns la Kocsis în 13 metri, ușor lateral stânga și fostul mijlocaș al Curticiului a marcat cu efect, în stânga lui Dagău. Sântana a găsit resurse pentru un soi de forcing de final, dar Kozma a tras greșit de la marginea careului, iar lovitura liberă executată de Martin de la 20 de metri s-a dus în zid. 1-2, rezultat final și Viitorul face maximum de puncte, în timp ce Sântana pierde primul meci direct al sezonului.

Sântana: Dagău – Bortiș, Calvin, Gligor (32 Paven), Nistor – Politic (72 Savin), A. Pașca (72 Kozma), Olteanu (60 Stanciu) – D. Marc (60 Martin), Trabalka, Filimon. Antrenor: Radu Anca

Viitorul: Brutyo – Stoianovici, M. Pantea, I. Pașcu, Topai – S. Pop, Fl. Gîlcă – Cl. Popa (87 Narsesovici), Vezan, C. Gîlcă (46 Kocsis) – Al. Catanzariti (46 Rosza, 89 Zvenca). Antrenori: Flavius Pavel și Flavius Moisă

Arbitri: Alin Deac – Cristian Cășuţ, Denis Calnacov

Observatori AJF: Corneliu Tiulea, Daniel Scridon

Vom reveni cu declarații și poze de la acest derby.

1. Sa mers pe ideea ce au fost unii jucatori acum aproape 3 ani cand aceasta persoana antrena la curtici si ia readus aicea cu el , e greu cand vor prinde tineri in viteza ,varsta 37-40 ani nu iarta pe nimeni