Man a înscris „sub tricolor”, dar România a pierdut și cu Norvegia

În timp ce echipa sa de club se chinuia să pună în pericol buturile celor de la Juventus și nu avea să îi reușească timp de 90 de minute, golgheterul UTA-ei a fost din nou titular într-o partidă a naționalei României la turneul de calificare pentru Euro 2017 din Olanda. Adrian Petre a jucat 90 de minute în înfrângerea 1-3 cu Norvegia, un alt ex-utist Dennis Man egalând la un moment dat situația la 1, în minutul 68, după o pasă a lui Coman. Însă, „vikingii” au dominat clar finalul de meci și au punctat pentru 2 și 3-1 în minutele 86 și 90. În fine, arădeanul lui Brescia, Răzvan Oaidă, a făcut și el din nou parte din primul „unsprezece” și a fost schimbat după 57 de minute cu autorul golului „tricolorilor”, actualmente la Steaua.

Cu două înfrângeri la rând, România e practic scoasă din calculele calificării, iar ultimul meci din grupă, cu San Marino, e mai mult unul de palmares.