Sfert de oră nebun în Egipt – Iran, „faraonii” s-au jucat cu focul!

Egiptul și-a atins scopul în Grupa G a mondialelor, a ținut Iranul sub ea cu o remiză (1-1) și s-a calificat deja în 16-mi, de pe locul 2. Însă, și asiaticii au șanse mari să meargă mai departe. Toate evenimentele s-au concentrat în primul sfert de oră.
„Faraonii” au început perfect jocul cu Iran la Seattle, cu gol marcat de Mahmoud Saber după doar cinci minute, cu un șut în stânga lui Beiranvand. Iranienii au năvălit spre poarta adversă și au primit penalty în minutul 11, după un fault în careu al lui Abdelmonem, însă Taremi a fost ghicit de portarul Shobeir din punctul cu var.
A fost până la urmă 1-1 patru minute mai târziu când Ramin Rezaeian l-a învins pe portarul egipean dintr-un unghi ce părea imposibil.
Fără Salah, ieșit accidentat, Egipt n-a forțat victoria, sperând să câștige grupa și cu o remiză, doar că victoria la scor a belgienilor i-a dat planurile peste cap.
Mai mult, cei care au forțat au fost iranienii, iar în prelungirile meciului „faraonilor” le-a trecut glonțul pe la ureche egiptenilor, Khalilzadeh marcând, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.
În urma acestui rezultat de egalitate, Egipt va întâlni SUA în 16-imi, în timp ce Iranul este și ea aproape calificată după trei remize.
Cum s-au marcat golurile:
1-0 (Min. 5): Mohamed Sabaer a deschis scorul, după o preluare perfectă făcută în interiorul careului!
1-1 (Min. 14): Rezaeian a restabilit egalitatea cu o execuție dintr-un unghi mort
Gol anulat (Min. 90+4): Shoja Khalilzadeh a făcut 2-1, însă reușita a fost anulată pentru ofsaid!!
Formații:
Egipt: Shobeir – Hany, Abdelmonem (14 Ibrahim), Rabia, Fatouh – Saber (46 Attia), Lasheen – Ziko (76 Abdelkarim), Salah (57 Zizo), Ashour (46 Marmoush) – Trezeguet. Selecționer: Hossam Hassan.
Iran: Beiranvand – Hardani (46 Nemati), Kanaani, Khalizadeh, Nemati, Hajsafi – Razaeian, Ghoddos (67 Moghanlou), Ezzatolahi, Torabi – Taremi. Selecționer: Amir Ghalenoei.

sursă: printscreen Tv X.com

