CM Rusia 2018

Blestemul penalty-urilor a fost rupt: Anglia a câștigat în premieră la „loterie” la un Mondial, lacrimile aparțin Columbiei

Naționala Albionului s-a calificat în sferturile de finală la Campionatul Mondial 2018 după o victorie obţinută la loviturile de departajare în faţa reprezentativei Columbiei. Formaţia pregătită de Gareth Southgate a avut parte de un duel extrem de dificil, însă s-a impus cu 4-3 la loviturile de departajare, după ce în timpul regulamentar scorul a fost egal, 1-1.

Harry Kane a avut prima ocazie importantă de gol la finalul primelor 15 minute, însă fără efect pe tabela de marcaj. Englezii au dominat categoric prima repriză şi puteau beneficia de o lovitură de la 11 metri, după ce Wilmar Barrios l-a lovit cu capul în figură pe Jordan Henderson. Totuşi, britanicii au obţinut în cele din urmă un penalty, C. Sanchez făcând a doua mare eroare a Mondialului, după cea din meciul de debut cu Japonia, ținându-l vizibil în careu pe Kane a fost faultat de către Carlos Sanchez.

Masivul fundaș al Barcelonei, Yerri Mina, i-a salvat pe sud-americani la ultima fază din timpul regulamentar. Columbianul și-a valorificat talia și a înscris cu capul, Trippier neputând să intervină de lângă bară. Reuşita lui Mina a trimis partida în prelungiri, iar după 30 de minute cele două formaţii au ajuns la loviturile de la 11 metri. Falcao,Cuadrado, Muriel, Harry Kane şi Marcus Rashford au înscris de la punctul cu var. Jordan Henderson şi Uribe au ratat pentru cele două echipe, înainte ca Trippier să marcheze. Carlos Bacca a ratat din nou pentru Columbia, în timp ce Eric Dier a transformat penalty-ul decisiv și a sparta blestemul penalty-urilor ce a urmărit naționala Angliei la Mondiale.

Dar să le luăm pe rând. În 1990, în Italia, englezii au cedat cu Germania de Vest în semifinale. Opt ani mai târziu, în Franța, a fost rândul Argenitinei să câștige de la punctul contra inventatorilor fotbalului, în optimilie de finlă. În fine, în 2006, tot în Europa, în Germania, Portugalia a fost cea care a întristat Coroana după 3-1 la penalty-uri. De data aceasta în faza sferturilor. Astăzi, însă, tot pe „bătrânul continent” blestemul a fost rupt.

Optimi de finală: Columbia – Anglia  5-4 d.p. (1-1 după 120 de minute)

A marcat:  Yerry Mina 90+3/ Kane 57 – penalty

Cartonașe galbene: Wilmar Barrios 41, Santiago Arias 52, Carlos Sanchez 54, Jordan Henderson 56, Falcao 63, Carlos Bacca 64, Jesse Lingard 69, Juan Cuadrado 118

Cel mai bun jucător: Harry Kane

Columbia: Ospina – Mojica, Mina, D. Sanchez, Arias (116 Cristian Zapata) – Lerma (62 Carlos Bacca), C. Sanchez (79 Mateus Uribe), Barrios, Cuadrado, Quintero (88 Luis Muriel) – Falcao. Selecționer: Jose Pekerman

Anglia: Pickford – Walker (113 Marcus Rashford), Stones, Maguire – Young (102 Danny Rose), Henderson, Dele Alli (81 Eric Dier), Lingard, Trippier – Sterling (88 Jamie Vardy), Kane. Selecționer: Gareth Southgate

Arbitri: Mark Geiger (SUA) – Joe Fletcher (Canada), Frank Anderson (SUA). Al patrulea arbitru:Matt Conger (Noua Zeelandă). Asistent video:Danny Makkelie (Olanda).