Noul gazon de pe „Francisc Neuman” i-a impresionat pe utiști la revenirea din scurta vacanță de iarnă

Reveniți din scurta vacanță de iarnă, jucătorii UTA-ei au pășit la orele dimineții și pe noul covor de iarbă de pe arena „Francisc Neuman”, care arată foarte bine. „Roș-albii” au spus ori de câte ori au avut ocazia că de abia așteaptă să se întoarcă acasă, să joace pe un teren nou, în fața propriului public, iar acest lucru se va întâmpla în ultimul weekend din ianuarie, când la Arad vine Sepsi Sfântu Gheorghe, în cadrul etapei a 23-a a SuperLigii.
Operațiunea de montare a gazonului hibrid sosit din Italia a fost finalizată în weekendul în care UTA a jucat la Sibiu, cu Farul și – teoretic – arădenii ar fi putut intra pe el cu ocazia disputei interne cu Universitatea Craiova, de pe 20 decembrie. Mircea Rednic a plecat însă, urechile la sfaturile celor de la Sport Fields, care i-au explicat că e nevoie de câteva săptămâni ca iarba să se așeze și să răspundă la tratamentul cu îngrășăminte organice, minerale și foliare.
Noul gazon a costat municipalitatea aproximativ 12,5 milioane de lei, cu tot cu refacerea sistemelor de drenaj, degivrare și irigație, plus achiziționarea utilajelor și aparaturilor de mentenanță. Lucrările au durat două luni și jumătate, iar recepția lucrării se va face, cel mai probabil, săptămâna viitoare.
Altfel, în cursul dimineții, 25 de utiști din vechiul lot au făcut examenele EKG și testele de sânge la stadionul „Francisc Neuman”, iar la ora 15,30 vor participa la primul antrenament al anului pe arena „ICRTI”.
TREBUIE DAT DRUMU LA CĂLDURĂ SĂ SE PRINDĂ IARBA ȘI SĂ NU INGHETE RĂDĂCINA, VINE O SĂPTĂMÂNĂ DE MINUS…5….6 GRADE!!! DACĂ NU SE VA FOLOSII CĂLDURA LA GAZON DEGEABA AI GAZON NOU!!! CLAR O SPUNE UN GRĂDINAR!!!
Stai sa nu puste firele de la RENEL sau poate nu au platit facturile.
Foarte frumos gazon , poftă de a juca acum ….✌️🙏✌️