Utistul Rareș Pop, pe teren în finalul meciului pe care România l-a pierdut în fața Turciei

România U 19 a debutat cu stângul în grupa 6 a Turului de Elită pentru calificarea la EURO 2024. „Tricolorii” antrenați de Adrian Dulcea au pierdut cu 0-2 în fața Turciei, într-un meci disputat în Croația, pe stadionul Town Stadium, din Vrbovec.

Titular în meciul cu FC Voluntari de luni, dar schimbat la pauză, Rareș Pop a fost rezervă în confruntarea de azi. Arădeanul a fost introdus în minutul 66 în locul lui Caragea și la prima acțiune în banda stângă a obținut o lovitură liberă și un cartonaș galben pentru fundașul advers Yavuz.

Turcii s-au apărat aproape tot meciul și au fost pragmatici și norocoși pe final de meci. După o eroare în apărarea României, dar și o deviere norocoasă, Ayman Gulasi l-a învins pe Vlad Răfăilă cu un șut plasat, lângă bară. Era minutul 82, iar Halil Ozdemir a făcut 2-0 în prelungirile partidei după o minge pierdută la mijlocul terenului de „tricolori”.

România va mai întâlni Germania sâmbătă, de la ora 13:30 și Croația, marți, de la ora 15:00, însă după acest eșec șansele la calificare au scăzut drastic. Vă reamintim faptul că la sfârșitul grupei, doar prima clasată avansează la turneul final, care va avea loc în Irlanda de Nord în perioada 15-28 iulie.

România: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 4. Tudose, 22. Șoptirean, 6. Borza (14. Moraru 87′) – 8. Raicu (20. Stancovici 79′), 5. Jalade-cpt., 7. Dulcea – 11. Mazilu (16. Rădulescu 79′), 9. Stan (19. Kodor 66′), 17. Caragea (10. Pop 66′). Rezerve neutilizate: 12. Frănculescu – 3. Chinteș, 13. Bădescu. Selecționer: Adrian Dulcea

Turcia: 1. Ertas – 2. Yavuz, 4. Kayali, 15. Basyigit, 13. Arkan (3. Yilmaz 62′) – 8. Gezek, 6. Dagdeviren, 10. Uzun (18. Gulasi 72′) – 11. Bars (17. Bayram 62′) – 9. Yildirim (5. Sankaya 85′), 7. Inanoglu (19. Ozdemir 46′). Rezerve neutilizate: 23. Bayaram – 14. Fidan, 20. Ayhan. Selecționer: Soykan Basar