Live-text SuperLiga, etapa a 27-a, ora 14: UTA – Petrolul Ploiești 1-0, final!

E ziua în care UTA își poate depăși condiția câștigând cu Petrolul și depunându-și serios candidatura pentru un loc în play-offul SuperLigii. De la ora 14, în cadrul etapei a 27-a, arădenii o găzduiesc pe arena „Francisc Neuman” pe Petrolul Ploiești. Ambele formații au căzut un loc după ce succesul de ieri al celor de la Hermannstadt (1-0, cu FC U Craiova 1948), dar miza rămâne foarte mare.

Mircea Rednic nu poate conta pe Conte și pe Stahl, în timp ce Florin Pârvu are probleme mult mai mari, prin suspendările lui Papp, Meijers și Diomande și accidentarea lui Doua. Cum era de așteptat, Mircea Rednic l-a readus în echipa de start pe slovacul Fabry, dar și pe brazilianul Freitas.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues – C. Mihai, Freitas – Micovschi, Fabry, Omondi – Luckassen. Pe bancă: Kucher – Iurasciuc, Trif, Lopez, Pedro, Vulturar, An. David, Pop, Stanciu, Morar, Tudorie. Antrenor: Mircea Rednic

Petrolul: Zima – Dumitriu, Garutti, Huja, Țicu – Seto, Hanca – Musi, Jair, Isfan – Berisha. Pe bancă: Eșanu Balbarău – Radu, Jyry, Bratu, Grozav, Dumitrache, Paraschiv, Răducan, Irobiso. Antrenor: Florin Pârvu

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș)Raul Ghiciulescu (Lugoj), Stelian Slabu (Brașov). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare)

Camera VAR: Szabolcs Kovacs  (Carei), Ioan Corb (Satu Mare)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Observator LPF: Ioan Mărginean (Alba Iulia)

Min. 1: A început meciul de la Arad, sunt aproximativ 9000 de fani, între care și o galerie formată din vreo 50 de susținători ai Petrolului. Gazdele sunt în „alb-roșu” , oaspeții în galben

Min. 6: Până acum, oaspeții sunt mai prezenți în jumătatea adversă. Petroliștii fac un pressing ridicat și îngreunează construcția gazdelor, care au greșit destule pase sau preluări ușoare

Min. 10: Benga și Stolnik au câștigat două dueluri fizice cu Musi, respectiv Berisha, în aplauzele publicului

Min. 11: Omondi execută un corner din stânga, Luckassen cștigă duelul fizic cu Huja, dar lovitura de cap e slabă, pe direcția lui Zima

Min. 16: De 5 minute, UTA e cu fundașii la mijlocul terenului, atacă precum la handbal, oaspeții se apără bine

Min. 17: Berisha primește la 20 de metri, șutează cu efect, cu piciorul stâng, mingea trece de puțin pe lângă bara din dreapta lui Iacob

Min. 21: Omondi rămâne cu noroc la minge după o pătrundere din stânga, trimite pentru Micovschi, care trage slab din 7 metri, în blocaj

Min. 25: Berisha intră cu ambele picioare înainte asupra lui Fabry și e avertizat

Min. 28: Țicu a tras puternic de la 35 de metri, la o jumătate de metru peste transversală

Min. 32: Hanca îi trimite lui Isfan, acesta pătrunde în careu, ușor lateral stânga, dar finalizarea cu dreptul, pe jos, e pe lângă colțul lung al porții lui Iacob

Min. 38: Utiștii greșesc exasperant la construcție, slovacul Fabry are până acum o zi slabă

Min. 39: Musi pătrunde în dreapta, dar nici Berisha, nici Isfan nu ajung la centrarea sa

Min. 43: Omondi prinde un „șiret” curat de la 25 de metri, Zima plonjează și respinge din dreapta sa și apoi reține balonul

Min. 45: Cel puțin un minut de prelungire

Min. 45+1: GOL UTA! Omondi centrează șutat dintr-o lovitură liberă din stânga, Zima respinge greșit pe colțul opus, iar Freitas marchează din 2 metri

Min. 45+2: E fluierul de final al primei reprize, UTA conduce cu 1-0 după ce a presat în ultimele minute ale primei părți

Min. 46: Se reia confruntarea de la Arad, fără modificări în cele două garnituri, ploaia s-a întețit în pauză

Min. 48: Fabry profită de o eroare în defensiva petrolistă însă centrarea sa este greșită

Min. 49: Galben pentru Benga care îl calcă pe Seto la mijlocul terenului

Min. 51: Contraatac purtat de Omondi pe dreapta, acesta liftează balonul în careu pentru Micovschi care preia la 10 metri și trage din cădere slab iar Zima reține fără probleme

Min 53: Luckassen trage din întoarcere de la 20 de metri mult peste poartă însă

Min. 55: Galben și pentru Țicu care oprește un potențial contraatac periculos al gazdelor

Min. 58 – Jair trimite periculos din lovitură liberă laterală iar Iacob boxează

Min. 59: Hanca trage de la 25 de metri peste

Min. 60: Dublă schimbare la UTA, ies Fabry și Luckassen, intră Vlad Morar și Tudorie. Mircea Rednic a avut un mic conflict cu fanii de la tribuna 1 care îi cereau în urmă cu câteva minute înlocuirea lui Luckassen, nemulțumiți fiind de prestația atacantului. Triplă schimbare la oaspeți; Gicu Grozav, Bratu și Irobisso îi înlocuiesc pe Iștfan, Hanca și Muși

Min. 61: Grozav îl găsește pe Irobisso în careu dar acesta e blocat de Benga și e corner pentru oaspeți. Același Irobisso reia cu capul de la 13 metri dar Iacob reține

Min. 64: Jair trage de la 25 de metri, mingea îl atinge pe Stolnik și e din nou corner. Momente de presiune ale oaspeților

Min 65: Freitas îl deschide pe Tudoriu care pătrunde în careu și trage în brațele lui Zima, însă se afla în poziție de offsaid

Min. 67: Șut al lui Grozav de la 22 de metri și Iacob respinge spectaculos!

Min. 69: Irobisso câștigă duelul în viteză cu Stolnik și Benga dar șutul său e prins în doi timpi de Iacob!

Min. 70 – Bratu trage puternic de la 30 de metri, Iacob se întinde și respinge în corner!

Min. 72: Petrolul a avut trei cornere consecutive, UTA a scăpat cu bine. Oaspeții presează din ce în ce mai puternic, cele trei schimbări făcute schimbând total fața jocului. Dincolo arădenii par să aibe și probleme fizice

Min. 74: O nouă intervenție a lui Iacob la un șut al lui Grozav de la 23 de metri lateral stânga

Min. 75: David îl înlocuiește pe Mihai, iar Micovschi îi lasă locul lui Ariel Lopez. La Petrolul Dumitriu e înlocuit cu Radu

Min. 79: Țicu trage de la 30 de metri mingea e deviată și e din nou corner pentru oaspeți

Min. 81: Petrolul domină acest final de meci, UTA nu mai poate să țină de minge

Min. 84: David pierde mingea, Petrolul scapă pe contraatac iar Seto încheie faza cu un șut de la 23 de metri peste

Min. 85: Țicu trimite un șut centrare în fața porții care iese în aut de poartă. Ultima schimbare la oaspeți, intră Jyry în locul lui Seto

Min. 86: Ocazie uriașă pentru UTA! Diogo centrează din careu, David reia cu capul de la 8 metri poziție centrală pe lângă!

Min. 88: Ocazie mare pentru oaspeți! Corner executat de Bratu, Iacob ratează ieșirea, Irobisso reia pe spate din foarfecă, Jair reia cu piciorul de la opt metri, mingea se lovește de Tudorie și de lângă bară Căpușă degajează! A urmat un șut al lui Jyry de la 25 de metri pe lângă!

Min. 90: Șase minute de prelungire!

Min. 92: Galben pentru David pentru tragere de timp

Min. 94: Iese Omondi, intră Pedro

Min. 95: Jair trage de la 23 de metri pe lângă!

Min. 96: Galben și pentru Tudorie pentru tragere de timp

Min. 98: Fluier final și UTA se impune cu mari emoții după reușita lui Freitas! Arădenii urcă pe locul 6 în clasament!