Stranieri aradeni

Încă o delegare în Champions League pentru Hațegan: arădeanul va arbitra FC Porto – Schalke 04

După ce a trecut recent prin clipe deosebit de grele, pricinuite de decesul mamei sale, Ovidiu Hațegan revine în iarbă, cu o nouă delegare în grupele UEFA Champions League, a patra din acest sezon după CSKA Moscova – Real Madrid 1-0, FC Barcelona – Inter 2-0 și Juventus – Manchester United 1-2.

„Centralul” arădean va arbitra partida dintre FC Porto și Schalke, decisivă pentru primul loc în Grupa D, care va avea loc mâine, de la ora 22:00.

FC Porto este echipa arbitrată cel mai des de Hațegan în Champions League, meciul de mâine fiind al cincilea pentru trupa lusitană cu el la centru. Primele patru au fost: Porto – Austria Viena 1-1 (faza grupelor, noiembrie 2013), BATE Borisov – Porto 0-3 (faza grupelor, noiembrie 2014), Juventus – Porto 1-0 (retur optimi, martie 2017) și Porto – RB Leipzig 3-1 (faza grupelor, noiembrie 2017).

Pe Schalke 04 a mai arbitrat-o o singură dată, în aprilie 2017, la o victorie cu 3-2 după prelungiri împotriva lui Ajax în returul sferturilor Europa League.

„Centralul” din Arad va fi ajutat la cele două tuşe de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, în timp ce arbitri adiţionali au fost delegaţi Radu Petrescu şi Sebastian Colţescu. Al patrulea oficial va fi Radu Ghinguleac.