UTA Arad

Iftime are speranțe pentru un rezultat bun al Botoșaniului cu UTA și argumentează: „Aradul nu e Hermannstadt, îmi place spiritul echipei noastre”

FC Botoșani a început să spere din nou în salvarea de la retrogradare cu Bogdan Andone pe bancă. Formația din nordul Moldovei a bifat două succese pe teren propriu în debutul lui 2024, 1-0 cu CFR Cluj și 2-1 cu Poli Iași, dar a și cedat 0-2 la Sibiu, cu Hermannstadt.

Luni (de la ora 17), împotriva UTA-ei, Valeriu Iftime speră ca echipa sa nu repete evoluția ștearsă de pe Cibin și crede că se poate întoarce acasă cu toate punctele. Cu atât mai mult cu cât nu o consideră pe formația lui Mircea Rednic de nivelul celor de la Hermannstadt. „Să-i vedem pe băieți dacă se pot reface repede după meciul acesta cu Poli Iași. Am fost prea euforici după meciul cu CFR iar la Sibiu au fost două greșeli mari. Am jucat foarte prost, nu am avut nicio ocazie. Sper să nu fie așa la Arad. Aradul nu e Hermannstadt. Eu cred că putem câștiga la Arad și să vedeți pe urmă ce meci vom face cu Universitatea Craiova”, a declarat finanțatorul FC Botoșani.

Totodată, Iftime și-a căpătat optimismul și după ce echipa sa a părăsit ultimul loc din clasamentul SuperLigii, pe care acum se află Dinamo. „Îmi place spiritul echipei noastre. Este un mic pas dar un mare pas de încredere și de moral. Nu mai suntem pe ultimul loc și poate mă uit la clasament o dată. De un an nu am văzut clasamentul. Aprindem o luminiță mică și vedem ce facem mai departe. Am vorbit cu Bogdan (n.a. Andone) și a spus: <<Vreau puncte. Vă rog să nu-mi cereți joc frumos și posesie. Vreau puncte>>”, a adăugat patronul botoșănenilor.

Formația din nordul Moldovei nu se poate baza în continuare pe doi dintre jucătorii săi importanți de atac, Sebastian Mailat și Sekou Camara, care ar trebui să revină pe teren de abia în play-out. În schimb, Botoșaniul își pune mari speranțe în argentinianul Enzo López și francezul Jaly Mouaddib, autorii golurilor victoriei cu Iașiul.

9 comentarii

 1. Sper că îi vom putea arăta domnului Iftimie că Aradul nu este Sibiu! la nivelul fotbalistic suntem peste! ? haide UTA !! hai băieții!!

  21
  2
 2. Genul de partide dorite de public, dar intense și complexe pentru tehnicieni. Ești favorit pe hârtie, o hârtie pe care nu o vede nimeni. Pe alte coordonate la aceste meciuri, cad capete. Antrenorii pe la conferințe nu arata presiunea sau faptul ca doua zile, una înainte, alta după, nu dorm. Nu sunt probleme tehnice în joc. Exista temerea pentru propria echipa. La un grafic virtual, și asta se vede numai la joc, exista un raport între cei care își păstrează calmul și o alta parte posibili timorați. Timorați în fata unui rezultat definitoriu. U Cluj a căzut la acest examen cu UTA, în frunte cu Chipciu. Eu zic ca UTA, nu poate scăpa prilejul ivit. În perspectiva echipa se poate aranja confortabil în lupta pentru șefia Play-out, poate și o reprezentare internațională. Pronostic 1 solist.

  16
  10
 3. Da mai Iftimie…Aradul nu este ca Hermannstadt…este mult mai buna. Umpleti-le sacul la moldoveni…
  Haide UTA!

  18
  4
  1. Ai vorbit si tu sa nu taci odinioara te dadeai obosit si erai 99% gata să dispari de la echipă , acum ai înviat este…facă ăl de sus coroană de brad din tine !!!

   6
   1
 4. Moldoveanul de Iftimie piftie, o vorbeste pe UTA. de sus cu o mare aroganta si vezi doamne ca, nu este de calibrul lui Hermastandt. Se inseala amarnic, UTA. a castigat in fata sibienulor cu, 2-0 si pe un teren neutru . Aceasta declaratie nesimtita o sa ii ambitioneze la maxim pe jucatorii UTA-ei si or sa vada moldovenii cum o sa fie cu inflacaratii suporteri ai UTA-ei care or sa faca o atmosfera extraordinara. Sper ca, UTA., baietii sa le dea de behae , de la 2 goluri in sus. Iftimie stai cuminte ca, este greu la Arad , pregatesteti sacul ca, sa ai ce pune in el !!! FORTA UTA Arad, UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA , HAI BAIETII !!!

  10
  3
 5. Sa revedem clasamentul de play -out (injumatatit) inaintea acestei etape, cel care ne ofera imaginea in timp real al pozitiei pe care o ocupa UTA momentan in lupta pentru evitarea retrogradarii directe sau a meciurilor de baraj:

  6.Sepsi 17p (rotunjit in sus, golaveraj +5 egal, dar mai multe goluri marcate decit Hermannstadt) PAYOFF
  __________________________________________
  7 Hermannstadt 17p (rotunjit in sus)
  8 U Cluj 16p
  9 Petrolul 16p (rotunjit in sus)
  10 FCU Craiova 15p
  11 UTA 15p
  12 Otelul 14p
  13 Voluntari 13p
  14 Iasi 13p
  15 Botosani 9p
  16 Dinamo 8p

  O victorie de trei puncte contra Botosanilor cuplat cu un scenariu de rezultate „ajutatoare” (foarte realist de altfel) in celelalte partide ale etapei, ne poate baga pe loc de playoff :

  Galati- FCU Craiova, egal sau bate Galati
  CSU Craiova – U Cluj, egal sau bate Craiova
  Hermannstadt-Petrolul, egal
  FCSB-Sepsi, bate FCSB

  Dar, indiferent de celelalte rezultate ale etapei, noi trebuie sa ne facem datoria si sa cistigam cele 3 puncte puse in joc contra Botosani pe teren propriu.

  Atentie marita la analiza video fiindca Botosani a facut citeva achizitii noi de jucatori !

  3
  0
  1. 2 rezultate „ajutatoare” sint deja in buzunarul UTA-ei:

   Galati- FCU Craiova, a batut Galati
   CSU Craiova – U Cluj, egal

   Asteptam si celelalte 2 rezultate „ajutatoare” Duminica:

   Hermannstadt-Petrolul, egal
   FCSB-Sepsi, bate FCSB

   0
   0
 6. HAIDEȚI OAMENI BUNI LA MECI, SĂ ÎI ARĂTĂM LA IFTIMIE, PATRONUL DE LA BOTOȘANI CE ÎI AȘTEAPTĂ PE VULCANUL DE LA ARAD, A SPUS CĂ SIBIU ESTE MAI BUNĂ CA UTA, ȘI CĂ LA ARAD ESTE MECI MAI UȘOR, HAI SĂ ÎI FACEM SĂ LE TREMURE CHILOȚII PE EI DE CUM ÎNTRA PE GAZONUL STADIONULUI ISTORIC AL SFINTEI NOASTRE UTA!!! și la mister REDINC, SĂ ÎI ARĂTĂM, CLEMENȚĂ CĂ IL IERTĂM PENTRU UNELE CUVINTE SPUSE MAI LA NERVI, SUNT SIGUR CA ÎI PARE RAU ȘI LUI ȘI NOI SĂ FIM LÂNGĂ EL, PENTRU CĂ O VICTORIE CU BOTOȘANI SI LA VOLUNTARI SUNTEM IN PLAYOFF!!!

  4
  1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button