ACB IneuGloria LT Cermei

Live-text Liga a III-a (seria a 8-a), ora 17: CSC Peciu Nou – Gloria Lunca-Teuz Cermei 1-0, Phoenix Buziaş – ACB Ineu 0-2, finale

Etapa a patra a stagiunii 2023-2024 a Ligii a IV-a Arad începe astăzi în seria a 8-a cu două partide, în care sunt implicate două formații arădene, ambele în deplasare, în județul Timiș și anume:

CSC Peciu Nou – Gloria Lunca-Teuz Cermei 1-0

Peciu Nou: Brașoveanu – Rosenblum, Mera, Matei, Ov. Buză – D. Bud, Gania, A. Ignea, Fandel – M. Giuricici – M. Enciu. Pe bancă: Sfetcu – Ov. Tadu, Dobie, Voros, E. Șrefan, C. Ureche, R. Yurcaș, Vlădic. Cristodulo.  Antrenor: Sorin Gheju

Cermei: Balica – Balazs, Siminiceanu, Lazăr, Siminic – Piț, Wilfred – Perenyi, Vasilcin, Șiel – Sîntean. Pe bancă: Rădulescu – Bunea, Țurcanu, Ssemakula, Stamorean, Ghiuruțan, Hațegan, Gruiescu, Botaș. Antrenor: Roland Nagy

Arbitri: Andrei Fodor (Deva) – Romeo Popa (Craiova), Daniel Popa (Câmpeni – Alba)

Observatori FRF: Alexandru Rojneai (Alba Iulia), Ovidiu Tâlvan (Sibiu)

Min.1 A început meciul de la Peciu Nou, gazdele joacă in verde-alb, oaspeții în alb-gri

Min.7 Ocazie foarte mare Peciu, centrare Ignea din dreapta si Enciu loveste cu capul în bară din 6 metri

Min.12 Cartonas galben Mera pentru un fault la Sîntean.

Min. 20: Sîntean trage de la 35 de metri, reține fără probleme Brașoveanu

Min.24: Centrare Rosenblum și Enciu își plasează lovitura de cap puțin pe lângă poartă.

Min.31: Rosenblum centrează din dreapta iar But și Pandel trec de puțin pe lângă întâlnirea cu mingea din poziții clare de gol.

Min.32 Ignea centrează, Fandel reia cu capul din 8 metri pe lângă poartă

Min. 37 Gol Peciu! Cursă frumoasâ a lui Ioan Fandel, care depășește trei adversari și șuteaza din 18 metri la colțul scurt și înscrie.

Min.40: Șut Ignea din 16 metri, mingea lovește bara transversală.

Min. 45+1: E pauză la Peciu Nou, gazdele conduc meritat o echipă a Cermeiului ce nu a mișcat în front

Min. 46: S-a reluat meciul de la Peciu Nou, la Cermei ies Perenyi și Șiel și intră Botaș și Bunea

Min. 48: Ocazie mare pentru Cermei, portarul Brașoveanu iese greșit, dă pe lângă minge, dar Bunea trimite prea încet spre poarta goală și Matei respinge de pe linia porții

Min. 53: Sîntean trage de la 22 de metri peste poartă

Min. 58: Schimbare la Cermei, a ieșit Siminic, a intrat Hațegan

Min. 62: Wilfred trage de la 12 metri lateral stânga, mingea lovește bara

Min. 65: Dublă schimbare la Peciu, ies Giuricici și Bud și intră Dobie și Voros

Min. 68: Enciu șutează din 14 metri, prinde Balica

Min. 70: Mera trimite cu capul din 8 metri, scoate Balica

MIn. 77: Dublă schimbare a Cermei, Ies Balazs și Lazăr și intră Stamorean și Țurcanu

Min. 82: Schimbare la gazde, iese Enciu, intră Cristodulo

Min. 83: Nou intratul Cristodulo lovește bara cu un șut din 16 metri

Min. 85: Voleu al lui Voros din 18 metri, de puțin pe lângă

Min. 90: 5 minute de prelungire

Min. 90+5: Fluier final la Peciu Nou, acolo unde Cermeiul pierde la limită după o repriză secundă bunicică

Phoenix Buziaş – ACB Ineu 0-2

Buziaș: Lăpădat – Angheli, P. Nicolescu, Mada, Cl. Pamfile – Al. Nagy,  Cr. Mitre, B. Fertu, Românu – Bădăuță, Pădurariu. Pe bancă: Flonta – Borca, Loga, Murgu, P. Paleacu, Grancea, Savu, Am. Chistrugă. Antrenor: Cosmin Petruescu

Ineu: Merșca – Voștinar, Clipotă, Bekono, Buza – Șerban – Zdrențan, Susan, Călin, Udrescu – Toure. Pe bancă: Tulcan – Nica, Rucăreanu, Ndoye, Miculaiciuc, Banam, Kone. Antrenori: Cristian Sculici și Teoedor Mihuț

Arbitri: Horațiu Mailat (Cristești – Mureş), Cosmin Bojan, Vlăduț Gașpar (ambii din Târgu Mureş)

Observatori FRF: Sorin Ciotlăuș (Deva), Florin Ştiube (Reşiţa)

Min.1 A început meciul de la Cărani, gazdele joacă in albastru, oaspeții în roșu-negru

Min.15 Posesie a gazdelor dar fără faze de poartă.

Min.22 Centrare lungă a lui Nicolescu, Pădurariu reia din 8 metri de la colțul lung, Merșca acordă corner, fără urmări.

Min.26 Bădăuță îl deschide pe dreapta pe Românu care este blocat în careu de Merșca, ieșit în întâmpinare.

Min.28 Pădurariu șutează din întoarcere de la 17 metri, pe lângă poartă.

Min.31 Șut Susan de la 25 de metri, Lăpădat deviază în corner, fără urmări.

Min.36 Galben Toure

Min.39 Acțiune bună a Ineului, Buza șutează dar Lăpădat trimite din plonjon în corner, fără urmări.

Min. 45 Pauză la Carani, scor alb după o repriză în care echipa gazdă a fost vioara întâi, dar Ineul rezistă

Min.46: S-a reluat meciul la Carani, la Ineu a intrat Kone în locul lui Toure, iar la Buziaș a intrat Grancea în locul lui Ferțu

Min. 55: Galben pentru Clipotă

Min. 57: Românu execută în zid o lovitură liberă de pe 16 metri

Min. 62: GOL Ineu! Raul Udrescu primește o minge în adâncime, trage la poartă de la 17 metri, mingea îi revine și marchează

Min. 68: Șut Susan de la 25 de metri, resinge Lăpădat

Min. 70: Schimbare la Ineu, iese Udrescu, intră Ndoye

Min.75: Bădăuță interceptează o minge în careului oaspeților, dar reia foarte slab pe lângă poartă.

Min. 77: Galben Bădăuță

Min. 80: Susan trage de la marginea careului de puțin peste poartă

Min. 90+1: Penalty pentru Ineu. GOL Ineu! Sebastian Susan e faultat în careu și tot el bate penalty-ul în stânga portarului, care a sărit în colțul opus: 0-2

Min, 90+2: Schimbare la Ineu, iese Susan, intră Rucăreanu

Min. 90+4: Fluier final la Carani, unde Ineul produce surpriza și o bate cu 2-0 pe Phoenix Buziaș