Aly Abeid, o singură repriză pe teren pentru Mauritania în remiza cu Sudanul de Sud!

Ca și Eric Omondi, celălalt fotbalist african al UTA-ei convocat la națională pentru meciurile din cadrul preliminariilor pentru Cupa Mondială din 2026 a jucat doar în al doilea meci. Aly Abeid a fost căpitanul Mauritaniei în deplasarea din Senegal, acolo unde Sudanul de Sud a făcut oficiile de gazdă.

Fundașul stânga al „Bătrânei Doamne” a fost înlocuit la pauză cu Diaw, semn că ar putea încă să aibă probleme după lovitura forte intercostală primită în partida de Cupă cu U. Craiova, din urmă cu aproape trei săptămâni.

Partida s-a terminat 0-0 și Mauritania a obținut primul său punct în Grupa B, după 0-2 în Congo.