Fotbal judeteanȘoimii Lipova - Liga 3 arhivă

Africanii formației de pe Crișul Alb au pus-o de o mare surpriză în Cupă: ACB Ineu – Șoimii Lipova 3-1






Fotbalul rămâne un joc al surprizelor, iar victoria celor de la ACB Ineu în fața Lipovei exemplul perfect în acest sens. Luni, formația de pe malul Crișului Alb nici nu era sigură că are jucătorii necesari să abordeze primul tur al Cupei României și azi, după nici un antrenament împreună în această vară, au trecut cu 3-1 de formația pregătită de Norbert Polgar.

Practic, Teodor Mihuț și Cristi Sculici (care a plecat la pauză de la meci pentru a ajunge la amicalul dintre Felnac și Viitorul) au contat doar pe jucătorii africani și câțiva juniori din pepiniera clubului și a fost suficient. Tabela s-a deblocat după doar 20 de minute de joc, când Miculaiciuc a bătut un corner, Ndiaye a deviat balonul până la Thiam, care a înscris din doar 7 metri. Înainte de asta, lipovanii poate ar fi putut să schimbe soarta întâlnirii, dacă „capul” lui Nistor nu mergea exact în brațele lui Coman sau D. Covaci ajungea la o minge trimisă prin fața porții de Șimăndan. Și, totuși, „șoimii” au dat impresia că pot pune lucrurile în ordine după golul de 1-1, venit cu 10 minute înainte de odihnă. Atunci, Vlad a trimis direct în vinclul de la colțul lung dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri lateral dreapta.

Doar că pauza nu a fost un sfetnic prea bun pentru vizitatori, căci Ineul a trecut din nou în avanta, la 10 minute de la reluarea jocului. AmadouThiam a făcut dubla după o acțiune din dreapta, finalizată cu un șut cu stângul la vinclu. Lipova a avut ocaziile sale de egalare, prin același Vlad, Bokse și Chelea, dar concluzia partidei a scris-o tot ACB-ul. În minutul 90, același Thiam a tras bine din unghi, Zamfir a respins doar până la Toure, care a stabilit rezultatul final: 3-1. Același jucător mai ratase o ocazie mare în prealabil, ca și juniorul Haniș, de altfel.

Rezultat care pune ceva presiune pe conducerea clubului, care trebuie să se mobilizeze rapid dacă vrea ca echipa să onoreze și turul doi al Cupei României. Și tot acasă, pe un teren ars de…indiferență. „Am reușit să ne adunăm, ne-am jucat șansa, am încercat să facem lucrurile cum am putut. Chiar dacă nu am avut nici un antrenament făcut, am vrut să vedem ce putem și a ieșit o victorie care poate ne încurcă. Peste o săptămână avem iar meci, iar mingea este la conducere acum”, a spus Teodor Mihuț, cel care ar trebui să se ocupe de acum full time de ACB Ineu, care s-a înscris în ediția viitoare a Ligii a IV-a.

Chiar dacă nu au nici pe departe problemele Ineului, lipovanii nu sunt nici ei prea liniștiți cu privire la restanțe și viitorul clubului. Iar asta poate s-a reflectat și în evoluția de azi, cu toate că Norbert Polgat găsește și explicații de alt fel. „Am fost destul de surprinși în prima repriză, am intrat pe vârfuri, crezând că problemele celor de la Ineu vor rezolva singure meciul, dar nu a fost așa. Ei s-au mobilizat mult mai bine decât noi, care veneam după doar o săptămână de pregătire, iar în aceasta am început să încărcăm fizic. Am fost un pic obosiți, mă așteptam să nu fim 100% pregătiți, dar am crezut că vom putea să ducem bine jocul. Am fost și puțini numeric, plus Dumitru Copil care avea doar un antrenament făcut după niște probleme medicale. Schimbări nu am avut la dispoziție, practic nu ne-am putut ridica la nivelul așteptărilor unui meci oficial. Chiar și așa, am avut 5-6 ocazii clare de gol la 0-0 și 2-1. Deocamdată mai avem jucători care nu sunt legitimați, mai și căutăm și alții, vrem să ne închegăm cât mai bine până începe noul campionat. Le mulțumesc băieților pentru că s-au pregătit, au tras de ei. Cu toate problemele pe care le avem, au răspuns bine, atâția câți am fost, 13 jucători cu cei noi cu tot. Este un moment greu, sper să trecem peste el cât mai curând posibil, încă nu vedem luminița de la capătul tunelului”, susține Norbert Polgar, tehnicianul Lipovei.

Formații:

Ineu: Coman (70 Vidican) – Sabău (60 Ndoye), Ndiaye, Bekono, Al. Pop – Kone, Mbengue (70 Haniș) –  Thiam, Ioniac (60 Temian), Miculaiciuc – Banam (70 Toure). Antrenori: Cristian Sculici Teodor Mihuț

Lipova:  Zamfir – Bokse, Puta, Nistor, Vlad – Salka, Bălașa – Șimăndan, D.Copil (75 Țurcanu), D. Covaci – Chelea,  Antrenor: Norbert Polgar

Arbitri: George Roman (Timişoara) – George Urs, Alexandru Bogdănel (ambii din Oradea)

Delegat: Ionel Poclid (Timişoara)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button