Baschet

Și-au făcut treaba pe terenul „cenușăresei”: BC Sirius Tg. Mureş – Univ Goldiş ICIM Arad 72-81

Cu excepţia unui ultim sfert modest, Univ Goldiş ICIM Arad a dominat jocul de la Târgu Mureș, cu „lanterna roșie” a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Practic, până în ultimele 10 minute, fetele lui Stacey Nolan şi-au asigurat, pas cu pas, diferenţa de care aveau nevoie pentru un succes binevenit după o pauză prea lungă.

Au fost 8 puncte avans după primul sfert, apoi 17 la jumătatea înfruntări, şi încă 10 în plus după sfertul trei. Apoi au intrat în teren şi fetele tinere ale Aradului, care meritau această şansă. Gazdele au reuşit să reducă din dezavantaj, însă victoria este a ICIM-ului, care ajunge la trei succese stagionale şi demonstrează potențial.

Formații și marcatoare:

Târgu Mureş: Robinson 18 (1×3), Daniel 17 (1×3), Laudermill 14 (1X3), McCune 12, Gregory 9 (1×3), Lovasz 2. Au mai jucat: Pop, Gal, Radu

Univ Goldiş: Karakasevic 17, Stroman 15 (2×3), McGuire 14 (1×3), Pasic 11 (2×3), Hadzovic 9 (1×3), Nagy 6, Zidaru 5 (1×3), Moraru 2, Mercea 2. Au mai jucat: Demeter, Szocs