Progresul Pecica

Multe nemulțumiri pentru Stupar după remiza pecicanilor la Cermei: „Cea mai proastă repriză de când sunt eu aici, e regretabil că luăm din nou gol din nimic” + FOTO

La precedenta vizită la Cermei, în play-outul ediției precedente de campionat, Progresul Pecica se impunea cu un sec 5-0. Luând în calcul și parcursul formidabil din Cupa României, terminat cu calificarea în faza grupelor, unde le va întâlni pe Petrolul Ploiești, Hermannstadt și Corvinul Hunedoara, gruparea „galben-albastră” pleca cu prima șansă în fața unei echipe ce a ratat jumătate din pregătirea de vară.

„Poate meritam mai mult de la acest meci”

Însă, ca și cu Ineul, pecicanii nu au făcut un meci grozav și au adăugat în clasament un singur punct, ajungând la cota 5 după ce a întâlnit doar formații pe care le-a băgat sub ea în play-outul sezonului trecut. „Cu siguranță sunt nemulțumit. Nu-mi explic atitudinea din prima repriză sau cel puțin din primele 30 de minute. Parcă nu am avut intensitate, n-am avut ritm deloc, am încercat atacuri poziționale, fără să avem ritm în treimea adversă. Poate am făcut cea mai slabă repriză de când am venit la Pecica și le-am și spus la pauză jucătorilor că am fost total nemulțumit de atitudinea lor. În a doua repriză am avut mai multă consistență și în ceea ce înseamnă posesia și în ceea ce înseamnă ocaziile de poartă și spun că – oarecum – poate meritam mai mult de la acest meci. Avem probleme și în ceea ce privește calitatea în față, practic avem doar doi jucători de atac, pe Bozian și pe Luca (n.a. Bodri), fără variante foarte bune pe bancă. Mai ales că a plecat și Puie”, a spus Dan Stupar.

Sunt 4 puncte pierdute din faze fixe, au fost două greșeli mari de portar”

Antrenorul Progresului a arătat cu degetul spre portarul său după meciul de la Cermei, amintind – totuși – că acesta a avut meritul apărării unei lovituri de la 11 metri. „E regretabil faptul că luăm din nou gol din nimic, au fost două greșeli mari de portar și la meciul precedent și acum. Sigur că Zamfir a compensat, e adevărat că azi a scos un penalty și au fost și alte meciuri în care a avut intervenții pozitive și l-am lăudat. Din păcate, sunt meciuri în care echipele adverse nu pun foarte multe probleme și atunci astfel de momente contează foarte mult în economia rezultatului. Nu spun asta ca să-i tăiem capul lui Rafael, pentru că încă o dată spun că a avut destule meciuri bune, doar că sunt totuși 4 puncte pierdute din faze fixe. Consider că a avut – practic – mingea în mână și era și în zona sa de protecție”, a mai punctat Stupar.

„Regula juniorilor nu ne avantajează și parcă sunt blestemat…”

Tot tehnicianul „galben-albaștrilor” s-a plâns și de variantele de jucători sub vârstă, dar și că aceștia țin pe margine fotbaliști importanți. „Poate că mi-aș dori să-l folosesc mai mult și pe Borcea, un copil cu calități. Din păcate, regula juniorilor nu ne avantajează și parcă sunt blestemat, mereu pe la echipele unde am fost, dacă am avut probleme undeva, am avut la calitatea juniorilor. Anul trecut, din punct de vedere al juniorilor, Pecica a avut – poate – cea mai multă calitate din toate seriile, ceea ce nu se mai întâmplă acum. Sigur, unii tineri au făcut pasul spre un alt nivel și – până la urmă – ăsta era și interesul, doar că azi noi ave, de suferit. Din păcate, în momentul în care am dorit să venim cu o schimbare pozitivă pe atac, avem probleme, când unii dintre juniori sunt iarăși sunt sub randament. Când ai unul sau doi juniori sub nivelul jocului la nivelul Ligii a III-a, e greu să duci meciul în ceilalți 8-9 jucători seniori, în contextul în care nu sunt nici ei roboți. Dacă mai apar sincope din punct de vedere al formei sportive și la doi-trei seniori, deja ești în 5 jucători valizi și sigur că este greu”, a mai spus fostul fundaș de bandă al UTA-ei.

„Cu siguranță toată lumea spera la mai mult, toate meciurile sunt grele”

Cel puțin pe hârtie, echipele din Periam, Ineu și Cermei păreau inferioare Progresului, care trebuie să se mulțumească cu 5 puncte.  „Într-adevăr, meciurile pe care le-am avut deja păreau mai accesibile și cu siguranță toată lumea spera la mai mult. Pe de altă parte, eu spun că niciun meci nu este ușor, toate sunt grele, mai ales în seria noastră oricine poate să bată pe oricine, diferența o face doar forma de moment. Nu am văzut FC Bihor, poate că ei pot să alcătuiască un lot mai echilibrat, dar în rest….Noi la fiecare meci ne dorim maximum, adică cele 3 puncte și, dacă se poate, să prestăm și un joc plăcut și eficient”, a încheiat Dan Stupar.

Weekendul viitor, Pecica are parte de o nouă deplasare în județul Arad, la Socodor.

Gloria Lunca Teuz Cermei – Progresul Pecica 1-1

0-1 (min. 58): Fază prelungită a oaspeților, mingea ajunge în dreapta la Luca Bodri, care reușește să trimită un șut pe colțul scurt sub transverală

1-1 (min. 73): Daniel Vasilcin execută o lovitură liberă mult lateral stânga şi trimite direct în poartă la colţul lung, Zamfir a ieșit pe sub mine

Cermei: Balica – Balazs, Siminiceanu, Lazăr, Siminic  – Piț, Wilfred – Botaș (62 Gruiescu), Vasilcin (89 Hațegan), Șiel – Perenyi (54 Țurcanu). Rezerve neutilizate: Rădulescu – Andrieș, Ssemakula, Stamorean, Ghiuruțan, R. Popa. Antrenor: Radu Popa

Pecica: Zamfir – T. Bodri, Nasiru, Gomboș, Aldan – Arsene, Shiaondo – M. Salka (89 Bălașa), Bozian, Răchită (46 Novac) – L. Bodri. Rezerve: Burtic – Wild, Borcea, Moraru, F. Nortey, Bănățan, Matyus. Antrenor: Dan Stupar

Arbitri: Krisztina Szabo (Crişeni – Sălaj) – Flavius Seiche (Sânmihaiu Almaşului – Sălaj), Adrian Iancău (Zalău)

Observatori: Dan Miholcea (Bocşa), Gabriel Stoicovici (Timişoara)