CM Rusia 2018

Roșu viu de Argentina, dar și un record opac pus în scenă de „cocoși” și urmașii lui Hamlet

Încă două grupe de la Mondialele rusesști au tras linia. Din păcate, Franța și Danemarca au decis să „ucidă” fotbalul pentru a merge braț la braț în optimi. Seara a fost electrizantă cu „șocul” Argentina – Nigeria, „pumele” fiind salvate de Rojo (roșu în românește) cu 4 minute înainte de final. A fost momentul în care Maradona s-a mai dat odată în stambă, dar și mai important este că Messi (marcator și el) și colegii săi rămân în lupta pentru trofeu.

Grupa C: Australia – Peru 0 – 2

Au marcat: Carrillo 18, Guerrero 52

Cel mai bun jucător: Andre Carrillo

Australia:Ryan – Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich – Jedinak, Mooy – Leckie, Rogic (72 Jackson Irvine), Kruse (58 Daniel Arzani) – Juric (53 Tim Cahill).  Selecționer: Bert van Marwijk

Peru:Gallese – Advincula, A. Ramos, Santamaria, Trauco – Tapia (63 Paolo Hurtado), Yotun (46 Pedro Aquino) – Carrillo (79 Wilder Cartagena), Cueva, Flores – Guerrero. Selecționer: Ricardo Gareca.

Arbitri: Serghei Karasev – Anton Averianov, Tikhon Kalugin (Rusia). Al patrulea arbitru:Ryuji Sato (Japonia) Asistent video:Danny Makkelie (Olanda).

Peruanii au spart gheața

Selecţionatele Australiei şi Peru şi-au luat rămas bun de la Cupa Mondială, însă naţionala din America de Sud a reuşit să bifeze prima victorie la turneul final. A marcat câte un gol pe repriză în partida cu Australia şi a urcat pe 3 în Grupa C.

Naţionala Australiei nu a reuşit să marcheze şi în al treilea meci din grupe la Cupa Mondială. Partida cu Peru a fost cu ghinion pentru Australia, care a pierdut cu 0-2.

Grupa C: Danemarca – Franţa 0-0

Cartonașe galbene: Mathias Jorgensen 45+3,

Cel mai bun jucător: Ngolo Kante

Danemarca:Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, Christense, Larsen – Delaney (90+2 Lukas Lerager), M. Jorgensens, Eriksen – Sisto (Fischer 60), Cornelius (Dolberg 75), Braithwaite.  Selecționer: Age Hareide

Franţa:Mandanda – Sidibe, Varane, Kimpembe, Lucas Hernandez (B. Mendy 50) – Kante, N’Zonzi – O. Dembele (78 Kylian Mbappe), Griezmann (Fekir 68), Lemar – Giroud. Selecționer: Didier Deschamps

Arbitri: Sandro Ricci – Emerson de Carvalho, Marcelo van Gasse (toți din Brazilia). Al patrulea arbitru:Gianluca Rocchi (Italia). Asistent video: Mauro Vigliano (Argentina).

Record negativ doborât după 37 de partide

Remiza albă dintre cele două formaţii este prima la acest turneu final, însă este cea mai lungă serie la Campionatul Mondial fără 0-0 înregistrat.

Ultimul 0-0 înregistrat la un turneu final a fost în 2014 la partida din semifinale dintre Argentina şi Olanda. Argentinienii reuşeau în urmă cu patru ani să se impună la loviturile de departajare, însă după acest joc au urmat 37 de partide cu cel puţin un gol marcat, un nou record.

Precedentul record de meciuri cu cel puţin un gol marcat la Campionatele Mondiale data de la ediţia din 1954, disputată în Elveţia. La ediţia respectivă s-au înregistrat 26 de partide fără 0-0, cel care a fost un record.

Grupa D: Nigeria – Argentina 1-2

Au marcat: V. Moses 51 penalty / Messi 14, M. Rojo 86

Cartonașe galbene: Leon Balogun 32, Javier Mascherano 49, Ever Banega 64, Lionel Messi 90+4

Cel mai bun jucător: Lionel Messi

Nigeria:Uzoho – Balogun, Ekong, Omeruo (90 Alex Iwobi) – Moses, Etebo, Obi Mikel, Ndidi, Idowu – Musa (90+2 Simeon Nwankwo), Ihenacho (46 Odion Ighalo).  Selecționer: Gernot Rohr

Argentina: Armani – Mercado, Otamendi, M. Rojo, Tagliafico (80 Sergio Aguero) – E. Perez (61 Cristian Pavon), Mascherano, Banega, Di Maria (72 Maximiliano Meza) – Higuain, Messi.  Selecționer:Jorge Sampaoli

Arbitri:Cuneyt Cakir – Bahattin Duran, Tarik Ongun (toți din Turcia). Al patrulea arbitru:Bjorn Kuipers (Olanda). Asistent video: Daniele Orsato (Italia).

El Pibe d’Oro, de la un somn lin – la un gest golănesc

Golul lui Lionel Messi din minutul 14 al meciului dintre Nigeria şi Argentina din Grupa D l-a liniştit pe Diego Armando Maradona (57 de ani). Poate prea mult. Fotbalistul de legendă al naţionalei Argentinei a fost surprins dormind în finalul reprizei al meciului de la St. Petersburg de către televiziunea care drepturile de difuzare pentru Campionat Mondial din Rusia. Cu doar câteva minute, cel poreclit „El Pibe de Oro” a avut o reacţie exuberantă în urma golului marcat de Lionel Messi.

Apoi, în entuziasmul de după golul lui Rojo, Maradona a fost surprins de camere în timp ce îi însulta pe unii dintre spectatorii din faţa sa. Ba mai mult, le-a arătat degetele mijlocii de la ambele mâini.

Grupa D: Islanda – Croația 1-2

Au marcat:Sigurdsson 75 / Badelj 53, Perisic 90+1

Cartonașe galbene: Marko Pjaca 14, Emil Hallfredsson 59, Alfred Finnbogason 64, Tin Jedvaj 83, Birkir Mar Saevarsson 84,

Cel mai bun jucător: Milan Badelj

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Ingason, R. Sigurdsson (70 Bjorn Sigurdarson), Magnusson – Gunnarsson, Hallfredsson – Gudmundsson, G. Sigurdsson, Bjarnason (90 Arnor Ingvi Traustason) – Finnbogason (85 Albert Gudmundsson). Rezerve neutilizate: Schram, Runarsson, Fridjonsson, Arnaso, Eyjolfsson, Skulason, Gilason, Bodvarsson, Skulason. Selecționer: Heimir Hallgrimsson

Croația: L. Kalinic – Jedvaj, Corluka, Caleta-Car, Pivaric – Modric (65 Filip Bradaric), Badelj – Pjaca (70 Dejan Lovren), Kovacic (82 Ivan Rakitic), Perisic – Kramaric. Rezerve neutilizate:Livakovic, Subasic, Strinic, Brozovic, Mandzukic, Rebic, Vida. Selecționer:Zlatko Dalic

Arbitri:Antonio Mateu Lahoz – Pau Cebrian, Roberto Diaz (toți din Spania). Al patrulea arbitru:John Pitti (Panama). Asistent video:Paolo Valeri ( Italia)

Badelj – cea mai bună rezervă croată

Mijlocașul croat Milan Badelj, în vârstă de 29 de ani, a fost desemnat omul meciului Islanda – Croația 1-2, din ultima etapă a Grupei D de la Campionatul Mondial 2018. El a deschis scorul în minutul 53.

Croația a folosit mai mulți jucători de rezervă în partida de la Rostov, iar Milan Badelj, care a fost integralist, i-a luat locul printre titulari lui Ivan Rakitic.

Mijlocașul Milan Badelj a fost ales omul meciului Islanda – Croația 1-2 la CM 2018, după ce a deschis scorul în repriza secundă. El a marcat cu un șut de la 11 metri, după o centrare din partea stângă venită de la Josip Pivaric.

Jucătorul de la AC Fiorentina s-a integrat foarte bine în jocul croaților și a fost o piesă importantă la mijlocul terenului alături de vedeta Luka Modric.

În optimi, Croația va întâlni Danemarca, iar Argentina va juca cu Franța.